Konserwacja tkanin umożliwia nam zachowanie naszego materiału w świetnej formie mimo upływającego czasu. Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda, a dobrane środki chemiczne wcale nie muszą jej zaszkodzić. To, czym będziemy czyścić nasz materiał zależy przede wszystkim od stopnia jego delikatności.

Pracownie konserwacji tkanin

Trafiające tutaj obiekty poddawane są dokładnej pielęgnacji. W podobny sposób powinniśmy dbać o materiały znajdujące się na naszych meblach: wszelkich sztucznych skórach czy innych typach materiałów. Pracownie takie posiadają ogromny zbiór zabytkowych tkanin, a działania jakie podejmują prowadzą do zapobiegnięcia ich stopniowej degradacji. Specjaliści starają się opóźnić ten proces za pomocą promieni rentgenowskich, czy za pomocą specjalnego oświetlenia obiektu.

Konserwacja tkanin wcale nie musi odbywać się w specjalnej pracowni. Nasze materiały powinniśmy traktować ponownie. Sztuczne przedmioty nie mają możliwości samo-nawilżających. Dlatego właśnie to my powinniśmy dokładnie dbać o meble i dywany a także zapewniać im odpowiednią pielęgnację, która pozwoli zachować je w świetnym stanie na dłużej.

Zapobieganie degradacji

Głównym celem zabiegów konserwatorskich jest spowolnienie stanu degradacji, do której nieuchronnie w końcu dojdzie. Za pomocą specjalistycznego sprzętu specjaliści z zakresu mikrobiologii, chemii i fizyki, współpracując stale analizują i monitorują stan zabytków. Przyczyniają się w ten sposób do zachowania ważnych, historycznych przedmiotów w świetnym stanie i umożliwiają ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Konserwacja w pracowni nieco różni się od materiałów znajdujących się w naszym mieszkaniu. Zasłony czy firany pierzemy w specjalnie dostosowanych do tego pralniach chemicznych. Następnie je suszymy i prasujemy. Wszystko ze względu na rozległość dziedziny konserwacji, która obejmuje zarówno historię sztuki jak i archeologię.

Konserwacja tkanin w ujęciu historycznym

Prace specjalistów pomagają nam nie tylko zachować przedmioty dla przyszłych pokoleń, a także uzyskać więcej informacji na temat naszych przodków. W jaki sposób szyli oni materiały, do czego ich używali a także w którym wieku został stworzone. Działanie tych instytucji jest bardzo ważne z punktu widzenia historycznego, jak i ogólnokrajowego: działania konserwatorskie jak i badania nad nimi zaliczane są do ochrony zabytków.

Specjaliści kierują się przy tym dwiema zasadami: zastosowują jak najskromniejsze środki do konserwacji danej tkaniny, a ich interwencja ma być na tyle minimalna, by ewentualne zmiany dało się usunąć w bardzo łatwy sposób, który nie pogorszy stanu tkaniny.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here