Flet prosty to instrument zaliczany do grupy tych mało skomplikowanych, aczkolwiek nie umniejsza to wcale jego możliwościom. Mogłoby się wydawać, że to jedynie kawałek wydrążonego drewna z kilkunastoma dziurami, aczkolwiek, jeżeli tylko posiadamy odpowiednie nuty na flet prosty, możemy zgrać na nim nawet najtrudniejsze linie melodyczne. Na takim instrumencie gra się dmuchając w ustnik i zakrywając w odpowiedni sposób konkretne otwory, które rozciągają się na jego długość. Od innego rodzaju fletu – poprzecznego różni go jednak to, że instrument trzyma się w tej samej płaszczyźnie, co klarnet czy saksofon.

Jaki flet wybrać?

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów fletów prostych. Wyróżniamy m.in. flet prosty blokowy, dzióbkowy i podłużny. To, na jakim z nich planujemy zagrać, również będzie miało wpływ na to, jakie nuty do fletu prostego powinniśmy wybrać. Pocieszającym jest jednak fakt, że zapis nutowy na wszystkie typy jest dosyć uniwersalny.

Najważniejsze są nuty

Jeśli chodzi o nuty do fletu prostego to istotne jest, aby były one specjalnie przystosowane do tego instrumentu. Bardzo ciężko będzie trafić w odpowiednie akcenty i intonacje przy użyciu podstawowego i ogólnego zapisu nutowego. Na flecie prostym melodia powstaje poprzez odpowiednie natężenie powietrza, które wdmuchuje się w instrument oraz zakrywanie dróg jego ujścia. Trzeba jednak zaznaczyć, że otwory mogą być zakrywane tylko częściowo, co również wpływa na zmianę dźwięku. Najogólniej mówiąc nuty na flet prosty to zapis specjalnych oznaczeń w postaci pustych, zamalowanych bądź częściowo zamalowanych okręgów. Owe okręgi odzwierciedlają otwory fletu, które przypisane są do konkretnych palców konkretnej dłoni. Gra na flecie prostym ma to do siebie, że do stworzenia prostych melodii wystarczą podstawowe chwyty, jednak aby zagrać bardziej zaawansowaną linię melodyczną, konieczne staje się używanie odpowiednich kombinacji tzw. półchwytów, czyli tylko częściowe zakrywanie otworów.

Na co dodatkowo warto zwrócić uwagę?

Jeżeli decydujemy się na samodzielną naukę gry to oprócz nut na flet prosty, warto wyposażyć się w różnego rodzaju poradniki i samouczki, które prócz pisma nutowego zawierają jeszcze przydatne informacje dotyczące zasad gry na instrumencie oraz tłumaczą terminologię i sposoby zapisu muzycznego. Dobrą praktyką, szczególnie na początku może być zwrócenie się o kilka lekcji pod okiem profesjonalisty lub nauczyciela gry. Taka osoba pomoże opanować podstawowe zasady, posłuży pomocną radą i pokieruje podczas trudnych początków nauki gry na flecie.

Podsumowując, wybierając nuty na flet prosty, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze i najważniejsze muszą być to nuty dedykowane stricte dla tego instrumentu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że flet prosty posiada kilka odmian, które również nieco różnią się stylem grania. Nuty na flet prosty powinno dobierać się odpowiednio do poziomu zaawansowania naszej gry. Na początek warto skupić się na łatwych melodiach, które można zagrać przy użyciu podstawowych chwytów. Flet prosty to wspaniały instrument, który przy odrobinie praktyki i samozaparcia pozwoli nam na tworzenie ciekawej i ładnej muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here