Whisky to alkohol znany na całym świecie. Produkowany jest także w różnych regionach globu, co sprzyja jego zróżnicowaniu. Ważnym punktem na mapie produkcyjnej jest chociażby Szkocja. Co trzeba wiedzieć o whisky powstającej na wyspach brytyjskich?
Single malt whisky – znak rozpoznawczy Szkotów
Whisky w Europie ma bardzo długą historię. Pierwsze udokumentowane wzmianki na jej temat pochodzą już z XV wieku. Popularność tego trunku była ogromna, a brytyjska Korona obarczała producentów wysokimi podatkami. Ta decyzja sprawiła, że kwitła w tym czasie nielegalna produkcja. Szkoci doszli jednak do takiej wprawy, że zaczęli tworzyć lepszą whisky niż ta pochodząca z oficjalnego obiegu. Łagodzenie restrykcji miało zaś miejsce dopiero w XIX wieku. Dziś Szkocja jest niezwykle ważnym ośrodkiem produkcyjnym. To tam powstaje single malt whisky, czyli najbardziej ceniony na całym świecie gatunek whisky. Powstaje on wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Podlega on podwójnej, a czasem potrójnej destylacji. Szkoci dodatkowo wędzą słód w dymie torfowym, co nadaje whisky unikalny smak i aromat.
Blended whisky – z czego składa się ten trunek?
Na smak whisky wpływa wiele czynników. Skład mieszanki zbożowej, receptura czy długość leżakowania to tylko kilka z nich. Istotny jest nawet to, do jakiej beczki po jakim alkoholu trafia whisky. Wpływ na smak i aromat ma również region, w którym produkuje się whisky. Inny smak i aromat będzie miał trunek powstający w nadmorskiej destylarni, a inny w górskiej. Szkocja słynie jednak nie tylko z single maltów. Ważną częścią produkcji są również blended whisky. To alkohol powstały w wyniku połączenia single malt whisky z co najmniej jedną whisky zbożową. Zawartość single malt w blended whisky wynosi 30%. Takie produkty znajdziesz chociażby pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Proporcje te zapewniają whisky wysokiej jakości smak i aromat. Blended whisky nie jest jednak tym samym typem alkoholu w każdym regionie. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych jest to połączenie burbonu z masowo produkowanym alkoholem w stosunku 20:80. Trudno więc mówić w tym wypadku o alkoholu wysokiej jakości.