bibliografia
fot: pixabay.com

Niemal każda dłuższa praca pisemna, tworzona na potrzeby naszej nauki w szkole, na studiach czy w ramach prowadzonej przez nas działalności naukowej, wymaga dołączenia bibliografii. Chociaż stworzenie jej jest pracą odtwórczą, wielu ma problemy z prawidłowym skonstruowaniem jej. Chociaż w przypadku większości czytelników, mało kto zagląda na tył książki do bibliografii to jest ona oficjalnym wymogiem i nie możemy jej pominąć.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-zrobic-bibliografie/

Dlaczego bibliografia jest potrzebna

Bibliografia, krótko mówiąc, to zbiór danych dotyczących książek, z których korzystaliśmy, pisząc dana pracę. Wiele osób sądzi, że umieszcza się w tym spisie jedynie te lektury, które bezpośrednio zacytowaliśmy w naszym dziele. Jest to jednak mylne przekonanie. Zdarza się, ze w naszej pracy będzie niewiele cytatów, jednak jeśli zastanowimy się nieco dłużej, musimy przyznać, że do szczegółowego opracowania danego zagadnienia przydała nam się wiedza z książek, które przeczytaliśmy na dany temat. Pojawiające się w nich teorie, sposób ukazania problemu, hipotezy maja wpływ na to co napiszemy, czy to zgadzając się z nimi, czy tez dementując je. 

Kwestie prawne 

Bibliografia to tez wyraz szacunku dla twórców, z czyich wiedzy i mądrości czerpiemy. Musimy pamiętać, że również teorie i koncepcje podlegają w pewnym zakresie pod prawo autorskie. Rzetelne przygotowanie bibliografii uchroni nas zatem przed oskarżeniami o naruszenie tych przepisów, jak również przed zarzuceniem nam plagiatu. Nie możemy opisać jakiejś koncepcji, nie wymieniając jej autora, ponieważ byłoby to przypisanie sobie czyichś zasług i osiągnięć. 

Wiarygodność

Innym ważnym powodem, dla którego powinnismy poważnie i rzetelnie potraktować tę część naszej pracy jest to, ze bibliografia świadczy o dogłębnym zbadania danej problematyki przez nas. Świadczy więc o naszej kompetencji i rozeznaniu w temacie. Praca z zawierająca bogata bibliografię postrzegana jest jako bardziej wiarygodne źródło wiedzy. 

Przeczytaj też: http://www.modaforte.pl/wymiana-akumulatora-w-samochodzie/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here