Ciężko jest opanować lęk, chociażby przed jutrem w czasach obecnie panującej epidemii COVID-19. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to przyszłość Twojej firmy z dnia na dzień staje się coraz bardziej niepewna. Brak pewności, a także medialny szum prowadzą do stale pojawiającego się lęku. Jednak istnieją sposoby, aby taki lęk opanować. Wskazówki podaje nam artykuł Erica Weinera, autora dzieła ,,The Socrates Express: In Search of Life Lessons from Dead Philosophers”. Jesteście ciekawi co zawiera?
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podatek-cit-sprawdz-kto-go-musi-placic-i-na-jakich-zasadach/
Jak opanować swój lęk?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to zapewne trapi Cię widmo utraty klientów. Z kolei, kiedy jesteś etatowcem, pewnie boisz się nawet zaglądać do informacji o obecnym rynku pracy w Polsce. Raport o przedsiębiorczości w Polsce wskazuje, że wiele osób widzi wokół siebie szanse na biznes, ale boi obawia się porażki, która może być spowodowana brakiem zainteresowania klientów firmą.
Weiner wysnuwa stwierdzenie, że:
,,LUDZIE BRZYDZĄ SIĘ NIEPEWNOŚCIĄ I ZROBIĄ WSZYSTKO, ABY JEJ UNIKNĄĆ, NAWET WYBIERAJĄC ZNANY ZŁY WYNIK ZAMIAST NIEZNANEGO, ALE PRAWDOPODOBNIE DOBREGO’’.
Okazuje się, że niepewność może mieć również swoje dobre strony i nie zawsze musi prowadzić do lęku. Przykładem tego jest czytanie kryminałów lub oglądanie dreszczowców. Niepewność co do losów bohaterów wpisana jest w rodzaj tego gatunku, mimo tego lubimy oglądać takie napięcie. Podobna sytuacja istnieje w przypadku dawania dzieciom prezentów. Dzieci i dorośli z wielką przyjemnością czekają na gwiazdkowy podarek niespodziankę. Werner zauważa:
,,BADACZE ODKRYLI, ŻE CHOCIAŻ NIEPEWNOŚĆ CO DO POZYTYWNEGO WYDARZENIA PRZEDŁUŻA PRZYJEMNOŚĆ LUDZI, JESTEŚMY OGÓLNIE PRZEKONANI, ŻE BĘDZIEMY NAJSZCZĘŚLIWSI, GDY WYELIMINUJEMY WSZELKĄ NIEPEWNOŚĆ’’.
Dwa rozwiązana jak zmniejszyć lęk
Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na cierpienie w obliczu trapiącej niepewności. Eric Weiner przekonuje, że mamy wybór. Proponuje od dwa rozwiązania zmniejszenia lęku:
- zmniejsz rozmiar dostrzeganego ryzyka,
- zwiększą swoją tolerancję na niepewność.
Autora zauważa, że zdecydowana większość z nas sięga po pierwsze rozwiązanie, natomiast dla wielu filozofów jest to złe rozwiązanie.
Kontroluj to, co jesteś w stanie kontrolować
Stoicy z Grecji, których dotknęła niepewność, uważali, że większość życia jest poza naszą kontrolą. Powinniśmy natomiast kontrolować, to co najważniejsze, a są to:
- nasze opinie,
- impulsy,
- pragnienia,
- awersje,
- stany psychiczne i emocjonalne.
Weiner przywołuje credo stoików: ,, „Zmień, co możesz, zaakceptuj to, czego nie możesz”.Stoicy oczywiście wiedzieli, że nie jest to prosta do pokonania droga. Byli jednak przekonani, że zaakceptowanie niepewności to coś, co jest możliwe do zrobienia.
Autor podkreśla:
,,PANDEMIA ZAWŁADNĘŁA OKOLICZNOŚCIAMI NASZEGO ŻYCIA – TO JEST RZECZYWISTOŚĆ, KTÓREJ NIE MOŻEMY UNIKNĄĆ. ALE NASZE UMYSŁY I NASZE REAKCJE SĄ NADAL NASZYMI WŁASNYMI’’.
Zobacz też: http://blogofirmie.pl/kto-i-na-jakich-zasadach-musi-placic-podatek-cit/