Jak skutecznie bronić się przed chorobami cywilizacyjnymi?

Nowotwory i choroby układu sercowo-krążeniowego to najczęstsze przyczyny zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Statystyki są bezwzględne i przewidują, że zachorowalność i śmiertelność z ich powodu w najbliższych latach będzie wzrastać.

Zdrowy tryb życia najlepszą profilaktyką

Choroby cywilizacyjne w dużej mierze spowodowane są niewłaściwym trybem życia. Spożywamy produkty wysokoprzetworzone (pozbawione minerałów i witamin) zawierające bardzo dużo środków chemicznych, tłuszczów, cukru. Do minimum ograniczamy aktywność fizyczną spędzając wiele godzin za biurkiem. Niestety negatywnie odbija się to na funkcjonowaniu organizmu.

Wraz z upływem czasu pojawia się nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga, miażdżyca, zawały serca, udary, choroby nowotworowe. Ich leczenie jest bardzo kosztowne, długotrwałe i nie zawsze kończy się sukcesem.Zmiana trybu życia i systematyczne badania kontrolne znacznie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dodatkowym wsparciem we wczesnym wykrywaniu ryzyka zachorowania są badania genetyczne.

Co może wykryć diagnostyka genetyczna?

Postęp w badaniu genów ludzkiego DNA pozwolił naukowcom na powiązanie uszkodzonych genów z różnymi chorobami. I tak uszkodzony gen BRCA1 zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi dziesięciokrotnie a na raka jajników aż trzydziestokrotnie. Oczywiście nie oznacza to, że osoby ze zmutowanym BRCA1 zachorują na nowotwór. Zmiana trybu życia, systematyczne badania ochronne na pewno pozwolą na wczesne wykrycie zmian w komórkach.

Laboratorium genetyczne oferuje znacznie szerszy zakres badań genetycznych. Odpowiednio ukierunkowane pozwalają na wykrycie chorób genetycznych, określenie stopnia zagrożenia dziedziczenia przez dzieci i stopień uszkodzenia funkcjonowania organizmu.

Laboratorium genetyczne Katowice prowadzi także diagnostykę genetyczną pozwalającą na określenie ryzyka zachorowania na choroby kardiologiczne, metaboliczne, neurologiczne (Alzheimer, Parkinson) i wiele innych. Ukierunkowane badania genetyczne (tzw. panele) wymagają porównania prawidłowej budowy od 20 do 200 genów.

Ankieta i konsultacja lekarska pozwalają na zawężenie testów genetycznych i obniżenie kosztów.

W laboratorium genetycznym Katowice diagnostykę genetyczną powinny wykonać przede wszystkim osoby, w których rodzinach występowały przypadki chorób cywilizacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here