Zachowanie dobrego stanu tkaniny

0

Konserwacja tkanin umożliwia nam zachowanie naszego materiału w świetnej formie mimo upływającego czasu. Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda, a dobrane środki chemiczne wcale nie muszą jej zaszkodzić. To, czym będziemy czyścić nasz materiał zależy przede wszystkim od stopnia jego delikatności.

Historia o 100 – kilogramowej złotej monecie

0

Kolekcjonerzy monet świetnie znają różne opowieści dotyczące poszczególnych egzemplarzy numizmatycznych. Są one powszechnie znane, jak i przekazywane jedynie w kręgu zbieraczy monet. Każda taka opowieść jest ciekawa, a na dodatek pozwala dowiedzieć się czegoś o monetach. Nawet te osoby, które na co dzień nie interesują się numizmatyką z pewnością jakieś informacje z tego zakresu usłyszą. Media lubią tajemnicze opowieści o monetach.

Audioprzewodniki sposobem na ciekawe zwiedzanie

0

Atrakcje turystyczne różnych krajów przyciągają ludzi z całego świata. Muzea, wystawy, budynki – wszędzie tam znajdują się intersujące oraz warte uwagi obiekty i przedmioty mówiące nam o przeszłości. Samo oglądanie to jednak za mało, by dowiedzieć się czegoś więcej warto skorzystać z audioprzewodników. Coraz więcej atrakcji wyposaża się w Audio guide. Dzięki temu turyści ze wszystkich zakątków świata poznają historię miejsc i zabytków, bez pomocy kustosza, czy przewodnika.

Działanie audioprzewodników

Są to najczęściej urządzenia swoim wyglądem przypominające telefony z dużym wyświetlaczem. Do zestawu dołączane są słuchawki. Audioprzewodnik, tzw. audio guide posiadają nagrany wcześniej głos, informujący kolejno o  oglądanych obiektach. Bardzo często mają one wgrany system GPS i mapy, dzięki którym samodzielnie można zwiedzać np. muzeum i wybierać te trasy, które nas najbardziej interesują. Można także zdecydować się na pójście wyznaczoną wycieczką w audioprzewodniku, wszystko zależy od nas. To wszystko powoduje, że niemożliwe jest zgubienie się, zawsze możemy skorzystać z mapy i znaleźć punkt wyjścia. Audioprzewodniki bez problemu możemy nabyć w biurach informacji turystycznej oraz w placówkach, do których się wybieramy, np. w obiektach zabytkowych. Te są wypożyczane na czas zwiedzania. Dużą zaletą jest również cena. Są one dostępne za mała kwotę, co jest z całą pewnością opłacalne.

Audio guide – dlaczego warto

Do zalet audioprzewodników należy przede wszystkim duża niezależność. Dzięki nim możemy samodzielnie zwiedzać wybrane przez nas miejsca i oglądać znane oraz cenione obiekty sztuki. To, co możliwe jest dzięki przewodnikom, to także własne tempo. Sami decydujemy o tym, kiedy i co zwiedzamy oraz jak szybko to robimy. Wycieczki z przewodnikiem mogą być bardzo pouczające oraz ciekawe, jednak nie zawsze jest czas na to, by przyjrzeć się uważniej obrazowi ulubionego malarza, czy dokładnie obejrzeć znaną rzeźbę. Z audioprzewodnikiem nie ma w ogóle takiego problemu.  Audioprzewodnik daje też możliwość zatrzymania nagrania, powrotu do niego i odtworzenia jeszcze raz, co również jest niezwykle korzystne. Dzięki temu turyści mogą zatrzymać się w wybranym miejscu, odpocząć lub poznać lepiej to, co najbardziej interesuje. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że być może jest to jedyny sposób na to, by właściwie zwiedzić dany obiekt. Inaczej cały pośpiech może wszystko zepsuć. Ponadto, audioprzewodniki mogą być bardzo przydatne turystom zagranicznym. Nie w każdych muzeach możemy liczyć na ciekawostki dotyczące danych obiektów w języku ojczystym lun angielskim. Wówczas audioprzewodniki wydaję się być niezastąpione.  Audio guide to też sposób na zaciekawienie dzieci. Te nie zawsze są chętne na zwiedzanie muzeów i zabytków. Jednak audioprzewodniki mogą zostać opracowane także dla młodszego pokolenia. Dostosowanie języka przekazu oraz treści może znacznie zmienić podejście dziecka. Historia starego zamczyska, czy obrazu z dwunastego wieku może zainteresować młodszych i zachęcić do dalszego zwiedzania.

Czego wymaga konserwacja dzieł sztuki?

0

Osoby, które na co dzień zajmują się renowacją historycznych rzeźb lub obrazów namalowanych przed wiekami często nazywają swoją pracę „przywracaniem dzieł sztuki do życia”. Podobnie jak lekarze stosują oni różne „lekarstwa”, jakich działanie ma przywrócić im dawny, niezniszczony wygląd i oryginalny charakter. Nie ulega więc wątpliwości, że konserwacja dzieł sztuki jest niezwykle wymagającym zajęciem. Co do jej przeprowadzenia jest potrzebne?

Blaski i cienie życia z pisarzem

0

Życie pisarza jest przede wszystkim bardzo specyficzne. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę z tego, że najtrudniej ma tak naprawdę jego rodzina. Z życiem z pisarzem związane są zarówno wady, jak i zalety, które mało kto dostrzega.

Spektakle dla dzieci – na co warto się wybrać?

0

Chodzenie z dzieckiem do teatru to bardzo dobra alternatywa dla kina. Teatr rozwija wszechstronnie – bawi i uczy. Wielu rodziców ma jednak problem z wyborem odpowiedniego spektaklu dla najmłodszych. Na co warto się wybrać?

Prezenty dla rodziców od młodej pary

0

Ślub jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko w życiu Panny Młodej i Pana Młodego, ale również ich rodziców. Istotnym elementem każdego wesela są podziękowania dla rodziców, na których, wedle zwyczaju, w ramach wdzięczności za trud wychowania, wręcza się prezenty. Może to być zarówno skromny upominek, jak i oryginalny podarek, np. wycieczka dla dwojga, romantyczna kolacja połączona z rejsem, profesjonalny kurs baristyczny lub wizyta w ośrodku typu SPA. Zwyczajowi wręczania prezentów dla rodziców – w ramach podziękowań za trud włożony w wychowanie i organizację przyjęcia weselnego – zwykle towarzyszy sentymentalna oprawa muzyczna oraz krótkometrażowy film, nawiązujący do dzieciństwa Pary Młodej.

Pokaz sztucznych ogni na weselu. Jak go zorganizować?

0

Przyszykowanie wyjątkowego pokazu sztucznych ogni na wesele wcale nie musi być takie trudne. Gdy również myślicie o tym, aby wzbogacić swoje przyjęcie o taką wyjątkową atrakcję, macie zasadniczo trzy rozwiązania – organizacja pokazu samodzielnie, zakupienie palety z bateriami do samodzielnego odpalenia albo skorzystanie z usług firm organizujących pokazy pirotechniczne. Na co warto się zdecydować?

Moda na planszówki towarzyskie

0

Chociaż mogłoby się wydawać, że gry towarzyskie odeszły do lamusa, to jest wprost przeciwnie. W sklepach regularnie pojawiają się nowe propozycje dla miłośników rozgrywek tego typu. Gry towarzyskie mogą uprzyjemnić spotkanie ze znajomymi lub rodzinny wieczór. Po jakie tytuły warto sięgnąć i dlaczego?

Szuka iluzji – nie tylko karty i króliczki!

0

Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że magia nie istnieje, to jednak czerpiemy wiele radości z uczestnictwa w pokazach iluzjonistycznych. Jednak iluzja to nie tylko efektowne sztuczki karciane czy króliczki wyciągane z kapelusza. To również spektakularna iluzja sceniczna, która robi jeszcze większe wrażenie na publiczności!

Zobacz też