e-papierosy

 

E-papierosy stają się coraz silniejszą alternatywą dla klasycznych papierosów i stanowią dla nich coraz większą konkurencję. Wśród zalet e-palenia wymienia się brak nieprzyjemnego zapachu, bardziej przystępną cenę, oraz.. mniej negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Czym są e-papierosy i czemu zawdzięczają swoją popularność?

E-papierosy staja się coraz popularniejsze na ulicach polskich miast. Dziś specjalne liquidy, czyli olejki eterycze zawierające nikotynę, można kupić w co drugim sklepie. Ogrom wariantów smakowych liquidów imponuje. Na półkach sklepowych możemy znaleźć te o aromacie klasycznych papierosów, owoców, czy nawet napoi energetycznych lub alkoholowych.  Kampanie reklamowe związane z e-papierosami ,stawiają nacisk na to, by przekonać swoich potencjalnych klientów o niskiej szkodliwości tej formy dozowania nikotyny. Kluczowym argumentem wysuwanym przez producentów jest to, że podczas e-palenia nie powstaje reakcja spalania, dzięki czemu do naszego organizmu nie dostają się bardzo szkodliwe i rakotwórcze substancje smoliste.

czy e papierosy są szkodliwe

Czy e-palenie jest w pełni bezpieczne dla naszego organizmu?

Przeciwnicy e-palenia, swoje wypowiedzi argumentują obecnością glikolu w olejkach służących do napełniania elektrycznych papierosów. Składnik ten występuje również w płynach hamulcowych czy odmrażaczach do szyb. Warto zaznaczyć, że glikol nie jest jednym związkiem, a całą grupą substancji. W wyżej wymienionych preparatach występuje glikol etylenowy, które faktycznie jest niebezpieczny dla naszego organizmu. Związek używany jako środek uzupełniający przy produkcji olejków do e-papierosów, to glikol propylenowy. Nie jest on zatrzymywany w naszym organizmie i częściowo jest on nawet metabolizowany w kwas mlekowy i propionowy, czyli substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Niektóre z olejków do e-papierosów wskazują działanie antybakteryjne i mogą chronić m.in. przed próchnicą. Mimo niskiej szkodliwości glikolu propylenowego zawartego w e-papierosach warto zaznaczyć, że większość płynów posiada nikotynę. Jest to bardzo niebezpieczny i bardzo silnie uzależniający środek, wywierający negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nikotyna może powodować problemy z nadciśnieniem oraz choroby serca, czy układu krwionośnego.  W przypadku palenia e-papierosów, bardzo łatwo o przedawkowanie nikotyny. Palenie tradycyjnych papierosów wymusza na nas pewnego rodzaju ograniczenia, takie jak miejsca, w których ich zażywanie jest dozwolone. W przypadku przedawkowania może pojawić się wrażliwość na światło, zmęczenie, zaburzenia widzenia lub biegunka. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić takie dolegliwości jak halucynacje, drgawki, czy nawet utrata przytomności, która w konsekwencji może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here