Frezarki CNC do drewna

Frezarki CNC do drewna są w pełni zautomatyzowane. Do operatora należy jedynie założenie odpowiedniego frezu do głowicy oraz stworzenie projektu, jaki ma frezarka odwzorować. Projekt tworzony jest w oprogramowaniu dołączonym do maszyny frezującej. Gdy szkic jest już gotowy, na stół frezarki operator kładzie drewnianą płaszczyznę i włącza maszynę.

Na jakiej zasadzie działa frezarka CNC do drewna?

Frezarka CNC to inaczej frezarka Computerized Numerical Control. Oznacza to, iż jest ona sterowana komputerowo. W polskim tłumaczeniu skrót CNC dosłownie brzmi: Skomputeryzowane Numeryczne Sterowanie (in. Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych). Czyli frezarka ta nie potrzebuje ręcznego prowadzenia przez ślusarza.

Wystarczy zaprogramować urządzenie na dany projekt i frezarka sama precyzyjnie wytnie na powierzchni płaskiego kawałka drewna wzór żądanej płaskorzeźby. Może zatem wyfrezować wzór na drzwiach drewnianych, blacie stolika do kawy, na siedzisku lub oparciu krzesła, wykonać ornamenty na meblach itp.

Za pomocą komputera wmontowanego w obudowę frezarki cnc należy wpisać parametry, z jakim naciskiem w danych punktach frezarka ma wbić frez w drewno. Gdy cały projekt jest już wpisany, należy maszynę uruchomić. Oczywiście uprzednio powinien być założony do głowicy odpowiedni frez.

Jakie żłobienia w drewnie wykona frezarka CNC?

Żłobienia w płycie drewna frezarka automatyczna wykona podobne do tych, jakie można osiągnąć za pomocą frezarki ręcznej. Zrobi to jednak precyzyjniej i na każdej sztuce podsuniętego pod frez drewna, wzór będzie idealnie jednakowy. Do nadawania formy (płaskiej rzeźby) służą różnego rodzaju frezy.

W zależności od budowy frezu obróbka powierzchni płaskich w drewnie będzie się od siebie różnić. Wycięcia w drewnie będą zatem skośne, kanciaste, półkoliste, szerokie, wąskie, głębokie i płytkie, proste, koliste itp. Końcówkę frezu można porównać do wiertła. Ma ona bowiem podobne zadanie do wykonania. Niemniej wiertło potrafi jedynie zrobić punktowe wgłębienie lub przewierca materiał drzewny na wylot.

Tutaj natomiast frez obracając się, jest przesuwany po powierzchni drewna, zatem „rysuje” wgłębienia w coraz to innym miejscu obrabianej płaszczyzny. Rodzajów frezów jest około kilkunastu. Każdy służy do innego żłobienia. Między innymi spotkamy się (biorąc pod uwagę budowę ostrza) z frezami walcowymi, walcowo-czołowymi, tarczowymi trzystronnymi z prostymi ostrzami, kątowymi, piłkowymi (jednostronnymi) i trzystronnymi naprzemianskośnymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here