Lanolina to produkt, który jest szeroko stosowany w przemyśle. Znajdziemy go w środkach do prania, smarach, a nawet kadłubach łodzi. Po lanolinę chętnie sięga także branża kosmetyczna i farmaceutyczna. Co decyduje o jej popularności?
Lanolina – jakie ma właściwości?
Lanolina jest woskiem pozyskiwanym ze zwierzęcej wełny. Najczęściej jest to owcza wełna. Zwierzęta wydzielają tę substancję, by chronić się przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Dotyczy to zarówno letnich upałów, jak i zimowych mrozów. Lanolina zdjęta bezpośrednio ze zwierząt nie jest jednak wykorzystywana w przemyśle. Musi ona bowiem zostać poddana konkretnej obróbce. W zależności od potrzeb, oczyszcza się ją i osusza lub redukuje ilość wody do wymaganego poziomu. W kosmetologii i branży farmaceutycznej jest stosowana lanolina oczyszczona. Im jej kolor jest jaśniejszy, a zapach słabszy, tym jest ona czystsza. Najbardziej oczyszczoną wersję stosuje się natomiast w przemyśle farmaceutycznym. Taka substancja jest wówczas bezwonna i ma bardzo jasny żółty kolor.
Lanolina farmaceutyczna – co powinieneś wiedzieć?
Substancja ta jest stosowana przez koncerny farmaceutyczne, gdyż pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych i przyspiesza gojenie się ran. Jest bowiem świetnym nawilżaczem, dlatego można ją stosować bezpośrednio na skórę. Preparaty zawierające lanolinę poleca się także karmiącym matkom, które mają problem z popękanymi brodawkami. Lanolina sprawdzi się także w zapobieganiu pęcherzy na stopach. Może również pomóc niemowlętom, które zmagają się z pieluszkowym zapaleniem skóry. Lanolina służy także do produkcji materiałów opatrunkowych. Co ciekawe, lanolina jest łatwo wchłaniana przez skórę, dlatego stosuje się ją jako nośnik ułatwiający absorpcję substancji leczniczych. Do takich możemy chociażby zaliczyć preparaty farmaceutyczne zawierające tlenek cynku.
Lanolina kosmetyczna – co ją wyróżnia?
W kosmetykach stosuje się lanoliną bezwodną o gęstszej konsystencji i lekko alkoholowym zapachu. Wachlarz zastosowań tej substancji jest bardzo szeroki. Z racji, że nie rozpuszcza się ona w wodzie, stosuje się ją do produkcji emulsji. Znajdziemy więc ją chociażby w kosmetykach przeznaczonych do stosowania na skórę. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/surowce-dla-przemyslu-farmaceutycznego/. Lanolina zapobiega utracie wody i tworzy warstwę, która ją wygładza. Poza tym, dodaje ją się do preparatów chroniących skórę przed wiatrem i zimnem. O kosmetykach z tą substancją powinni także pomyśleć ci, którzy zmagają się z brakiem wystarczającej ilości sebum, czyli łoju skórnego. Jeśli chcemy wzmocnić nasze włosy, lanolina także będzie przydatna. Jej stosowanie ograniczy łamliwość włosów i rozdwajanie ich końcówek. Jak widać, substancja ta jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach. Dlatego warto o niej pamiętać, gdy będziemy się zmagać z jednym z opisanych problemów. Nie ma bowiem skuteczniejszych środków, niż te występujące w przyrodzie naturalnie.