zdrowy sen

Sen jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przeznaczamy na niego średnio jedną trzecią dobę. Jest to proces niezbędny dla regeneracji organizmu oraz utrwalenie wspomnień, normalizacji gospodarki hormonalnej oraz naładowania baterii po całym dniu. Sen wpływa również na nasze nawyki żywieniowe oraz masę ciała. Zbyt mała ilość snu sprzyja powstawaniu nadwadze. Jaką rolę pełni sen w organizmie? Dlaczego jest tak bardzo ważny? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zdrowy-sen-dlaczego-jest-tak-wazny/ 

Jaką rolę odgrywa w życiu człowieka sen? 

Rola snu w organizmie świadczy o fakcie, że bardzo szybko można odczuć konsekwencje jego braku. Jedna doba bez snu mocna wpływa na pogorszenie kondycji fizycznej oraz psychicznej całego organizmu. Należy więc zadbać o odpowiednią długość oraz jakość snu. 

Sen – do czego jest nam potrzebny? 

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo potrzebny nam jest sen. Jest on Jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Występowanie regularnych cyklów snu oraz czuwania umożliwia aktywne funkcjonowanie organizmu, a następnie jego regenerację. W ciągu dnia komórki budują połączenia z innymi częściami mózgu w wyniku nowych doświadczeń. Zbyt mała ilość snu może doprowadzić do otyłości, cukrzycy typu drugiego, chorób serca, udaru mózgu lub nadciśnienia. Warto jest więc zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Powinniśmy też powstrzymywać się od tak zwanego zalewania nocek, ponieważ najzwyczajniej w świecie jest to niezdrowe. 

Jakie są rodzaje snu? 

Istnieją podstawowe rodzaje snów – faza szybkiego ruchu gałek ocznych – REM i non-REM, która obejmuje w sobie trzy różne etapy. 

Każda z takich pas związana jest z występowaniem określonych fal mózgowych i aktywności neuronów. Podczas każdej nocy kilkukrotnie powtarza się faza non-REM i REM z coraz dłuższymi i głębszymi okresami REM. 

Faza non-REM obejmuje wcześniej wspomniane trzy etapy: 

Etap I  to przejście do czuwania snu 

Etap II to okres lekkiego snu przed wejściem w głębszy sen 

Etap III to okres głębokiego snu 

REM snu występuje najpierw około 90 minut w zasypianiu. Oczy poruszają się szybko z boku na bok za zamkniętymi powiekami. Mieszanina częstotliwości aktywności fali mózgowej staje się bliska tej obserwowanej w fazie czuwania. Oddychanie staje się szybsze i nieregularne, a tętno i ciśnienie krwi wzrasta do poziomu bliskiemu przebudzeniu. Większość snów występuje podczas snu REM, chociaż niektóre mogą też wystąpić w non-REM snu. 

Zobacz też: http://kobiecylajf.pl/id4842,przyczyny-i-objawy-zakwaszenia-organizmu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here