Zmartwychwstanie motywu zombie na Androidzie

0
android

Świat użytkowników smartfonów i tabletów dzieli wiele – chociażby preferencje związane z systemem operacyjnym. Niektórzy wybierają prostotę iOS sygnowanego przez Apple, punktując niezawodność systemu i jego prostotę, inni stawiają na możliwość modyfikowania systemu i łatwiejsze środowisko deweloperskie, które oferuje Android. Niezależnie od strony konfliktu, wszyscy jednak kochają gry i… zombie. Zwłaszcza za sprawą jednej z najciekawszych gier, jakie w ostatnim czasie w tym klimacie.

Jonoforeza – na czym polega ten zabieg terapeutyczny

0
Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg, który polega na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego (za pomocą prądu stałego – galwanicznego). Zabieg jonoforezy jest bardzo pomocny w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, a także różnych stanach zapalnych. Kto powinien się zdecydować na jonoforezę?

Czym jest jonoforeza?

To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego. Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie. Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku.

Jonoforeza – zastosowanie

Jonoforeza kosmetyczna to bardzo krótki zabieg i trwa zwykle około 10 minut, a jego efekt jest zależny od rodzaju użytych substancji, ich stężenia oraz przeznaczenia, a także od ilości wykonanych zabiegów jonoforezy (zwykle konieczna jest seria ok. 10-15 zabiegów).Samo działanie prądu ma również znaczenie – przyczynia się do powstawania dużej ilości ciepła w tkankach, poprawy krążenia, co ma odżywczy wpływ na komórki oraz działa przeciwzapalnie. W zależności od tego, jaka elektroda jest elektrodą czynną w czasie jonoforezy, możemy samym prądem działać na poprawę napięcia mięśni lub wpływać na stan skóry z rumieniem, suchą skórą, widocznymi porami. W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej jony miedzi, wapnia i cynku. Jonoforezę można wykonać na wiele sposobów. Rozróżnia się jonoforezę labilną i stabilną, miejscową i ogólną. W kosmetyce najczęściej stosuje się jonoforezę labilną, czyli ruchomą, w trakcie której elektrody czynne i bierne zmieniają względem siebie położenie. W jonoforezie stabilnej, czyli nieruchomej, wykorzystuje się specjalną elektrodę, zwaną półmaską. Obie elektrody układa się na wcześniej przygotowanym podkładzie. Elektroda czynna ułożona jest na podkładzie zanurzonym w wodzie z dodatkiem leku, który wprowadza się do skóry, zaś elektroda bierna – w samej wodzie. Zabieg kosmetyczny wykonuje się w 10-20 seriach seansów, codziennie lub co drugi dzień. Natężenie prądu jest takie, że odczucia towarzyszące zabiegowi przypominają mrowienie.

Czym jest jonoforeza i na co działa

Jonoforeza w kosmetyce ma zastosowanie w leczeniu:
•rozszerzonych naczynek włosowatych;
•trądziku różowatego;
•trądziku pospolitego;
•zwiotczenia skóry;
•blizn;
•nadmiernego pocenia się;
•uczuleń;
•przebarwień skóry;
•zmarszczek.

Jonoforeza – wskazania

Jonoforeza powinna zostać wykonana, gdy pacjent skarży się na następujące dolegliwości:
•nerwobóle;
•polineuropatie;
•zespół bólowy w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa;
•artrozę;
•obwodowe porażenie;
•zaburzenie krążenia obwodowego;
•utrudniony zrost kostny.

POCAŁUNEK – SKĄD TO SIĘ WZIĘŁO? CO ZE SOBĄ NIESIE?

0
pocałunek

Pocałunek to niezwykle intymna i bardzo przyjemna forma kontaktu między dwoma osobami. Dla wielu ludzi całowanie się jest rzeczą powszechną i normalną. Całowanie się jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie można robić z drugą osobą. Właściwie trudno powiedzieć, dlaczego stykanie się ustami ma dla nas aż tak wielkie znaczenie, ale trzeba przyznać, że potrafi być szalenie podniecające. Mało kto wie jednak skąd się w ogóle wziął pocałunek oraz co ze sobą niesie. Z punktu nauki oczywiste jest, że pocałunki sprawiają nam bardzo ogromną frajdę i jeszcze większą przyjemność. Więc właśnie  dlatego tak bardzo chętnie dajemy się ponieść chwili. Dodatkowo nasze usta to masa bardzo gęsto rozłożonych zakończeń nerwowych, dzięki temu są one jednym z najwrażliwszych organów z całego ciała. Jeśli więc dotknął się wargi dwóch osób, to nasze neurony wywołują podniecenie i sprawiają bardzo wiele przyjemności. dodatkowo tego wraz z całowaniem przyśpiesza również rytm serca oraz przepływ krwi.

pocałunki ze szczecze kochaną osobą są najlepsze

Co niesie ze sobą pocałunek?

Każdy z nas odbiera pocałunek w inny sposób. Pewne jest tylko to, że podczas całowania  jesteśmy szczęśliwi. Według sporej ilości osób to najwięcej efektów przynosi pocałunek francuski, który jest intensywny i długi. Wykorzystuje się podczas niego nie tylko język, ale również wiele mięśni twarzy. Dodatkowo prawdopodobnie, jeśli będzie on regularnie powtarzany, to może wpłynąć odmładzająco na twarz. Co więcej, pocałunek francuski może pomóc zgubić kilka kilogramów. Udowodniono, że w trakcie jednominutowego pocałunku spala się średnio 2 kalorie oraz przyśpiesza się aż dwukrotnie przemianę materii w organizmie.

Jeszcze więcej korzyści daje pocałunek z osobą, którą darzymy prawdziwy uczuciem. Jeśli całujemy się z osobą, na której nam zależy, to poprawia się nasze samopoczucie. To naturalny lek na walkę ze stresem, dostarczenie ciału przyjemności oraz źródło energii, której potrzeba nam, by radzić sobie z trudem codziennego życia. Dzięki całowaniu się jesteśmy też zdrowsi. Ponieważ poprzez wymienianie się bakteriami zawartymi w ślinie wzmacniamy nasz układ odpornościowy. Dodatkowo jest kilka rodzajów pocałunków. Bardzo mało ludzi wie, ze pocałunki nie tylko dają nam szczęście, ale również ekscytacja, podniecenie. Z punktu nauki oczywiste jest, że pocałunki sprawiają nam ogromną frajdę i przyjemność, więc dlatego tak chętnie dajemy się ponieść chwili.

Najbardziej wyczekiwane książki tego lata – TOP 3

0

Latem zwykle spędzamy czas aktywnie na powietrzu, ale chętnie sięgamy też po książki. W parku, na plaży lub w podróży stanowią świetną odskocznię i umilają czas. Warto wiedzieć, po które sięgnąć, aby zapewnić sobie moc wrażeń i odpowiednią dawkę rozrywki. Sprawdziliśmy, premiery których książek były najbardziej oczekiwane tego lata – zobacz nasz TOP 3.

Peeling enzymatyczny – jak działa, jego właściwości

0
peeling do twarzy

Peeling twarzy to zabieg złuszczania naskórka za pomocą peelingu do twarzy zawierającego enzymy roślinne. Peeling enzymatyczny jest bardzo delikatny i szczególnie poleca się go do cery naczynkowej, wrażliwej i suchej, bo nie zawiera drobinek ścierających i nie powoduje mechanicznych podrażnień skóry, a złuszczanie martwych warstw naskórka następuje poprzez wpływ enzymów roślinnych na rozpuszczenie warstwy rogowej naskórka.

Jaki peeling do twarzy?

Istnieje kilka rodzajów peelingów do twarzy, które mają różne działanie i są przeznaczone do odmiennego rodzaju cery.
Podstawowy podział obejmuje:
•peelingi ziarniste, czyli takie, które usuwają martwy naskórek za pomocą drobinek, którymi mogą być: zmielone łupiny orzechów, pestki owoców, sól z Morza Martwego;
peelingi enzymatyczne – złuszczanie martwych warstw naskórka następuje poprzez rozpuszczenie połączeń pomiędzy komórkami warstwy rogowej występujących w naskórku.
Inne rodzaje peelingu powierzchniowego, to:
•brushing – złuszczanie naskórka następuje za pomocą specjalnych szczoteczek;
•peel-of – peeling do twarzy w formie maseczki, którą nakładamy na skórę, a po zastygnięciu jest ona ściągana jako jednolita błona.
Rodzaje peelingu głębokiego:
•peeling ziołowy – metoda ta polega na nałożeniu na twarz specjalnej mieszanki ziołowej i przykryciu jej kompresem. Ten rodzaj peelingu sprawdza się szczególnie u osób z bliznami potrądzikowymi;
•mikrodermabrazja – ta metoda polega na zastosowaniu odpowiedniego aparatu, który ma w swoim składzie specjalne końcówki (kryształki) usuwające stare komórki naskórka.

zalety peelingu enzymatycznego do twarzy

Działanie peelingu enzymatycznego

Działanie tego rodzaju peelingu opiera się złuszczającym działaniu papainy i bromelainy – dwóch enzymów roślinnych. Dzięki nim możliwe jest usunięcie obumarłego fragmentu naskórka. Wykonanie peelingu enzymatycznego powoduje, że cera staje się wygładzona i nabiera zdrowego kolorytu. Wielu osobom peeling enzymatyczny do twarzy przypomina maseczkę, gdyż ma podobną konsystencję i nie zawiera drobinek ścierających. Stosowanie peelingu enzymatycznego jest bardziej podobne do nakładania maseczki niż do stosowania zwykłego peelingu. Należy go bowiem nałożyć na twarz i zmyć po czasie, jaki napisany jest na opakowaniu. Peeling enzymatyczny do doskonała alternatywa dla osób z delikatną cerą. Nie powoduje pękania naczynek, tak jak to może się zdarzyć w przypadku stosowania peelingu ziarnistego. Dlatego też stosuje się peeling enzymatyczny do cery naczynkowej. Peeling enzymatyczny można wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym bądź w domu. Produkt ten jest wskazany szczególnie, jeżeli masz problemy z cerą i skłonności do występowania zaczerwienień twarzy po stosowaniu różnych preparatów pielęgnacyjnych. Co prawda, peeling enzymatyczny jest łagodny i w głównej mierze oparty o składniki roślinne, jednak niekiedy skóra wrażliwa może reagować podrażnieniem. Nie należy się tym zbytnio przejmować. Po kilku godzinach, zaczerwienienia na twarzy ustępują i nie ma po nich żadnego znaku.

Naturalne rozjaśnianie włosów w domu

0
rozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie włosów – co to?

Rozjaśnianie włosów to zabieg, dzięki któremu włosy naturalnego koloru stają się jaśniejsze o jeden lub kilka tonów. Polega na pozbawieniu włosów ich naturalnego pigmentu. Efekt ten można uzyskać na różne sposoby, jednak wybór metody nie powinien być przypadkowy. Sporo zależy od tego, jak bardzo chcemy je rozjaśnić, i tego, w jakiej kondycji były włosy przed zabiegiem. Jeśli zmiana koloru ma być radykalna, zabieg lepiej powierzyć specjaliście, gdy jednak chcemy tylko rozjaśnić włosy o ton lub dwa, można to zrobić w domu, przy użyciu metod naturalnych lub preparatów przeznaczonych do użytku domowego.

Naturalne metody rozjaśniania włosów

Najmniej inwazyjne są sposoby naturalne na rozjaśnianie włosów. Będą one skuteczne wówczas, kiedy włosy są już dość jasne – przy włosach ciemnych efektu albo nie będzie w ogóle, albo będzie bardzo delikatny.

naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów - czy skuteczne

  1. Rozjaśnianie włosów cytryną. Sok z jednej lub kilku cytryn (im dłuższe włosy, tym owoców powinno być więcej) rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:3 i wcieramy w suche włosy. Taką mieszankę trzeba trzymać na włosach przez kilka godzin, a potem zmyć. Zabieg należy powtarzać przez kilka kolejnych dni, ale jeśli w jego trakcie wystawimy włosy na działanie słońca, cały proces przebiegnie szybciej.
  2. Rozjaśnianie włosów miodem. Łyżkę miodu trzeba zmieszać z porcją odżywki do włosów, nałożyć na umyte i podsuszone włosy, a po godzinie spłukać.
  3. Rozjaśnianie włosów octem winnym. Do tego zabiegu potrzebny będzie ocet winny (biały lub czerwony), przyda się też sok z cytryny oraz buteleczka z rozpylaczem. Suche włosy płuczemy octem winnym, który usunie pozostałości środków do stylizacji. Potem w małym garnku gotujemy dwie filiżanki wody, a gdy się zagotują, dodajemy dwie łyżki stołowe octu. Gdy mieszanka ostygnie, myjemy włosy i po spłukaniu szamponu przepłukujemy nią włosy. Suche włosy można też rozjaśnić, spryskując je mieszanką octu i cytryny (w równych proporcjach). W ten sposób można rozjaśnić całe włosy, albo pojedyncze pasma. Mieszanka powinna pozostać na włosach przynajmniej 10 minut, potem trzeba ją spłukać ciepłą wodą.
  4. Rozjaśnianie włosów słońcem i wodą. Ten zabieg nie wymaga żadnych preparatów – zmoczone wodą włosy wystawiamy na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu pojawiają się na nich naturalne pasemka.
  5. Rozjaśnianie włosów rumiankiem. To sposób dla naturalnych ciemnych blondynek, które chcą dodać włosom złocistych refleksów. Cztery torebki rumianku zalewamy litrem gorącej wody, a gdy przestygnie, płuczemy naparem świeżo umyte włosy, potem owijamy je w ręcznik i zostawiamy na 20 minut, a następnie płuczemy.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Zabieg chemicznego rozjaśniania włosów wysusza je. I choć obecnie rzadko się zdarza, by włosy po nim były mocno zniszczone i w dotyku przypominały siano, to jednak są osłabione i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są bowiem wrażliwsze, a ich końcówki stają się kruche, przez co mogą wymagać podcinania. Mogą się plątać i puszyć, dlatego nie należy ich czesać szczotką – lepszy będzie drewniany grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach (nie plastikowy, bo będą się elektryzować).

Borelioza – jak rozpoznać objawy i jak leczyć?

0
borelioza

Borelioza (dolegliwość z Lyme) to bardzo popularna dolegliwość odkleszczowa. Gdy wystąpi rumień wędrujący, to kwalifikacja jest prosta, natomiast powszechnie niezbędne są analizowania w celu boreliozy. Borelioza (łac. borreliosis, morbus Lyme), odmiennie dolegliwość z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest dość nową dolegliwością – wyróżnia się ją z innej połowy lat 80. XX wieku. Powodują ją bakterie zaliczane do krętków – Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera i Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Bakterie te potrafią żyć w paru postaciach – jako krętki, a również w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są niezwykle ruchliwe, jednak formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na pewne antybiotyki niszczące krętki. Borrelia może dochodzić do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) oraz tam przeżyć. Pewne odmiany boreliozy powodują choroby stawowe, różne neurologiczne. Są również bakterie wywołujące zmiany skórne. Boreliozę, wywoływaną przez krętki z typu Borrelia burgdorferi, afzelii oraz garinii przenoszą kleszcze Ixodes.

Borelioza – diagnoza

Niestety, żaden z dostępnych testów nie że w 100 proc. wyeliminować ani potwierdzić boreliozy. Analizowania serologiczne krwi polegają na wykrywaniu przeciwciał IgM oraz IgG przeciw Borrelii. Niestety, przeciwciała pojawiają się w surowicy tylko parę tygodni po zakażeniu, jeśli dolegliwość dawno się rozwija. W dodatku bakterie potrafią się przenosić (z krwi do płynu stawowego czy centralnego układu nerwowego), a to stężenie przeciwciał we krwi spada. Zdarza się więc, iż u pacjentów, mających żywe krętki w systemie, wynik analizowania jest ujemny. W Polsce najpopularniejszy test ELISA – powszechnie wychodzi fałszywie ujemnie – jest pewny w 30 proc. wypadków. Czulszym badaniem (70 proc. wiarygodności) jest test Western Blott, jednak można go zrobić po minimum 3 tygodniach od ukąszenia. Najdokładniejszą diagnozę daje PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu (we krwi czy moczu, płynie stawowym czy mózgowo-rdzeniowym) DNA bakterii. Można je zrobić w paru miejscach w Polsce już parę dni po ukąszeniu, nie jest ono bowiem związku z przeciwciałami.

borelioza od kleszczy a rumień wędrujący

Borelioza – leczenie

Boreliozę leczy się antybiotykami. U pewnych pacjentów leczenie boreliozy trwa półtora roku, a u różnych tylko kilka tygodni. Skąd ta różnica? Powodem nie jest forma boreliozy, jednak fakt, ile czasu trwa dolegliwość, nim została postawiona odpowiednia diagnoza. Wedle obowiązującej u nas procedury (wg IDSA – Amerykańskiego Towarzystwa Wad Zakaźnych) znajduje się, iż po krótkiej antybiotykoterapii borelioza jest raz na zawsze zwyciężona. Gdy chory jeszcze niewłaściwie się czuje, to po prostu jest na tzw. zespół poboreliozowy. Nie ma to wskazań do leczenia antybiotykiem. Jeśli jest uparty, doprowadza się leczenie objawowe. Przeciwnego zdania są specjaliści zrzeszeni w innym stowarzyszeniu – ILADS. Uważają, iż boreliozę należy leczyć długą oraz złożoną antybiotykoterapią, a okres leczenia decyduje się indywidualnie. Krótka seria antybiotyków tylko uodparnia bakterie. Borelioza jest dość młodą jednostką chorobową, nie została jeszcze do końca poznana. Powszechnie pacjenta od lat borykającego się z boreliozą (zaleczoną czy wcale niezdiagnozowaną) kieruje się do psychiatry (czasem zdarza się, iż tenże lekarz wykrywa prawdziwą etiologię cierpień – boreliozę).

Konflikt serologiczny – kiedy występuje konflikt grupy krwi?

0
konflikt serologiczny

Przyczyną konfliktu serologicznego jest jedna, jedyna zależność – jeśli grupa krwi matki ma czynnik Rh-, a dziecko ma czynnik Rh+, otrzymany w prezencie od ojca. W takich przypadkach ciało matki zaczyna wytwarzać przeciwciała wymierzone przeciwko płodowi, ponieważ zaczyna traktować je jako intruza, którego należy usunąć z organizmu – i to jak najszybciej. Aby wykluczyć ewentualne problemy w przyszłości, każdy z rodziców powinien wykonać nieskomplikowane badanie krwi, za pomocą którego są w stanie określić ów współczynnik. Jeśli występuje taki właśnie konflikt podczas ciąży, przez cały jej czas kobieta powinna być pod stałym nadzorem odpowiednich lekarzy ginekologów.

Co jest najważniejsze w konflikcie serologicznym?

W przypadku tego zjawiska, jakim jest konflikt serologiczny, w pierwszej kolejności warto przypatrzeć się również antygenom, ponieważ w zasadzie wszystko opiera się na nich. Antygeny są niewielkimi cząsteczkami, które można znaleźć w zasadzie wszystkich miejscach w naszym organizmie – w każdej komórce, a ich skład zawsze jest indywidualny dla każdego człowieka. Na tej podstawie pojawia się obraz tego, co jest traktowane przez organizm jako zagrożenie, a co nie – wszystko, co wychodzi i znajduje się w  organizmie, jest dobre i tolerowane na przykład przez układ odpornościowy, a wszystko, co jest inne i nie pasuje do jego obrazu zapisanego w antygenach, uważane jest z miejsca za obiekt do wyeliminowania. Jeśli coś nieodpowiedniego pojawi się w naszych komórkach, nasz układ odpornościowy będzie powiadomiony o tym w zasadzie natychmiast i zacznie wytwarzać odpowiednie przeciwciała. O rodzaju grupy krwi decydują zaś antygeny, które można znaleźć na erytrocytach, czyli zlokalizowane na czerwonych krwinkach. Sprawdzenie przed ciąża tego, jaki czynnik ma nasza krew – A czy B jest konieczne do ustalenia tego, czy organizm matki, posiadający na przykład grupę B Rh- zacznie produkcję przeciwciał, jeśli dziecko odziedziczy grupę krwi z czynnikiem Rh+ po ojcu. Trzeba też wiedzieć, że nasz organizm ma zdolności zapamiętywania niebezpieczeństwa, dlatego raz zapamiętane i wytworzone przeciwciała będą w organizmie przez cały czas.

co w przypadku konfliktu serologicznego

Konflikt serologiczny a ciąża

W przypadku ciąży i konfliktu serologicznego, o którym nie wie matka, już w pierwszej dobie życia płodowego dziecka mogą pojawić się objawy ciężkiej żółtaczki hemolitycznej. Jeśli nie zostaną podjęte w tym wypadku bardzo szybkie i trafne decyzje, poziom bilirubiny we krwi może zbytnio wzrosnąć, a to będzie miało bardzo dramatyczne konsekwencje – mózg dziecka w takim wypadku może zostać trwale uszkodzony. Na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Najcięższym przypadkiem, z jakim można się spotkać, jest ogólny obrzęk płodu, a więc kiedy wystąpi, można spodziewać się obrzęków w tkance podskórnej oraz samej skóry, często pojawiają się także nieprzyjemnie wyglądające wybroczyny. Jeśli reakcja nastąpi odpowiednio szybko, możliwe jest odwrócenie dramatycznych skutków – śmierci dziecka jeszcze w macicy. Znacznie częściej występuje ciężki stopień anemii, jednak nie jest śmiertelne jak w dwóch poprzednich wypadkach.

Seks rano – czy jest lepszy? Sprawdź co sądzą o tym naukowcy

0
seks o poranku

Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, najlepszą godziną na seks jest 5.48. To właśnie w tej godzinie, będziemy mogli czuć się najbardziej atrakcyjnie. Każdy z nas, a zwłaszcza kobiety mają styczność z wahaniami hormonów. To one warunkują w dużej mierze popęd seksualny. Dlatego jest to uwarunkowane zmianami hormonalnymi, jak i funkcjonowaniem naszego biologicznego zegara. Sprawdźmy zatem kiedy najlepiej się kochać, by odczuwać jak największą przyjemność.

Szczytowa forma

Godzina 5:38 to tzw. godzina szczytowej formy. U mężczyzn bowiem w ciągu nocy wzrasta poziom testosteronu. Jest to wartość od 25 do 50 procent, dlatego nietrudno się domyślić, z jakich powodów poranek powinien rozpocząć się choćby krótkim seksem. Co więcej, warto wiedzieć, że mężczyzna jest gotowy na seks przez całą noc, a szczególnie ma na to ochotę po przebudzeniu. U kobiet jest nieco inaczej. W nocy mają one najwyższy poziom melatoniny, czyli hormonu snu. Niemniej jednak wraz ze wschodem słońca dochodzi do zwiększenia produkcji testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego w dużej mierze za ochotę na seks. Jak widać, zegary biologiczne kobiety i mężczyzny synchronizują się odpowiednio po to, abyśmy mogli wykorzystywać szczytową godzinę na odczuwanie szczytowych przyjemności.

Seks z rana lepszy niż lampka szampana

Wiemy już, że seks z samego rana nie jest wymysłem mężczyzn gotowych do stosunków seksualnych niemalże w każdej chwili. To udowodniony naukowo fakt, który ma związek z naszym cyklem biologiczny i hormonami. Dowiedzmy się zatem dlaczego poranny seks niesie ze sobą tak wiele dobrego.

poranny seks - czy lepszy

Poranny seks to idealny budzik, dzięki któremu wstajemy ożywieni. Z całą pewnością najbliższe kilka godzin po stosunku nie będą sennymi godzinami. A my będziemy się czuć nie tylko atrakcyjnie, ale i naładowani dobrą energią na cały dzień. To może tak zamiast kawy? Poranny seks wzmaga apetyt, a to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Jeśli bagatelizujesz kwestię pierwszego posiłku, czego nie wolno robić, skuś się na terapię seksem. Gwarancja poczucia głodu spotęguje twoją chęć na zjedzenie porannego śniadania, a twój organizm ci za to podziękuje. Seks to również gimnastyka. Ten z rana rozrusza nawet najbardziej zastane kości. Zamiast jogi zatem, skuś się na odrobinę innej przyjemności. Poranna dawka seksu ma wpływ na wygląd kobiety. Jej cera staje się promienna, a ona cała emanuje seksapilem. Takich zabiegów pielęgnacyjnych nie warto lekceważyć, zwłaszcza że są one w zupełności naturalne.

Poranny seks a wpływ na stan umysłu

Jak już pisaliśmy stosunek seksualny o poranku to świetne lekarstwo- zastrzyk energii. Igraszki łóżkowe rozjaśniają umysł, dlatego polecane są zwłaszcza osobom wykonującym pracę umysłową. Seks działa bowiem stymulująco na mózg i funkcje poznawcze. Jeśli więc czeka Cię w pracy męczący dzień i trudności, najlepiej zażyj o poranku prawdziwe, skuteczne lekarstwo.

Gdzie najlepiej kochać się o poranku?

Seks z samego rana nie musi mieć miejsca w łóżku. Z powodzeniem można wyjść z niego, a kroki skierować na przykład pod prysznic. Wspólne przygotowanie posiłku w kuchni to świetny powód, aby dodać nieco seksualnego urozmaicenia. Seks nie powinien być kojarzony jedynie z sypialnią. Każde miejsce jest odpowiednie, aby urozmaicić poranną rutynę. Aby jednak jej zapobiec, potrzebna jest inwencja obojga partnerów. Warto jest rozmawiać o swoich oczekiwaniach i pomysłach związanych z wnoszeniem do życia seksualnego urozmaicenia. Wiedząc, że seks z samego rana to niemalże jak porcja zdrowia, warto korzystać z jego zalet. O poranku możemy pozwolić sobie na tzw. „szybki numerek”, ale też na nieco dłuższe pieszczoty. Zawsze przecież można ustawić budzik na odrobinę wcześniej i spróbować, jak smakuje seks o poranku, a może nawet pokusimy się na spróbowanie go o rozkosznej 5:48.

 

Kminek – działanie i zastosowanie

0
kminek

Kminek to roślina o aromatycznym zapachu, intensywnym smaku i właściwościach leczniczych. Nasiona kminku bardzo często dodawane są do pieczywa – stanowią ładną dekorację i jednocześnie są źródłem zdrowia. Drobne, brązowe ziarenka kminku znali już nasi przodkowie sprzed 3000 lat. Dziś kucharze i lekarze zachęcają do spożywania go jak najczęściej, gdyż ma mnóstwo właściwości leczniczych i walorów kulinarnych.

Kminek – opis rośliny

Kminek, nazywany również kminkiem zwyczajnym lub karolkiem, należy do roślin selerowatych i jest przede wszystkim powszechnie znany jako przyprawa o wyrazistym, lekko ostrym i słodkawym smaku. Ma ona również jadalny korzeń, więc można ją ugotować jak wiele znanych nam warzyw. Kminek jest rośliną popularną na całym świecie, pochodzi z Azji Mniejszej. Obecnie rośnie dziko na suchych łąkach i polach w wielu krajach Europy oraz Azji, także w Afryce, ale można ją spotkać również jako roślinę hodowlaną. Kminek dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach, jednak jest odporny na mróz, a to sprawia, że uprawia się go dosyć łatwo. Roślina kminku kwitnie dwa lata, wypuszcza małe, najczęściej żółte bądź białe kwiaty i może osiągnąć od 30 do 80 cm wysokości. Należy jednak pamiętać, że kminek zwyczajny nie jest tą samą rośliną co kmin rzymski, który jest łagodniejszy w smaku i rośnie przede wszystkim w ciepłych krajach, jak np. Indie czy Chiny.

Kminek – wartości odżywcze

Kminek, podobnie jak wiele innych przypraw i ziół, jest bogaty w substancje czynne. Zawiera dużo witaminy C, witaminy A, sodu, potasu, węglowodanów (w tym błonnika), białka, żelaza, wapnia, tłuszczów, soli mineralnych. Jest bogaty również we flawonoidy i kwasy fenolowe. Co ważne, w kminku znajduje się także mnóstwo olejków eterycznych, co czyni go bardzo aromatyczną przyprawą. Zawiera 333.0 kcal na 100 g ziaren.

właściwości kminku - co nam daje

Kminek – właściwości zdrowotne

Kminek to naturalny lek na wzdęcia. Zioło ułatwia trawienie, pomaga przy niestrawnościach i kolce. Kminek można stosować zarówno jako profilaktykę przy problemach trawiennych, jak i sposób leczenia objawów. Warto zażyć go, kiedy czujemy ociężałość po posiłku, ponieważ kminek rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego. Owoce kminku stymulują wydzielanie mleka z gruczołów mlekowych, ułatwiając tym samym karmienie piersią. Kminek zwyczajny można wykorzystać jako odświeżacz oddechu (podobnie jak natkę pietruszki). Kminek wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przynosi ulgę w schorzeniach wątroby i bólach menstruacyjnych.

Kminek – sposób przygotowania

Kminek można spożywać w różnej formie, np. nasion, które dodaje się do pieczywa, stosuje jako przyprawę w daniach obiadowych, zwłaszcza potrawach z kapustą (zapobiega wzdęciom). Kminek zwyczajny warto zaparzać i pić. Jedną łyżeczkę nasion należy zmiażdżyć, a następnie zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Po upływie tego czasu wywar powinno się odcedzić, ostudzić i w małych porcjach spożywać kilka razy w ciągu dnia. Kminek dostępny jest także w formie kapsułek oraz mieszanek ziołowych.

Zobacz też