Osiem dzieł literackich wszech czasów

0
Osiem dzieł literackich wszech czasów

Czy można stworzyć coś na kształt rankingu, który wyróżni kilka dzieł literackich wszech czasów?

Sztuka rynku sztuki dla początkujących

0
Sztuka rynku sztuki dla początkujących

Tworzysz i zastanawiasz się w jaki sposób pokazać swoje prace światu? A może posiadasz przedmiot sztuki dawnej i chciałbyś sprzedać go z zyskiem? Drogi do osiągnięcia tych celów są różne. Poznaj jednak możliwości, które ułatwią Ci te przedsięwzięcia i zamiast chować swoje prace w magazynie czy pamiątki na strychu – niebawem umieścisz je w galerii sztuki czy w domach aukcyjnych.

Co warto zobaczyć w Indonezji? Lista polecanych miejsc!

0

Indonezja to kraj wielu kontrastów, barw i niezwykłego zróżnicowania pod względem kulturowym. Wspomniana różnorodność wynika z faktu, że obszar ten zamieszkuje wiele narodowości – na terenie kraju występuje około 300 grup etnicznych!

Mega Coaster Hyperion i atrakcje Strefy Ekstremalnej Energylandii

0
Mega Coaster Hyperion i atrakcje Strefy Ekstremalnej Energylandii

Już od jakiegoś czasu planowaliśmy z narzeczonym wypad do Energylandii. Obydwoje kochamy aktywny wypoczynek i dreszczyk emocji, więc z niecierpliwością czekaliśmy na moment, w którym nasze zobowiązania zawodowe pozwolą na wspólny wyjazd.

Moja pierwsza gitara. Akustyczna czy klasyczna?

0
Moja pierwsza gitara. Akustyczna czy klasyczna?

Kiedy zapada decyzja o zakupie gitary, jednym z pierwszych dylematów jest rodzaj instrumentu. Najpopularniejszym wyborem wśród kupujących są modele akustycznie oraz klasyczne. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór zarówno jednych, jak i drugich. Na czym warto się skupić przy wyborze, na co zwracać uwagę, a przede wszystkim, czym różnią się te dwa rodzaje instrumentów?

Felgi aluminiowe – przymierzalnia pomoże dokonać wyboru

0
Felgi aluminiowe przymierzalnia

Elegancko wyglądające felgi aluminiowe można obejrzeć (i przymierzyć) w przymierzalniach. To specjalne placówki, które powstały w odpowiedzi na wiele różnych wątpliwości, nawiedzających osoby planujące w przyszłości zakup takich felg. Przymierzalnie felg aluminiowych gwarantują możliwość szybkiego „przymierzenia” mnóstwa różnych rodzajów felg do samochodu. Żeby móc zapoznać się z ofertą, trzeba będzie skorzystać z narzędzia tzw. konfiguratora. Po wypełnieniu pustych miejsc w oknie programu będzie można przejść do działania. Aplikacja zapyta na pewno o kolorystykę auta, ale będą też potrzebne dane na temat marki, modelu. Program dopasowuje w dalszej kolejności najlepsze felgi, które będą odpowiadały stylowi auta, korzystając z kilku zestawów „cech”: do wyboru są klasyczne, sportowe, eleganckie, modne. Obejrzeć można nie tylko główne kategorie felg, ale też wzory, jakie mogą się na nim znaleźć. Oczywiście nie chodzi o samo oglądanie felg tak jak robi się to w sklepie.

przymierzalnia felg aluminiowych - czy to dobry pomysł

Felgi aluminiowe a przymierzalnia

Każdą propozycję z oferty można przymierzyć, czyli nanieść na model własnego samochodu. Dzięki temu widać, jak dodatek będzie prezentował się z każdej strony – oglądając to, unikniemy wpadek i problemów z zaakceptowaniem takiego wyglądu pojazdu. Możliwe jest dokładniejsze przyjrzenie się każdej z propozycji, żeby to zrobić, trzeba kliknąć na wybraną felgę i przeczytać informację, która pojawi się na ekranie. Klienci bardzo sobie cenią przymierzalnie felg aluminiowych i o wiele chętniej kupują samodzielnie felgi, mając do dyspozycji tak wygodne narzędzie. Bywa ono udostępniane przez ogromną większość punktów oferujących produkty do samochodu oraz sklepów motoryzacyjnych. Dzięki przymierzalni nie trzeba długo zastanawiać się nad wyborem najlepszych felg, gdyż efekt można po prostu zobaczyć. Konstrukcja i sens działania placówki przypominają miejsca, w których mierzy się ubrania, kapelusze czy jakiekolwiek dodatki w sklepach, stąd nazwa „przymierzalnia”. Niektórych ona śmieszy, ale trzeba przyznać, że jest trafiona w sedno.

 

Utrata i zaburzenia zmysłów węchu i smaku

0
zaburzenia węchu i smaku

W przedniej, centralnej oraz bocznej części głowy znajdują się trzy ośrodki mózgowe: Przedni – obejmuje życie rozumowe, a zatem to, co można ogarnąć umysłem; tylny – określa talenty oraz możliwości dostosowania się do środowiska; środkowy – obejmuje świat odczuć oraz jest dostępny za każde zmysły: smak, węch, wzrok, słuch oraz dotyk.

Schorzenia węchu – typy

Najprostszym podziałem schorzeń węchu (dysosmia) jest podział na schorzenia powonienia ilościowe oraz jakościowe.
Do schorzeń ilościowych zaliczamy:
1. anosmia czyli całkowity brak odczuwania zapachów, całkowita strata węchu;
2. hiposmia – częściowa strata powonienia;
3. hiperosmia to zbytnie odczuwanie zapachów tzn nadwrażliwość węchowa.
Do schorzeń jakościowych węchu zaliczamy:
1. parosmia – chory czuje zapachy niezgodne z rzeczywistością np. zapach świeżych cytrusów jest widziany jako zgnilizna;
2. kakosmia to ciągłe lub napadowe odczuwanie przykrego zapachu;
odczuwanie niebędących w rzeczywistości zapachów to tzw. omamy zapachowe czyli phantosomia, halucynacje węchowe są 3. powszechnie składową napadów padaczkowych;
agnosomia czyli całkowita strata możliwości rozpoznawania znajomych zapachów

Schorzenia i strata węchu – etiologie

Do etiologii utraty oraz pogorszenia węchu zaliczamy etiologie również neurologiczne jak oraz laryngologiczne. Niejednokrotnie
1. strata węchu (anosmia) czy zmęczenie powonienia (hiposmia) wywołane są przez:
2. zwężenia sklepienia węchowego oraz niedrożność nozdrzy tylnych (np. polipy nosa);
3. skrzywienie przegrody nosowej;
4. choroby wirusowe oraz bakteryjne (najczęstsza etiologia);
5. długa czy ostra niedrożność zatok przynosowych na tle alergicznym;
6. stłuczenie podstawy czaszki;
7. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
8. procesy nowotworowe delikatne oraz złośliwe (np. oponiak rynienki węchowej);
9. złamania blaszki sitowej z przerwaniem nitek węchowych;
10.tętniaki mózgu uciskające nerw węchowy;
11.cukrzyca;
12.choroba Alzheimera oraz dolegliwość Parkinsona;
13.leki np. na nadciśnienie oraz padaczkę i niektóre antybiotyki;
14.niedobór witamin oraz elementów mineralnych;
15.utrata węchu samoistna wynikająca z uszkodzenia nabłonka węchowego.

jakie są przyczyny zaburzeń smaku i węchu

Schorzenia oraz strata węchu – leczenie

Podstawą leczenia schorzenia powonienia jest leczenie dolegliwości podstawowej oraz z tego zależy sposób leczenia. W wypadku guzów, polipów oraz różnych zmian rozrostowych niezbędne jest wykonanie operacji chirurgicznej w celu przywrócenia węchu, natomiast cierpiący, którzy są na brak węchu z względu uczuleniowych wad nosa pomocne bywa stosowanie hydrokortyzonu (glikokortykosteroid) oraz preparatów przeciwhistaminowych.

Schorzenia smaku – etiologie

Wśród najpopularniejszych bądź mogących doprowadzać do schorzeń odczuwania smaku wymienia się:
1. choroby górnych dróg oddechowych oraz ucha środkowego;
2. przebycie radioterapii w zakresie głowy czy szyi;
3. efekty uboczne zażywania pewnych preparatów (np. antybiotyków, preparatów przeciwhistaminowych lub leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego);
4. urazy głowy;
5. zaniedbania higieniczne dotyczące jamy ustnej;
6. schorzenia węchu;
7. powikłania zabiegów przeprowadzanych w zakresie nosa, uszu lub gardła.

Zmartwychwstanie motywu zombie na Androidzie

0
android

Świat użytkowników smartfonów i tabletów dzieli wiele – chociażby preferencje związane z systemem operacyjnym. Niektórzy wybierają prostotę iOS sygnowanego przez Apple, punktując niezawodność systemu i jego prostotę, inni stawiają na możliwość modyfikowania systemu i łatwiejsze środowisko deweloperskie, które oferuje Android. Niezależnie od strony konfliktu, wszyscy jednak kochają gry i… zombie. Zwłaszcza za sprawą jednej z najciekawszych gier, jakie w ostatnim czasie w tym klimacie.

Jonoforeza – na czym polega ten zabieg terapeutyczny

0
Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg, który polega na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego (za pomocą prądu stałego – galwanicznego). Zabieg jonoforezy jest bardzo pomocny w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, a także różnych stanach zapalnych. Kto powinien się zdecydować na jonoforezę?

Czym jest jonoforeza?

To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego. Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie. Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku.

Jonoforeza – zastosowanie

Jonoforeza kosmetyczna to bardzo krótki zabieg i trwa zwykle około 10 minut, a jego efekt jest zależny od rodzaju użytych substancji, ich stężenia oraz przeznaczenia, a także od ilości wykonanych zabiegów jonoforezy (zwykle konieczna jest seria ok. 10-15 zabiegów).Samo działanie prądu ma również znaczenie – przyczynia się do powstawania dużej ilości ciepła w tkankach, poprawy krążenia, co ma odżywczy wpływ na komórki oraz działa przeciwzapalnie. W zależności od tego, jaka elektroda jest elektrodą czynną w czasie jonoforezy, możemy samym prądem działać na poprawę napięcia mięśni lub wpływać na stan skóry z rumieniem, suchą skórą, widocznymi porami. W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej jony miedzi, wapnia i cynku. Jonoforezę można wykonać na wiele sposobów. Rozróżnia się jonoforezę labilną i stabilną, miejscową i ogólną. W kosmetyce najczęściej stosuje się jonoforezę labilną, czyli ruchomą, w trakcie której elektrody czynne i bierne zmieniają względem siebie położenie. W jonoforezie stabilnej, czyli nieruchomej, wykorzystuje się specjalną elektrodę, zwaną półmaską. Obie elektrody układa się na wcześniej przygotowanym podkładzie. Elektroda czynna ułożona jest na podkładzie zanurzonym w wodzie z dodatkiem leku, który wprowadza się do skóry, zaś elektroda bierna – w samej wodzie. Zabieg kosmetyczny wykonuje się w 10-20 seriach seansów, codziennie lub co drugi dzień. Natężenie prądu jest takie, że odczucia towarzyszące zabiegowi przypominają mrowienie.

Czym jest jonoforeza i na co działa

Jonoforeza w kosmetyce ma zastosowanie w leczeniu:
•rozszerzonych naczynek włosowatych;
•trądziku różowatego;
•trądziku pospolitego;
•zwiotczenia skóry;
•blizn;
•nadmiernego pocenia się;
•uczuleń;
•przebarwień skóry;
•zmarszczek.

Jonoforeza – wskazania

Jonoforeza powinna zostać wykonana, gdy pacjent skarży się na następujące dolegliwości:
•nerwobóle;
•polineuropatie;
•zespół bólowy w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa;
•artrozę;
•obwodowe porażenie;
•zaburzenie krążenia obwodowego;
•utrudniony zrost kostny.

POCAŁUNEK – SKĄD TO SIĘ WZIĘŁO? CO ZE SOBĄ NIESIE?

0
pocałunek

Pocałunek to niezwykle intymna i bardzo przyjemna forma kontaktu między dwoma osobami. Dla wielu ludzi całowanie się jest rzeczą powszechną i normalną. Całowanie się jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie można robić z drugą osobą. Właściwie trudno powiedzieć, dlaczego stykanie się ustami ma dla nas aż tak wielkie znaczenie, ale trzeba przyznać, że potrafi być szalenie podniecające. Mało kto wie jednak skąd się w ogóle wziął pocałunek oraz co ze sobą niesie. Z punktu nauki oczywiste jest, że pocałunki sprawiają nam bardzo ogromną frajdę i jeszcze większą przyjemność. Więc właśnie  dlatego tak bardzo chętnie dajemy się ponieść chwili. Dodatkowo nasze usta to masa bardzo gęsto rozłożonych zakończeń nerwowych, dzięki temu są one jednym z najwrażliwszych organów z całego ciała. Jeśli więc dotknął się wargi dwóch osób, to nasze neurony wywołują podniecenie i sprawiają bardzo wiele przyjemności. dodatkowo tego wraz z całowaniem przyśpiesza również rytm serca oraz przepływ krwi.

pocałunki ze szczecze kochaną osobą są najlepsze

Co niesie ze sobą pocałunek?

Każdy z nas odbiera pocałunek w inny sposób. Pewne jest tylko to, że podczas całowania  jesteśmy szczęśliwi. Według sporej ilości osób to najwięcej efektów przynosi pocałunek francuski, który jest intensywny i długi. Wykorzystuje się podczas niego nie tylko język, ale również wiele mięśni twarzy. Dodatkowo prawdopodobnie, jeśli będzie on regularnie powtarzany, to może wpłynąć odmładzająco na twarz. Co więcej, pocałunek francuski może pomóc zgubić kilka kilogramów. Udowodniono, że w trakcie jednominutowego pocałunku spala się średnio 2 kalorie oraz przyśpiesza się aż dwukrotnie przemianę materii w organizmie.

Jeszcze więcej korzyści daje pocałunek z osobą, którą darzymy prawdziwy uczuciem. Jeśli całujemy się z osobą, na której nam zależy, to poprawia się nasze samopoczucie. To naturalny lek na walkę ze stresem, dostarczenie ciału przyjemności oraz źródło energii, której potrzeba nam, by radzić sobie z trudem codziennego życia. Dzięki całowaniu się jesteśmy też zdrowsi. Ponieważ poprzez wymienianie się bakteriami zawartymi w ślinie wzmacniamy nasz układ odpornościowy. Dodatkowo jest kilka rodzajów pocałunków. Bardzo mało ludzi wie, ze pocałunki nie tylko dają nam szczęście, ale również ekscytacja, podniecenie. Z punktu nauki oczywiste jest, że pocałunki sprawiają nam ogromną frajdę i przyjemność, więc dlatego tak chętnie dajemy się ponieść chwili.

Zobacz też