Co wiesz o mięsie

Mimo rosnącej popularności stylu życia jakim jest wegetarianizm i weganizm, nie da się ukryć, że większość z nas w dalszym ciągu nie wyobraża sobie życia bez mięsa. Jest to bogate źródło niezbędnych dla naszego organizmu protein, a także innych składników odżywczych. To właśnie mięso króluje na większości polskich stołów, a także w kuchniach z całego świata. Zwykle by wydobyć jego smak niezbędna jest jego odpowiednia obróbka termiczna, a także zastosowanie kombinacji przypraw. Mięso jest bez wątpienia szlachetnym produktem spożywczym, który może być przyrządzany i serwowany na wiele sposobów, a także w towarzystwie wielu dodatków. Jednak co tak na prawdę wiemy o mięsie? Oto kilka gastronomicznych ciekawostek.

Czy czerwone mięso jest szkodliwe?

Ostatnimi czasy, dało się usłyszeć pogłoski o tym, jakoby spożywanie czerwonego mięsa miało negatywny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej absurdalnych mitów, jakie tylko mogły powstać. Prawdą jest to, że w czerwonym mięsie jest znacznie wyższa zawartość tłuszczu i kalorii niż w mięsie białym. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że to właśnie czerwone mięso jest jednym, z najbogatszych źródeł cennych kwasów omega, a także niezbędnych naszemu organizmowi witamin z grupy B. Co więcej, nie można pominąć faktu, że w czerwonym mięsie znajdują się również ogromne pokłady wartościowego żelaza. Okazuje się więc, że spożywanie mięs jest zalecane przez wielu dietetyków i specjalistów żywienia, jednak należy ograniczyć jego ilość w diecie. Warto jednak przygotować dania na bazie czerwonego mięsa około 3-4 razy w miesiącu.

Zobacz także: Przepisy na burgery znajdziesz na stronie https://braciabudnik.pl/przepisy/burgery – dowiedz się więcej.

Mięso i jego wpływ na poziom cholesterolu

Okazuje się, że kolejną dość powszechną opinią na temat mięsa jest to, że ma ono ogromny wpływ na podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Można śmiało stwierdzić, że jest to mit, który należy obalić. Oczywiście faktem jest to, że bogate w szkodliwe tłuszcze są jedynie skóry mięsa drobiowego i mięsa wieprzowego. Spożywanie więc chudego drobiu, a także oczyszczanie mięsa z nadmiaru tłuszczu w żadnym wypadku nie jest szkodliwe i nie ma znaczącego wpływu na poziom cholesterolu we krwi,

Czy znajdziemy hormony i antybiotyki w mięsie z kurczaka?

Jedną z bardziej nagłaśnianych kwestii w ostatnim czasie jest obecność hormonów i antybiotyków w kurzym mięsie. Co ciekawe, właśnie z obawy przed tym, że producenci drobiu karmią kurczaki antybiotykami i innymi hormonami, większość ludzi stara się mięsa unikać. W tym miejscu warto dowołać się do unijnego prawa, które jasno określa, że podawanie antybiotyków zwierzętom nie jest dowolne i musi odbywać się tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza weterynarii. Warto także dodać, że dawki są ściśle dopasowane do potrzeb kurczaków, a osobnik, który otrzymał antybiotyk, po zakończonej kuracji poddawany jest okresowi karencji. Wówczas przez taki okres czasu antybiotyk zostaje wydalony, a mięso trafiające do konsumenta jest całkowicie go pozbawione. Odnośnie hormonów, warto odwołać się do przepisów z 2006 roku, które zabraniają ich stosowania. Przekonanie więc, że znajdziemy je w mięsie z kurczaka, jest więc całkowicie bezzasadne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here