System ERP a konkurencyjność firmy

W działalności gospodarczej liczy się poziom sprzedaży. Rzadko jest tak, że owa sprzedaż dotyczy oryginalnych, jednostkowych produktów na które mamy monopol. Wytwórcy towarów czy usług na co dzień borykają się z problemem konkurencji. Najlepszym sposobem na nią jest produkować lepiej, szybciej i taniej. Aby to mogło się ziścić konieczne jest skuteczne zarządzanie firmą. Można sobie to zapewnić wdrażając system ERP.

System ERP – na czym polega jego skuteczność?

Enterprise Resource Planning – to model zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Dotyczy to wszystkich zasobów materialnych i niematerialnych, każdego obszaru działalności.Ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, wielość i złożoność procesów w nim zachodzących coraz trudniej jest podejmować decyzje, które powinny opierać się na analizie danych. Istotą systemów ERP jest gromadzenie informacji, tworzenie kompatybilnych baz danych i takie ich przetwarzanie, aby optymalizować wszystkie zjawiska zachodzące w przedsiębiorstwie.

Systemy ERP w praktyce

W działaniu przedsiębiorstwa ERP postrzega się jako wdrożone oprogramowanie komputerowe – sprowadzenie systemu zarządzania do narzędzia jest pewnym uproszczeniem, ale faktycznie na co dzień zarządzanie w systemie ERP polega na wykorzystywaniu osiągnięć IT.Programy ERP mogą mieć charakter tradycyjnych narzędzi instalowanych na serwerach (on-premises), działających w chmurze (on-cloud) lub hybrydowych łączących obydwa sposoby. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszy, bo najtańszy jest system chmurowy. Inne wymagają posiadania serwerów lokalnych. Systemy ERP on-cloude do sprawnego i bezpiecznego działania potrzebują wysokiej jakości łączy internetowych o znacznej przepustowości.

Jeśli chodzi o model oprogramowania ERP to zasadniczo można skorzystać z dwóch rodzajów: programów modułowych oraz zintegrowanych działających na jednej bazie danych. Programy modułowe to odrębne, niezależne od siebie aplikacje, które obsługują jeden z obszarów firmy. Moduły współdziałają ze sobą – integracja pozwala na wymianę danych i wspólne ich przetwarzanie. Programy w pełni zintegrowane pozwalają na korzystanie z tej samej bazy w czasie rzeczywistym – najczęściej stosuje się je w formie platform biznesowych.

Jak ERP podnosi konkurencyjność firmy?

W świecie biznesu ważna jest jakość produktu, jego cena, szybkość dotarcia do klienta. System ERP potrzebny jest po to, aby maksymalnie zoptymalizować proces produkcji, oszczędnie dysponować materiałami i zasobami ludzkimi oraz czasem pracy – wszystkimi tymi czynnikami, które mają znaczenie dla jakości oraz ceny produktu. Oprogramowanie pomaga także w działaniach marketingowych i dotarciu do grup docelowych. Nie bez znaczenia jest pełna kontrola nad dokonywaniem zakupów oraz sprzedażą. ERP tworzy skuteczne modele logistyczne, które dają znaczne oszczędności zasobów. W praktyce firma tak zarządzana wypuszcza na rynek produkt o optymalnej proporcji ceny do jakości, dzięki czemu staje się konkurencją dla innych w branży.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here