Życie potrafi okrutnie nas doświadczać. Jednego dnia jesteśmy pełni radości i z optymizmem patrzymy w przyszłość, a drugiego walczymy o przetrwanie. W takich chwilach zwykle rodzi się pytanie o to, ile człowiek jest w stanie znieść? Jak patrzy wówczas na to, co do tej pory się wydarzyło? Na ile silna jest w nim wola walki? Nie mamy raczej w zwyczaju zastanawiać się zbyt często nad takimi kwestiami, wychodząc z założenia, że to, co złe, będzie nas zawsze omijać.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”?

„Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman to światowy bestseller, który doczekał się tłumaczenia na ponad 30 języków oraz ekranizacji. Z twórczością Forman nie miałam wcześniej styczności, chociaż nazwisko autorki parokrotnie obiło mi się o uszy. Przyznam, że najpierw obejrzałam film – i dopiero wtedy nabrałam ochoty, by sięgnąć do źródeł, czyli przeczytać książkę. Żałuję trochę, że kolejność była właśnie taka, a nie odwrotna, niemniej jednak bardzo cieszę się, iż poznałam tę powieść. To skłoniło mnie do tego, by zapoznać się z innymi książkami Gayle Forman, co i Wam gorąco polecam.

Kim jest autorka książki Gayle Forman?

Gayle Forman to ur. w 1970 r. amerykańska dziennikarka i pisarka. Swoją karierę rozpoczynała od współpracy z magazynem „Seventeen”, ma na swoim koncie również publikacje w tak znanych tytułach jak m. in. „Glamour Magazine”, „The Nation, Elle Magazine” czy „Cosmopolitan Magazine”. Do napisania debiutanckiej książki pt. „Sisters in Sanity” zainspirowała ją podróż dookoła świata, w którą wyruszyła wraz z mężem w 2002 r. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, w tym m. in. British Fantasy Award, Milwaukee County Teen Book Award etc. Swoją twórczość kieruje głównie do nastoletnich czytelników.

O fabule książki „Zostań, jeśli kochasz” słów kilka

Bohaterką „Zostań, jeśli kochasz” jest 17-letnia Mia. Wiedzie życie, które uwielbia. Ma cudownych rodziców i młodszego brata Teddy’ego – bardzo mocno ich kocha. Ma ponadto ogromne wsparcie ze strony swojej przyjaciółki Kim oraz Adama, z którym chodzi. Marzy o tym, by ukończyć prestiżową szkołę muzyczną i zostać cenioną wiolonczelistką. Wydaje się, że wszystko układa się dobrze i zmierza we właściwym kierunku, ale wszelakie plany przekreśla tragiczny wypadek. Mia traci w nim swoją rodzinę – jako jedynej udaje się jej przeżyć, aczkolwiek stan, w jakim się znajduje, można określić jako zawieszenie pomiędzy życiem a śmiercią. Z medycznego punktu widzenia trwa w śpiączce. Musi podjąć decyzję o tym, co dalej – przetrwać czy poddać się? Nie jest to łatwe – zwłaszcza, że ma sprostać temu wyzwaniu wyłącznie sama.

W tym czasie odwiedzają ją w szpitalu krewni, Kim oraz Adam. Każde z nich usiłuje przekonać dziewczynę, że warto żyć – pomimo tak niewyobrażalnej straty nadal ma obok siebie kochających ludzi, którym na niej bardzo zależy. Czy Mia weźmie to sobie do serca? Czy posłucha tych głosów? Czy postanowi zawalczyć o siebie? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, nie macie innego wyjścia, jak sięgnąć po „Zostań, jeśli kochasz”.

Moja opinia na temat książki „Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman

„Zostań, jeśli kochasz” to książka, której nie da się zaszufladkować do jakiejś konkretnej kategorii. Porusza ona wiele trudnych tematów, z którymi prędzej czy później przychodzi zmierzyć się nam wszystkim. Miłość, śmierć, utrata bliskich – życie składa się z różnych wydarzeń, również i tych dramatycznych, sprawiających ból, który nie sposób ukoić. Pomimo planów, jakie snujemy, nigdy nie mamy pewności odnośnie tego, co się wydarzy. Na pewne rzeczy ciężko się przygotować, ponieważ przychodzą one zupełnie niespodziewanie. Wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Czy to jednak oznacza, że trzeba być nieustannie czujnym? Wydaje mi się, że na dłuższą metę nie da się tak funkcjonować, bo człowiek by oszalał. Grunt to umieć się cieszyć tym, co posiadamy i być za to wdzięcznym.

„Zostań, jeśli kochasz” to niezwykle wzruszająca opowieść o życiu i dokonywanych wyborach. O miłości i cierpieniu. O sztuce przetrwania, gdy cały świat jest przeciw. Lekturze towarzyszą niesamowite emocje. Fabuła została przedstawiona z perspektywy Mii, która z jednej strony opisuje swoją sytuację po wypadku, a z drugiej wspomina to, co było wcześniej – za sprawą tych retrospekcji dowiadujemy się, jak wyglądało jej życie.

Gayle Forman adresuje swą twórczość głównie do nastolatków, ale nie należy się tym wcale sugerować. „Zostań, jeśli kochasz” to niezbyt obszerna pod względem objętości powieść, którą pokochają nie tylko młodsi czytelnicy. To jedna z tych publikacji, które głęboko zapadają w pamięć. Nie ma tu takiej opcji jak przeczytać, odłożyć na półkę i zapomnieć.

Czy warto kupić książkę „Zostań, jeśli kochasz”?

„Zostań, jeśli kochasz” to książka, którą w mojej opinii powinien przeczytać każdy. Chociaż oscyluje ona wokół niełatwych spraw, to niesie za sobą głębokie, napawające optymizmem przesłanie. Życie to gra warta przysłowiowej świeczki. Pomimo bólu, który czasem sprawia i traumatycznych wyzwań, jakim trzeba stawić czoła, jest piękne. I co najważniejsze – mamy je tylko jedno. Nauczmy się je zatem cenić nim będzie za późno – a przecież nie wiemy, ile czasu jest nam dane. Wykorzystajmy go tak, jak potrafimy najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here