Nikomu chyba nie trzeba powtarzać, jak ogromną przyjemnością jest czytanie książek. To, co w dzieciństwie wydawało się być katorgą, w dorosłości staje się często utęsknioną formą rozrywki. Jeśli w szkole czytaliśmy lektury z przymusu, to teraz możemy wreszcie odetchnąć – uzupełnić swoją biblioteczkę o ciekawe pozycje i delektować się czytaniem z własnej woli!

Najlepsza forma relaksu

Dawniej czytanie książek było ulubiona, bo jedyną formą rozrywki. Nie było telewizorów, nikt nawet nie śnił o smartfonach czy internecie. Młodzi ludzie znacznie częściej sięgali po książki – pożyczali je od znajomych, szperali w antykwariatach, spędzali popołudnia w bibliotekach. Dziś dużo wygodniej jest nam złapać za smartfona, otworzyć Internet i zajrzeć na ulubionego bloga, niż poświęcić kilka-kilkanaście godzin na książkę. Popularność pisanych blogów u młodych ludzi i nastolatków świadczy jednak o tym, że miłość do czytania wcale u nas nie zamarła z dniem wymyślenia Internetu! Zgłębianie treści książki, wodzenie wzrokiem od lewej do prawej, zatracanie się bez reszty w przygodach książkowych bohaterów – to najlepszy sposób na relaks. Czytanie książek odpręża, ponieważ pozwala przenieść nas w świat fantazji i zapomnieć o doczesnych problemach. Pozwala w przyjemny sposób „zabić nudę” na przykład podczas monotonnej jazdy pociągiem czy w poczekalni u lekarza.

Podczas wpatrywania się nocą w ekran smartfona czy tabletu promieniowanie z ekranu wpływa na nasze fale mózgowe. Sprawia to, że mózg staje się bardziej pobudzony i mniej chętny do zaśnięcia. W rezultacie – spędzamy nad wpatrywaniem się bez celu w monitor długie godziny, a finalnie i tak nie możemy zasnąć. Gdy już zaśniemy – jest to nieregularny, nie dający ukojenia sen. Zwykła papierowa książka pozwala mózgowi wyciszyć się, a nawet delikatnie spowolnić jego obroty. Przez to stajemy się bardziej senni, uspokajamy się i łatwiej jest nam zasnąć i śpiąc – naprawdę regenerować organizm.

Znajdź czas i pieniądze na czytanie

Czytanie książek to dość drogie hobby. Zakup jednego bestselleru to średnio 30-50 złotych. Trudno więc pozwolić sobie na czytanie 2-3 książek tygodniowo. Jeśli jednak chcemy zapełnić swoją biblioteczkę ciekawymi pozycjami, udajmy się do Biedronki. Tam na dziale z książkami znajdziemy ciekawe, atrakcyjne romanse, kryminały, poradniki i wiele innych w niskich cenach – średnio po 10 złotych za sztukę. Również w Tesco organizowane są niejednokrotnie wyprzedaże książkowe, na których można wypatrzyć interesujące pozycje za 5-10 złotych. Gdy już niewielkim kosztem uzupełnimy swoją biblioteczkę o ciekawe książki, pozostaje nam tylko wygospodarować czas na czytanie. Na pewno okaże się, że mamy go sporo, gdy na pewien czas zamienimy blogi internetowe na papierowe książki. Ich zalety są nieprzecenione – można je zabrać ze sobą wszędzie, nie wymagają ładowania i dostępu do Internetu. Czytając każdego wieczoru przynajmniej kilka kartek książki, możemy przeczytać kilka lektur rocznie – a to już dużo powyżej przeciętnej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here