rozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie włosów – co to?

Rozjaśnianie włosów to zabieg, dzięki któremu włosy naturalnego koloru stają się jaśniejsze o jeden lub kilka tonów. Polega na pozbawieniu włosów ich naturalnego pigmentu. Efekt ten można uzyskać na różne sposoby, jednak wybór metody nie powinien być przypadkowy. Sporo zależy od tego, jak bardzo chcemy je rozjaśnić, i tego, w jakiej kondycji były włosy przed zabiegiem. Jeśli zmiana koloru ma być radykalna, zabieg lepiej powierzyć specjaliście, gdy jednak chcemy tylko rozjaśnić włosy o ton lub dwa, można to zrobić w domu, przy użyciu metod naturalnych lub preparatów przeznaczonych do użytku domowego.

Naturalne metody rozjaśniania włosów

Najmniej inwazyjne są sposoby naturalne na rozjaśnianie włosów. Będą one skuteczne wówczas, kiedy włosy są już dość jasne – przy włosach ciemnych efektu albo nie będzie w ogóle, albo będzie bardzo delikatny.

naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów - czy skuteczne

  1. Rozjaśnianie włosów cytryną. Sok z jednej lub kilku cytryn (im dłuższe włosy, tym owoców powinno być więcej) rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:3 i wcieramy w suche włosy. Taką mieszankę trzeba trzymać na włosach przez kilka godzin, a potem zmyć. Zabieg należy powtarzać przez kilka kolejnych dni, ale jeśli w jego trakcie wystawimy włosy na działanie słońca, cały proces przebiegnie szybciej.
  2. Rozjaśnianie włosów miodem. Łyżkę miodu trzeba zmieszać z porcją odżywki do włosów, nałożyć na umyte i podsuszone włosy, a po godzinie spłukać.
  3. Rozjaśnianie włosów octem winnym. Do tego zabiegu potrzebny będzie ocet winny (biały lub czerwony), przyda się też sok z cytryny oraz buteleczka z rozpylaczem. Suche włosy płuczemy octem winnym, który usunie pozostałości środków do stylizacji. Potem w małym garnku gotujemy dwie filiżanki wody, a gdy się zagotują, dodajemy dwie łyżki stołowe octu. Gdy mieszanka ostygnie, myjemy włosy i po spłukaniu szamponu przepłukujemy nią włosy. Suche włosy można też rozjaśnić, spryskując je mieszanką octu i cytryny (w równych proporcjach). W ten sposób można rozjaśnić całe włosy, albo pojedyncze pasma. Mieszanka powinna pozostać na włosach przynajmniej 10 minut, potem trzeba ją spłukać ciepłą wodą.
  4. Rozjaśnianie włosów słońcem i wodą. Ten zabieg nie wymaga żadnych preparatów – zmoczone wodą włosy wystawiamy na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu pojawiają się na nich naturalne pasemka.
  5. Rozjaśnianie włosów rumiankiem. To sposób dla naturalnych ciemnych blondynek, które chcą dodać włosom złocistych refleksów. Cztery torebki rumianku zalewamy litrem gorącej wody, a gdy przestygnie, płuczemy naparem świeżo umyte włosy, potem owijamy je w ręcznik i zostawiamy na 20 minut, a następnie płuczemy.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Zabieg chemicznego rozjaśniania włosów wysusza je. I choć obecnie rzadko się zdarza, by włosy po nim były mocno zniszczone i w dotyku przypominały siano, to jednak są osłabione i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są bowiem wrażliwsze, a ich końcówki stają się kruche, przez co mogą wymagać podcinania. Mogą się plątać i puszyć, dlatego nie należy ich czesać szczotką – lepszy będzie drewniany grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach (nie plastikowy, bo będą się elektryzować).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here