Maroko

Maroko to państwo, w którym wody Oceanu Atlantyckiego mieszają się z wodami Morza Śródziemnego. Znajduje się w północno – zachodniej części Afryki i dzieli je od Europy wyłącznie Cieśnina Gibraltarska. Pozwala to na podróż międzykontynentalną transportem lądowym. Jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób bojących się lub niemogących latać.

Pomimo bliskości Europy Maroko zdaje się ciągle mało odkryte, a należy do jednych z najpiękniejszym państw Afryki. Zachwyca urokiem złotych, piaszczystych plaż, za którymi rozpościerają się widoki górskich pasm. Jest to kraj, w którym łączą się ze sobą dwie kultury  – dość zachowawcza a czasami radykalna kultura islamska i zupełnie odmienna, kolorowa kultura ludności afrykańskiej.  Dzięki temu Maroko zachwyca nas na każdym kroku.

Marrakesz

Swoją przygodę w tym niesamowitym kraju warto rozpocząć od położonego niemalże w centrum kraju Marrakeszu. Przeniesiemy się tam do świata pełnego kolorów i różnorodności. Ciągnące się wzdłuż wąskich uliczek sklepiki oferują przeróżnego rodzaju świeże i suszone owoce, warzywa, zioła i przyprawy. Sprawia to, że dookoła unosi się niesamowity aromat zachęcający do skosztowania wszystkiego co zobaczą nasze oczy. Znajdziemy tam również barwne ubrania, torebki, materiały oraz bibeloty. Wszystko posiada oryginalny, egzotyczny charakter, a w dodatku większość rzeczy jest robiona własnoręcznie. Zdecydowanie ulice Marrakeszu należą do najbardziej polecanych miejsc na zakupy. Poszukiwacze przygód również nie będą się nudzić – w mieście jest pełno zaklinaczy węży, którzy pozwalają na kontakt i robienie zdjęć ze zwierzęciem. Jako, że jest to państwo muzułmańskie mamy okazje zwiedzić meczety i zapoznać się z tamtejszą kulturą. Największy meczet to Kutabijja – mierzy 70 m wysokości i stanowi punkt  orientacyjny w mieście. Swoją wielkością zachwyca również Pałac Bahia, zajmujący powierzchnię 8000 metrów kwadratowych. Pałac jest wzorem marokańskiej architektury, a na jego gangu organizowane sa liczne wydarzenia kulturalne.

Dolina Dra

Kolejnym punktem na mapie Maroko, które z pewnością warto zobaczyć jest Dolina rzeki Dra. Miejsce łaczy w sobie pustynne krajobrazy z rozmaitością palm i krzewów granatu. Jako, że dolina  słynie z palm daktylowych, będziemy mogli ich skosztować i zakupić u lokalnych sprzedawców, często oferujących swoje produkty tuż przy drodze. Nieopodal rzeki znajdują się piękne gliniane kazby. Są to zamki, jedne z najbardziej charakterystycznych obiektów budowlanych w Maroko. Z uwagi na to, iż materiałem budowlanym jest glina, niektóre z nich uległy już zniszczeniu. Warto zatem wybrać się tam jak najszybciej, aby nacieszyć jeszcze oko ich widokiem.

Fez

Udając się na północ należy odwiedzić miasto przypominające labirynt – Fez. Plontanina wąskich uliczek mediny został wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury – UNESCO. Warto nieco pobłądzić, aby w zakamarkach odkryć piękno marokańskiej kultury. Jeżeli znajdziemy nieco więcej czasu warto wspiąć się na wzgórze nad miastem, aby móc podziwiać cały Fez z lotu ptaka.

Rabat

Zaledwie kilka godzin drogi od Fez znajduje się stolica tego egzotycznego kraju – Rabat. Miasto położone jest nad Oceanem Atlantyckim i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Maroko. Miasto łaćzy w sobie nowoczesność XI wieku z kulturą muzułmańsko-arabską. Połączenie to sprawiło, że miasto w 2012 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Rabat posiada ogrom atrakcji turystycznych, ale do tych, których nie można ominąć należą zdecydowanie zabytki: Meczet Hasana, mauzoleum Mohammeda V, a także Kasba Al-Udaja. Miejsce te w pełni odzwierciedlają egzotyczny charakter miasta i kraju. Monumentalne budowle zostały podkreślone niezwykłymi zdobienia, a biel marmuru mauzoleum sprawia, że w słoneczne dni nie zobaczymy nic bez okularów przeciwsłonecznych.

Jak zorganizować wyjazd?

Wymienione atrakcje to oczywiście tylko niewielki wycinek tego co możemy zobaczyć w Maroko. Państwo oferuje bowiem jeszcze wiele ciekawych miejsc. Dobre połączenie lądowe sprawia, że możemy z łatwością udać się autokarem z Polski do Maroko. Wycieczki organizowane są przez klub wyjazdowy „Wytwórnia Wypraw”, który oferuje moc wrażeń i atrakcji. Oprócz wymienionych miejsc oferty wyjazdowe zawierają także zwiedzanie Essaouira, Meknes, Chefchaouene, Sidi Ifni, jak również podziwiane uroków piaszczystych wydm oraz wodospadu Cascades d’Ouzoud. Formalności organizowane są przez organizatora, dzięki czemu ty możesz spokojnie cieszyć się urlopem i spokojnie odpoczywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here