Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przechowywanie, dystrybucja wewnętrzna oraz przewóz paliw i innych substancji niebezpiecznych wymaga stosowania zbiorników o odpowiedniej konstrukcji. Naziemny lub podziemny zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy to jeden z przykładów bezpiecznych pojemników stosowanych w przemyśle, rolnictwie oraz w gospodarstwach domowych ogrzewanych olejem.
Jak zbudowane są zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa?
Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy może być wykonany ze stali lub z tworzywa sztucznego.
Zbiornik zbudowany jest z dwóch warstw materiału. Między warstwami jest niewielka przerwa. Normy stanowią, że zbiornik większy – zewnętrzny nie może mieć pojemności mniejszej, niż 110% pojemności zbiornika wewnętrznego.
Wszystkie elementy dodatkowe wyposażenia zbiornika, na przykład: pompy, węże czy pistolety do aplikowania paliwa powinny być montowane na płaszczu zewnętrznym lub w odrębnych systemach, które chronią paliwo przed przedostaniem się do gruntu.
Gdzie montuje się zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe?
Gromadzenie i przechowywanie większej ilości paliwa kojarzy się przede wszystkim z przemysłem paliwowym oraz z usługami w zakresie dostarczania paliw do odbiorców. Duże zbiorniki dwupłaszczowe buduje się w rafineriach, w portach przeładunkowych, magazynach paliwowych oraz na stacjach paliw. Cysterny, którymi przewozi się paliwa, także posiadają konstrukcję zbiornika dwupłaszczowego.
Dwupłaszczowy zbiornik na olej napędowy lub na inne paliwa to często spotykane wyposażenie gospodarstw domowych, szczególnie usytuowanych na wsi. Posiadanie zapasu paliwa na posesji ułatwia pracę w gospodarstwie. Na potrzeby takich odbiorców paliw produkuje się zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe o pojemności 1000, 1500, 2000, 2500, 3000 litrów. Przy większym zużyciu warto pomyśleć o zakupie zbiornika o pojemności 5-10 tysięcy litrów.
W obrębie ludzkich siedzib często spotyka się także duże zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów.
Zbiornik paliwowy dwupłaszczowy – zasady usytuowania
Ze względu na bezpieczeństwo ludzi i ich dobytku posadowienie zbiorników obwarowane jest licznymi przepisami. Ustala się w nich między innymi odległości od poszczególnych składowych otoczenia:
• Zabudowania mieszkalne – 10 metrów; budynki gospodarcze – 5 metrów;
• Las – 10 metrów;
• Granica działki – 5 metrów;
• Zbiorniki wodne – 5 metrów;
• Linie energetyczne – w zależności od napięcia od 3 do 15 metrów
• Droga publiczna – 3 metry.
Zbiorników nie wolno montować w garażach lub innych zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli zbiornik stawiany na gruncie wymaga wylania betonowego fundamentu, jego wykonanie musi być zgodne z zasadami prawa budowlanego. W przypadku, gdy zbiorniki dwupłaszczowe paliwowe na betonowej podmurówce stawia się na terenach występowania szkód górniczych, przygotowanie miejsca na zbiornik wymaga stosowania przepisów prawa geologicznego i górniczego.