Mówi się, że kto szuka, ten znajdzie. Dotyczy to również pracy. Żeby poszukiwania nie trwały długo, warto poznać sposoby efektywniejszej realizacji tego zadania. Każdego dnia tysiące osób szukają zatrudniania. W związku z tym bardzo ważna jest szybkość reakcji na ofertę pracy. Wiedza na temat tego, jak wyprzedzić konkurentów decyduje w dużej mierze o sukcesie.
Szukanie pracy przez Internet jest bardzo popularne i wygodne. Serwisy dedykowane pracy zazwyczaj wyposażone są w filtry, które pozwalają wybrać oferty na przykład pod kątem lokalizacji przedsiębiorstwa, branży, charakteru stanowiska lub według innych, kluczowych dla nas, kryteriów. Warto pamiętać, do których firm już aplikowaliśmy. Prawdopodobnie rekruter już nas zapamiętał i jeśli nawet prowadzony przez niego nabór nie wymaga pracownika o naszych kwalifikacjach, być może w przyszłości tak się stanie i otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Poznaj przydatne porady
Jeżeli nie spełniamy wymagań, które wymienione są w ofercie pracy, a koniecznie chcemy ubiegać się o ten angaż, powinniśmy skorzystać ze szkoleń i kursów oraz praktyk. Trzeba jednak pamiętać, że wiele ofert charakteryzuje się wysokimi i bardzo szczegółowymi warunkami dotyczącymi kompetencji i kwalifikacji pracownika. Większość osób nie spełnia 100% tych kryteriów, dlatego nie znaczy to, że nie może zgłosić swojej kandydatury. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą jako inżynier – warto poznać perspektywy pracy na rynku w polecanym artykule znajdującym się w serwisie Marplast”. W takiej sytuacji nie wahajmy się wysłać swoich dokumentów aplikacyjnych.
Niezbędne jest stworzenie profesjonalnego Curriculum Vitae. Musi nie tylko odpowiadać obecnym standardom, ale także spełniać wymogi pracodawcy. Ważne jest, by ten dokument był kompletny pod względem treści merytorycznej oraz poprawny pod kątem strony wizualnej. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze CV jest odpowiednie, to w wielu serwisach pracy, znajdziemy przydatne porady oraz gotowe narzędzia pomocne dla osiągnięcia celu.
Nie tylko Internet
Nie powinno się zapominać o innych metodach poszukiwania pracy, niż aplikowanie na oferty zamieszczone w serwisach internetowych dedykowanych pracy. Można skontaktować się z agencją pośrednictwa pracy oraz urzędem pracy. Czasem pracodawcy zwracają się właśnie do tych jednostek, pomijając zupełnie internetowe portale. Jeżeli chcesz zmienić pracę, to więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule „Chcesz zmienić pracę? Zrób to z głową!”. Dobrą praktyką jest tworzenie profilów zawodowych w serwisach pracy, czy mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy LinkedIn. Wielu rekruterów korzysta z informacji w nich zawartych podczas poszukiwania pracowników, zwłaszcza kiedy proces naboru kadry nie został upubliczniony lub na przykład, gdy rekrutacja dotyczy wysokich stanowisk kierowniczych. Warto wzbogacić swój profil o odpowiednie słowa kluczowe, a pomogą w tym artykuły i porady na ten temat dostępne na licznych stronach internetowych.
Popularne serwisy pracy
Przeglądanie ofert pracy na portalach pracy jest dość proste. Trzeba tylko wpisać nazwę miasta, region i stanowisko pracy lub zawęzić wyniki w zależności od swoich osobistych preferencji. Może to być nawet bardzo precyzyjna lokalizacja, albo oferta pracy poza Polską. Oferty pracy w Poznaniu są dostępne na przykład w serwisie aplikuj.pl Obecnie wielu ludzi pracuje poza miejscem swojego zamieszkania. Dojazd do pracy samochodem, pociągiem lub autobusem często nie jest problemem. Znalezienie dobrej pracy może wiązać się z pewnymi kompromisami. Warto więc zrewidować swoje cele, rozważyć wszystkie „za i przeciw”. Może się bowiem okazać, że więcej się zyska niż straci.