Szukanie pracy w Poznaniu

Proces szukania pracy potrafi zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy. Co zrobić, by zwrócić na siebie uwagę rekruterów? Jak znaleźć dobrą pracę na terenie Poznania? Zapoznaj się z naszymi poradami dla osób starających się o zatrudnienie. W jakich zawodach warto ubiegać się o pracę?

Szukanie pracy w Poznaniu – opis rynku pracy

Poznański rynek pracy jest otwarty na przedstawicieli wielu branż. Znajdzie się tu miejsce zarówno dla pracowników fizycznych, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. O jego różnorodności oraz warunkom sprzyjającym pracownikom świadczyć może liczba ofert pracy dostępnych pod adresem https://www.gowork.pl/praca/poznan;l.

Szukanie pracy w Poznaniu powinno zostać poprzedzone analizą lokalnego rynku pracy. Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski w sierpniu 2021 roku wyniosła 2,0 proc., co jest wynikiem dużo niższym od ogólnopolskiego (5,8 proc.). Choć liczba ofert pracy w Poznaniu jest mniejsza niż np. w Warszawie czy Krakowie, znalezienie zatrudnienia nie należy do trudnych.

Największe wielkopolskie miasto to świetna lokalizacja dla osób zainteresowanych pracą w sektorze budowlanym, przemysłowym, transportowo-spedycyjno-logistycznym i handlowym, a także w branży nowych technologii. Jeżeli planujesz podjęcie zatrudnienia w Poznaniu, sprawdź listę zawodów deficytowych i zweryfikuj, czy któryś z nich pokrywa się z posiadanymi przez Ciebie umiejętnościami – jeśli tak, to może być profesja dla Ciebie.

Pamiętaj, że proces szukania pracy wymaga czasu – nawet do kilku miesięcy. Nie zniechęcaj się zatem – nawet wtedy, gdy będzie to trwało nieco dłużej niż początkowo zakładałeś.

Jak znaleźć dobrą pracę: porady

Dobra praca dla każdego może oznaczać co innego. Zazwyczaj jednak w ten sposób określa się zatrudnienie w firmie, która zapewnia możliwość rozwoju zawodowego, dobre warunki współpracy oraz satysfakcjonujące wynagrodzenie. Jak szukać pracy wyróżniającej się tymi czynnikami?

Przede wszystkim należy przygotować profesjonalne CV ze zdjęciem, zawrzeć w nim najważniejsze informacje na temat wcześniejszych doświadczeń i osiągnięć oraz dodać podsumowanie zawodowe. Warto zadbać również o portfolio i/lub list motywacyjny, które stanowią wartość dodaną dla pracodawcy.

Odpowiednia autoprezentacja jest bardzo ważna, należy jednak pamiętać, by dokładnie przeczytać treść oferty pracy i dowiedzieć się czegoś więcej na temat pracodawcy oraz oferowanych przez niego warunków na etapie rekrutacji lub na podstawie zamieszczanych przez jego pracowników opinii. Dzięki temu już na etapie szukania pracy w internecie można odsiać mniej interesujące oferty.

By stale podnosić swoją wartość na rynku pracy, należy także dbać o podnoszenie kwalifikacji, by móc zyskać w oczach pracodawcy, oraz budowanie sieci kontaktów, które w przyszłości mogą pozwolić Ci na dalszy rozwój. Jeżeli dla Ciebie dobra praca oznacza zatrudnienie zgodne z zainteresowaniami lub co najmniej ciekawe stanowisko – zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i w czym jesteś dobry, a następnie wykorzystaj to w procesie poszukiwań.

Gdzie szukać pracy w Poznaniu? Lista zawodów deficytowych

Przedstawiciele większości branż nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia w stolicy Wielkopolski. Jak wynika z prognozy na 2021 rok przygotowanej w ramach “Barometru zawodów”, lista profesji deficytowych w Poznaniu jest długa. Gdzie szukać pracy – w jakich branżach?

Najłatwiej o zatrudnienie będzie kierowcom kat. C i C+E, nauczycielom przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodowej, magazynierom, opiekunom osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarkom i położnym, pracownikom służb mundurowych, przedstawicielom handlowym i przetwórcom mięsa i ryb.

Lista zawodów deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. 2021 rok to dobry okres na szukanie pracy m.in. dla przedstawicieli branż:

  • IT,
  • budowlanej,
  • inżynieryjno-instalacyjnej i drogowej,
  • fryzjersko-kosmetycznej,
  • ochrony zdrowia,
  • mechanicznej,
  • edukacyjnej,
  • ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
  • transportowo-spedycyjno-logistycznej,
  • rolno-hodowlanej,
  • drzewno-meblarskiej,
  • spożywczej.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania pracy w internecie?

Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim sprawdź dane firmy, informacje na temat pracodawcy oraz opinie byłych lub aktualnych pracowników na jego temat, jeśli uda Ci się do nich dotrzeć. Ponadto dokładnie czytaj treść ofert pracy, zwracaj uwagę na warunki pracy, zakres obowiązków i wymagania, godziny i dni pracy, a także oferowane wynagrodzenie.

Podczas szukania pracy powinieneś również sprawdzać, jaką formę współpracy oferuje Ci potencjalny pracodawca – umowa o pracę, zlecenie, o dzieło czy B2B. Sprawdź, jaki jest proponowany wymiar czasu pracy oraz oczekiwania przedsiębiorcy względem kandydatów. Jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, zweryfikuj, jakimi wartościami kieruje się dana firma i czy są one zgodne z Twoimi priorytetami.

Powinieneś także zastanowić się, jakie korzyści przyniesie Ci zdobycie zatrudnienia na danym stanowisku i jakie możliwości rozwoju zawodowego zdobędziesz, podejmując określoną pracę. Jeszcze na etapie rekrutacji warto również dowiedzieć się, jakie są oferowane przez firmę benefity pozapłacowe i czy zapewnia ona narzędzia pracy (komputer/telefon/samochód), a także sprawdzić lokalizację zakładu pracy, by mieć pewność, że dojazd do niego nie będzie stanowił dla Ciebie problemu.

Szukanie pracy w Poznaniu może być procesem czasochłonnym. Warto jednak znaleźć zatrudnienie, które zapewni poczucie stabilności i komfortu, nawet wówczas, gdy zajmie to nieco więcej czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here