Budowlana waga ciężka, czyli chwytak dla naprawdę dużych rur

Niektóre chwytaki do rur można by uznać za prawdziwą „wagę ciężką”. Wyróżniają się one mocną, stabilną konstrukcją, możliwością pracy z rurami o olbrzymiej średnicy, a także bardzo dużą masą własną, która wynika z zastosowanej technologii produkcyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Chwytak wagi ciężkiej

Naprawdę duży i potężny chwytak może podnieść rurę o ciężarze dochodzącym nawet do 6 ton! Mowa tu oczywiście o dużych i masywnych rurach betonowych, które często wymienia się na stalowe odpowiedniki. Uchwycenie tak ciężkiej rury wymaga zastosowania specjalnych, szeroko rozstawionych uchwytów o zrównoważonej sile docisku.

Za pomocą tego typu konstrukcji można przenosić rury o średnicy dochodzącej nawet do 1500 mm. Co ważne, nawet tak duża i masywna rura może być z łatwością przenoszona za pomocą prostego mechanizmu zaciskowego, dzięki któremu wartość oddziałującej nań siły będzie zależna od ciężaru rury.

Płynna regulacja średnicy

Niewątpliwym atutem tego typu konstrukcji jest możliwość w miarę płynnego regulowania szerokości uchwytów i dostosowania ich do zmiennej średnicy transportowanej rury. W związku z tym, że tak masywne chwytaki do rur wyróżniają się bardzo dużą nośnością, można za ich pomocą przenosić rury od 1000 do nawet 1500 mm.

Mogłoby się wydawać, że wspomniany rozstaw jest mniejszy, aniżeli w przypadku chwytaków o mniejszej nośności. Jest to prawda, gdyż na mechanizm ten działają bardzo duże siły obciążeniowe. Jeśli zapewniałby on zbyt szeroką opcję regulacji, musiałaby ona mieć przełożenie na masę i nośność elementu.

Łatwe mocowanie

Mimo tak dużej nośności, tak masywne chwytaki do rur mogą być mocowane do dźwigu już za pomocą zwykłego, oczkowego uchwytu. Dzięki temu proces łączenia detalu z konstrukcją dźwigową ogranicza się do maksymalnie kilkudziesięciu sekund. Rozłączenie tych elementów prowadzi do natychmiastowego zwolnienia blokady.

Podsumowując, typowy, ciężki chwytak do rur to urządzenie o bardzo szerokich możliwościach. Sprawdzi się on na różnego rodzaju budowach, wykopach i w trakcie prac melioracyjnych. Co ważne, przedmiot ten – mimo tak dużej nośności – jest zaprojektowany w sposób w pełni kompaktowy, co znacznie ułatwia pracę w wykopach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here