Literatura faktu

Fabularyzowane książki to jedna z ważniejszych kategorii na rynku wydawniczym. Ważne i również chętnie czytane są publikacje opowiadające o prawdziwych wydarzeniach, będące źródłem rzetelnej i wartościowej wiedzy. To właśnie jest literatura faktu. Warto poznać bliżej tę kategorię, ponieważ czekają w niej naprawdę fascynujące pozycje, dzięki którym możemy poszerzyć zarówno wiedzę ogólną, jak i tę ukierunkowaną na daną dziedzinę. W naszym tekście przedstawiamy definicję pojęcia „literatura faktu” oraz proponujemy 4 książki, które szczególnie warto przeczytać.

Literatura faktu – co to za kategoria?

Zanim przejdziemy do rankingu, należy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ten rodzaj literatury. Literatura faktu, czyli tzw. non-fiction to rodzaj książek, w których przedstawione są autentyczne postacie oraz wydarzenia w formie wiarygodnej relacji opartej na danych historycznych. Są to książki z pogranicza kroniki i beletrystyki. Do tego gatunku zalicza się reportaże, pamiętniki, biografie i wywiady.

Najbardziej klasyczny przykład to reportaże. Na podstawie cech charakterystycznych dla tego gatunku można stwierdzić, że jest to pogranicze tekstu dziennikarskiego i literackiego. Prawdziwe wydarzenia z Polski lub ze świata są w nim podane w sposób nieco fabularyzowany. Dzięki temu zamiast suchych faktów podanych w mało przystępny, bardziej naukowy sposób, uzyskuje się ciekawą treść ułożoną w spójną fabułę. Taka opowieść ma szansę zainteresować czytelnika i nie wywołuje znudzenia. Wzbudza za to ciekawość świata i odpowiada na wiele pytań oraz skłania do głębszej refleksji. W wielu przypadkach gatunek ten opiera się również na opowieściach świadków lub osób związanych z tematem przewodnim.

Sprawdzona literatura faktu – „Antologia polskiego reportażu XX wieku”

Mariusz Szczygieł w swojej trzytomowej antologii zbiera teksty z historii polskiej literatury. Wśród twórców piszących w latach 1901-2000 znajdują się m.in. tacy autorzy jak Zofia Nałkowska, Antoni Słonimski oraz Jan Parandowski. Ich bardziej lub mniej znane dzieła składają się na zbiór 100 najciekawszych reportaży uznanych za wybitne utwory opublikowane na przestrzeni stu lat. Książka pozwala zapoznać się z nieznanymi faktami z życia pisarzy kojarzonych z wierszy czy powieści oraz dobrze przyjrzeć się historii polskiego reportażu.

„Strona świata. Reporter o świecie, który się gwałtownie zmienia”

Wojciech Jagielski przez lata publikował swoje teksty w „Tygodniku Powszechnym”. Wybrana przez nas pozycja zbiera najciekawsze przykłady jego twórczości. Autor pozwala czytelnikom zapoznać się ze zmieniającymi się państwami, których przeobrażenia mogą mieć znaczący wpływ na dzieje Europy, a o których nie słyszy się wiele w wiadomościach – krajami Afryki czy Bliskiego Wschodu. Pozwala to pozbyć się krzywdzących stereotypów o tych rejonach i dowiedzieć się czegoś więcej o ich kulturze, która jest zupełnie odmienna od znanych nam europejskich norm oraz zwyczajów.

„Z miłości? To współczuje. Opowieści z Omanu”

Prowokacyjny tytuł książki Agaty Romaniuk, podobnie jak cała treść, zmusza do refleksji nad tym, czy zalegalizowane małżeństwo może być lepsze lub przynajmniej tak samo dobre jak związek nieograniczony żadnymi aktami prawnymi. Autorka przedstawia nie tylko swój punkt widzenia, lecz także opinie mieszkanek Półwyspu Arabskiego. Pozycja pozwala poznać całkowicie odmienny świat, co sprawia, że jest to niezwykle intrygująca lektura nie tylko dla kobiet. Zachęca do obiektywnego i krytycznego spojrzenia na mocno zakorzenione w naszej kulturze zachowania i tradycje.

„Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”

Poruszająca książka Jacka Hołuba opowiada nieznane fakty z życia matek niepełnosprawnych dzieci. Oddając głos pięciu takim kobietom, autor pozwala czytelnikom zapoznać się z ich codziennymi zmaganiami z rzeczywistością. Opisy potrafią być wręcz wstrząsające i z pewnością zmuszają do refleksji nad własnym życiem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu tekstowi wiesz już, co to literatura faktu. Zachęciliśmy Cię do sięgnięcia po książkę z tej kategorii? Jeśli tak, to duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/ksiazki/literatura-faktu

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here