Osiem dzieł literackich wszech czasów

Czy można stworzyć coś na kształt rankingu, który wyróżni kilka dzieł literackich wszech czasów?

Ten jest najszczęśliwszym z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg…

… nie ostudzi. My spróbujemy zrobić to dla was, jednak to niezmiernie trudny dylemat, ponieważ z biegiem wieków powstały przynajmniej tysiące dzieł, które wypada znać. Nasz okrojony ranking książek zakrawa o faworytów naszych czytelników.

Więcej o najlepszych książkach na CzytamWszedzie.pl.

Mistrz i Małgorzata

Jam jest częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni (…) pisał Michaił Bułhakov, tworząc arcydzieło rosyjskiej literatury. Powieść zyskała miano najważniejszego dzieła XX wieku. Poetycki język autora jest przepełniony symboliką, tajemnicą i niedopowiedzeniami. Powieść opowiada historię tytułowych bohaterów mieszkających w latach 30 XX wieku w Moskwie.

Lot nad kukułczym gniazdem

Powieść Kena Keseya z 1962 roku sprzedała się w ilości dziesięciu milionów egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych! Historia zajmuje się problemami obłąkanych zamkniętych w szpitalach psychiatrycznych. Główny bohater to rozpustnik, alkoholik i oszust. Aby uniknąć więzienia, udaje chorego psychicznie, a to, że trafił do zakładu jest dla niego świetnym żartem. Jednak okazuje się, że walka o odrobinę wolności pod okiem groźnej siostry oddziałowej to prawdziwy wyczyn.

Zbrodnia i kara

Czy można tu jeszcze coś dodać? Powieść Fiodora Dostojewskiego, wydana w 1866 roku. Z zapartym tchem, od pierwszych stron powieści obserwujemy konfilkt psychologiczny znędzniałego studenta, Rodiona Raskolnikowa. Dostojewski przybliża nam cały proces zbrodni, poprzez planowanie, popełnienie i studium refleksji oraz wyrzutów sumienia. Świadomość, że sam nie jest godzien ideału, który dręczy jego duszę. Oto zbrodnia i kara (Fragment rękopisu Fiodora Dostojewskiego). Czytanie książek tego pokroju to doskonałe ćwiczenie dla umysłu.

Boska komedia

Tak wiekowe, a jednak aktualne dzieło Dante Alighieriego, który zawarł w niej całą syntezę średniowiecznej myśli politycznej, historycznej, filozoficznej oraz religijnej. Bez wątpienia należy do światowej klasyki i jest elementarnym dziełem pozostawiającym ślad w kulturze europejskiej.

Mizantrop

Molier objawił czytelnikom w tym wielowymiarowym dziele zawarł całą, charakterystyczną dla siedemnasatowiecznej epoki satyrę na życie artystokracji za panowania Ludwika XIV. Czytelnik poznaje panujące obyczaje, dramaty oraz charaktery. Mizantrop Moliera to satyra napisana w sposób konsekwentny oraz wielowymiarowy.

Proces

Franz Kafka zabiera nas w surrealistyczny świat, gdzie nie da się wygrać z systemem. Fabuła utrzymana w konwencji absurdu, atmosfera grozy oraz oniryzm nie pozwalają na odciągnięcie się od lektury ani na chwilę. Koniecznie, przynajmniej raz należy przeczytać ten niedługi utwór.

Wino i haszysz

W poemacie Charles Baudelaire podejmuje, jako jeden z pierwszych, nielicznych trudny temat narkomanii i używek z wpływem na organizm człowieka, a także bezpośrednio na jego twórczość.

Eugeniusz Oniegin

Poemat dygresyjny stworzony przez Aleksandra Puszkina. To dzieło, w którym główną rolę odgrywa narrator, który ciągle ujawnia swoją obecność, posługując się licznymi dygresjami. Tytułowy bohater to młody, szarpany uczuciami, nudą, jest idealnym obrazem postaci z epoki romantyzmu, a jego losy, jak na opowieść romantyczną skończą się nader dobrze. 

Źródła:

  1. http://www.hitnhot.pl/jesien-2018-premiery-ksiazek
  2. http://www.domowerewolucje.eu/czy-czytanie-ksiazek-przynosi-korzysci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here