Życie pisarza jest przede wszystkim bardzo specyficzne. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę z tego, że najtrudniej ma tak naprawdę jego rodzina. Z życiem z pisarzem związane są zarówno wady, jak i zalety, które mało kto dostrzega.

Brak czasu dla rodziny

Pisarz podczas swojej pracy tak naprawdę nie ma zbyt wiele czasu dla swojej rodziny. Wiąże się to nie tylko z terminami wydania książki, ale również z tym, że pisarz pisze zawsze wtedy, kiedy ma wenę. Wtedy zwyczajnie nie odrywa się od komputera. W takim czasie nie ma szans na to, aby oderwać go od pisania, aby spędził trochę czasu z rodziną.

Książka przede wszystkim

Pisarz w trakcie procesu tworzenia zwyczajnie kojarzy wszystko z książką. Ważniejsze jest dla niego mówienie o postaciach z książki, niż o prawdziwych ludziach, czy zwykłych obowiązkach. Ostatecznie bardzo ciężko porozmawiać z nim na jakikolwiek inny temat w tym okresie. Nie wspominając o tym, że zaniedbuje wtedy obowiązki domowe, zrzucając wszystko na barki współmałżonka czy dzieci. Żyje w świecie nierealistycznym i nie dotykają go aktualne problemy. Osoba, która żyje z pisarzem musi więc być bardzo samodzielna i zaradna. I przede wszystkim cierpliwa. Z pewnością utrzymanie domu i dzieci będzie na jej głowie.

Specyficzne humory

Każdy pisarz posiada swoje nawyki, czy dziwne humory. Niektórzy posiadają swoje niewyjaśnione rytuały, pory dnia, kiedy nikt im nie może przeszkadzać. Jedni lubią pisać w nocy, inni nad ranem. Jedno jest pewne – podczas pisania nie lubią, jak ktokolwiek im przeszkadza, w tym celu wyłączają nawet telefon i są zwyczajnie nieosiągalni. Ponadto często się denerwują, nie lubią, jak coś jest inaczej, niż tego chcą. Dlatego też życie z pisarzem wiąże się z koniecznością zaakceptowania tych wszystkich humorów, nawyków, które zazwyczaj powtarzają się cyklicznie przy każdym kolejnym pisaniu książki. Współmałżonek musi zapewnić pisarzowi komfortowe warunku do pisania (gdyż najczęściej pisarze tworzą w domu), w przeciwnym razie narazi się na irytację i zły humor wielkiego twórcy.

Sława

Wydanie własnej książki, która okaże się bestsellerem, wiąże się z zyskaniem osiągnięcia sławy. To wiąże się przede wszystkim z prestiżem, rozdawaniem autografów, a co za tym idzie wiecznymi podróżami na spotkania autorskie, wywiady dla mediów, itp. Czyli pisarza znów nie ma w domu, tym razem fizycznie.

Wysokie zarobki

Jeżeli książka okaże się popularna, to pisarz jest w stanie zarobić naprawdę bardzo dużo. Im większy nakład sprzedaży, tym pisarz więcej zarobi. Jeśli dojdą do tego prawa do ekranizacji książki, idą za tym jeszcze większe pieniądze. Często zdarza się tak, że pisarz jest w stanie utrzymać bez problemu całą rodzinę ze swoich zarobków. Dlatego też praca w tym zawodzie się opłaca, jeśli ma się dobre pomysły i umie się pisać w sposób interesujący. Niestety równie często bywa tak, że pisarz dostaje bardzo małe, na dodatek nieregularne tantiemy od wydawnictwa i nie jest w stanie nawet zarobić na własne utrzymanie. Dlatego warto przy okazji wybrać wydawnictwo oferujące przejrzyste warunki wydania książki (np. Wydawnictwo Poligraf, którego oferta jest dostępna pod adresem http://wydawnictwopoligraf.pl/oferta.php).

Reasumując można powiedzieć, że życie z pisarzem posiada nie tylko wady, ale również zalety. Wadą jest konieczność przystosowania się do zachowań i nawyków pisarza, które często są bardzo specyficzne. Życie wiąże się również z podporządkowaniem i przejęciem większości domowych obowiązków. Zaletą z kolei jest fakt, że pisarz zazwyczaj posiada ciekawą, nieszablonową osobowość, jest elokwentnym partnerem do rozmowy, jeśli ma dobry pomysł na książki może również dobrze zarobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here