Hormony to związki chemiczne, które wydzielane są przez gruczoły dokrewne. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego jeśli równowaga hormonalna jest zaburzona, pojawia się wiele problemów ze zdrowiem. Równie duży jest wpływ hormonów na włosy, przez co mogą stać się one cienkie, matowe oraz przerzedzone. Warto wiedzieć, że problemy z włosami często są symptomem wielu problemów zdrowotnych.

Choroby tarczycy

Wiele osób zmaga się z chorobami tarczycy, takimi jak nadczynność, choroba Gravesa-Basedowa, niedoczynność, choroba Hashimoto. Są one spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem hormonów tarczycy, takich jak m.in. kalcytonina, trójjodotyronina oraz tyroksyna. Istnieje duża zależność między tym, jak funkcjonują hormony a włosy. Osoby z chorobami tarczycy często borykają się z ich łamliwością, szorstkością oraz nadmiernym wypadaniem.

W niektórych przypadkach to właśnie utrata włosów jest pierwszym sygnałem, który wskazuje na problemy z hormonami tarczycy. Dlatego jeśli zauważyłeś, że stan twojej czupryny nagle się pogorszył i tracisz znacznie więcej włosów, niż kiedyś, udaj się do endokrynologa. Rozpoznanie choroby i jej leczenie pomoże ci nie tylko w walce o piękne i gęste włosy, ale przede wszystkim zadba o twoje zdrowie.

Nadmierny stres

Oddziaływanie hormonów na włosy może być spowodowane przez stres. Jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Jesteśmy na niego narażeni przez problemy osobiste, rodzinne, finansowe oraz zawodowe. Nadmiar odczuwanego stresu podnosi poziom kortyzolu, który może powodować wiele negatywnych objawów, w tym wypadanie włosów.

Istnieje wiele metod, które pozwolą ci się zrelaksować. Możesz na przykład skorzystać z technik relaksacyjnych lub stosować środki uspokajające, zarówno ziołowe, jak i te przepisane przez lekarza. Hormony a włosy osób narażonych na notoryczny stres, są ze sobą powiązane. Jeśli utrata włosów jest znaczna, warto zdecydować się na przeszczep włosów.

Hormony płciowe

Równie duży wpływ hormonów na włosy powodowany jest przez zmiany hormonalne. U kobiet jest to między innymi ciąża, okres po porodzie oraz menopauza. Może to być na przykład zbyt niski progesteron a wypadanie włosów. Natomiast u mężczyzn, głównym czynnikiem powodującym utratę włosów jest łysienie androgenowe. W znacznej mierze jest ono spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi.

Wszelkie problemy z włosami mogą być spowodowane przez zaburzenia hormonalne. Jeśli testosteron, estrogen lub progesteron a wypadanie włosów jest powiązane, odpowiednio dobrane leki poprawią ich kondycję. Jeśli jednak ich utrata niekorzystnie wpływa na samoocenę, warto zdecydować się na zabieg przeszczepienia włosów, który przywróci im gęstość i piękny wygląd.

Źródło tekstu: http://www.drturowski.pl/blog/pl/wplyw-hormonow-na-wlosy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here