Jak powstały języki słowiańskie?

Język to główne narzędzie umożliwiające swobodną komunikację międzyludzką. Przy jego pomocy mamy zdolność do przekazywania sobie najróżniejszych informacji. Obecnie na świecie zidentyfikowanych zostało ich około 6-7 tysięcy, jednak ustalenie dokładnej liczby nie jest możliwe. Do tych najbardziej popularnych, czyli używanych przez najwięcej osób, należą kolejno: chiński, angielski, hiszpański, hindi i arabski. Przez wzgląd na to, jak powstały języki, te obecnie istniejące dzielą się na kilka odrębnych grup. Według tej klasyfikacji, polski zalicza się do zbioru języków zachodniosłowiańskich. 

Ekspansja Słowian oraz jej skutki

Oprócz polskiego, do grupy słowiańskiej należą również języki, jakimi posługują się narody zamieszkujące podobnie jak my – Europę Zachodnią, a także Europę Wschodnią i Europę Południową – konkretnie kraje leżące w obrębie Półwyspu Bałkańskiego. Wszystkich użytkowników łączy ponadto wspólna kultura oraz pochodzenie. Historie opisujące kształtowanie się struktur leksykalnych potrafią być naprawdę interesujące, dlatego warto poświęcić chwilę, aby na przykład dowiedzieć się jak powstał język rosyjski, czeski, bułgarski czy też chorwacki. Etapy powstania tego pierwszego opisano n. na https://osrodek-wiedzy.eu/kiedy-i-jak-powstal-jezyk-rosyjski/. Wydarzeniem, które zapoczątkowało cały proces było przybycie najstarszych przodków Słowian z kontynentu azjatyckiego na kontynent europejski, który zamieszkiwany był już przez rdzennych przedstawicieli Europejczyków.

Najprawdopodobniej w wyniku przemieszania się ze sobą obydwu grup, uformowana została wtedy pierwotna wersja języka prasłowiańskiego. Powołując się na znane nam źródła informacji, innym tworem pokrewnym, który także miał odegrać istotną rolę w całym procesie przemian lingwistycznych owej formacji kulturowej, była odmiana bałtosłowiańska. Fakt ten tłumaczyłby podobieństwo, jakie da się zauważyć pomiędzy językami wchodzącymi w skład grupy słowiańskiej oraz bałtyckiej (litewski, łotewski). Języki słowiańskie charakteryzują się również pewnym stopniem pokrewieństwa z językami germańskimi i irańskimi oraz celtyckimi, iliryjskim i trackim. I co ciekawe, nieustannie ulegają zmianom, o czym można dowiedzieć się na portalu Osrodek Wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here