Dan Brown to amerykański pisarz, który jest jednym z najlepszych, współczesnych pisarzy. Jego powieści posiadają łącznie nakład ponad 200 milionów egzemplarzy. Książki Dana Browna wykorzystują w swojej fabule elementy historii, religii oraz teorii spiskowych. Wyraźnie chrześcijański wydźwięk jego książek, który jest niezgodny z ortodoksyjnym przedstawieniem historii chrześcijaństwa, wzbudza liczne kontrowersje. Najsłynniejszymi powieściami Dana Browna są: „Anioły i demony” (2000), „Kod Leonarda da Vinci” (2003) oraz „Inferno” (2013). Warto również dodać, że wszystkie z wymienionych powyżej powieści doczekały się swoich adaptacji filmowych.
Anioły i demony
To druga powieść napisana przez Dana Browna. Jest pierwszą z książek, w której pojawia się Robert Langdon, czyli główny bohater wielu powieści amerykańskiego pisarza. Robert Langdon to profesor historii sztuki. Fabuła książki zaczyna się od tego, że zostaje on wezwany do ośrodka badań jądrowych CERN w Genewie gdzie na ciele zamordowanego fizyka wypalono tajemniczy znak. Główny bohater rozpoznaje w nim symbol Iluminatów, czyli bractwa, które nie istnieje od ponad pół wieku, a wcześniej walczyło z kościołem katolickim. Jak się później okazuje, Ci z Iluminatów, którzy przetrwali prześladowania, nakazali dalszym pokoleniom prowadzić dalszą walkę. Jej celem miał być Watykan i rzekomo umieszczona w nim niemożliwa do rozbrojenia bomba, czyli skradziony z CERN-u pojemnik z antymaterią. Robert Langdon i Vittoria, córka zamordowanego fizyka, starają się zapobiec tragedii. W tym celu szukają w zapomnianym dziele Galileusza wskazówek jak odnaleźć drogę do siedziby terrorystów.
Jest to czwarta powieść sensacyjna Dana Browna, której ekranizacja miała miejsce w 2006 roku. Jej głównym bohaterem jest oczywiście Robert Langdon, czyli jeden z głównych bohaterów pisarstwa Dana Browna. Fabuła powieści zaczyna się od tego, że ofiarą morderstwa popełnionego w Luwrze staje się kustosz Jacques Sauniere. Jego zwłoki są ułożone w pozycji podobnej do rysunku witruwiańskiego, na którym Leonardo da Vinci przedstawił proporcje ludzkiego ciała. Podejrzanym o popełnienie zbrodni na kustoszu jest Langdon. W trakcie trwania powieści okazuje się, że konający kustosz pozostawił po sobie trudne do odgadnięcia zagadki, których rozwiązanie ma pomóc w odnalezieniu sprawców. Książka propaguje pewne tezy, które są ostro krytykowane przez środowisko katolickie. Jedną z nich jest, np. mówiąca o tym, że na skutek spisków pierwszych przywódców katolickich do Nowego Testamentu nie weszło ponad 80 innych ewangelii. Inną tezą jest ta, która mówi, że w czasie śmierci Jezusa, Maria Magdalena była z nim w ciąży. Skoro więc nosiła w sobie krew Chrystusa to była świętym Graalem. Po śmierci Jezusa uciekła ponoć do Francji gdzie dała początek dynastii Merowingów.
Książki Dana Browna zawsze odbijają się szerokim echem. Pisarz ma tendencję do wyciągania różnych tez, które są sprzeczne z naukami kościoła katolickiego. Na ich bazie tworzy właśnie swoje powieści sensacyjne. Do innych powieści pisarza możemy zaliczy także: „Cyfrową twierdzę”, „Zwodniczy punkt” czy „Zaginiony symbol”.