Projekt domu z oknami przesuwnymi

Jeśli w planach mamy budowę domu lub gruntowny remont mieszkania, warto już wcześniej zastanowić się, w jaki sposób stworzyć przestronne i jasne wnętrza. Umożliwi nam to odpowiedni dobór okien, które wpuszczą do środka dokładnie tyle światła, ile sobie zażyczymy. Rozważmy nowoczesne rozwiązanie montując, np. okna przesuwne.

Do kuchni czy salonu?

Wybór odpowiedniego miejsca to kluczowa sprawa. Najczęściej okna przesuwne montuje się w salonach, gdzie domownicy spędzają dużo czasu i lubią patrzeć w otwartą przestrzeń. Taki typ okna umożliwia to zdecydowanie bardziej. Duża szklana tafla zwiększa pole widzenia i pozwala dostrzec to, co przez małe i tradycyjne okno jest zupełnie nieuchwytne. Jest to zazwyczaj kwestia decydująca, ale przecież takie rozwiązanie to także duży komfort. Często montuje się okno przesuwne w kuchni, gdzie jest wyjście na taras, ale wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Dlaczego są wygodniejsze od tradycyjnych?

Okna przesuwne sprawdzą się również tam, gdzie nie ma miejsca na otwieranie. Przy tradycyjnym wyborze skrzydło może zahaczać lub uderzać, np. w mebel lub ścianę. Okno przesuwane zupełnie niweluje ten problem. Zamontowane jest na tzw. wózku jezdnym, który przesuwa się po szynie. Do obsługi nie potrzeba dużo siły, ponieważ poruszają się lekko i łatwo. Niektóre tego typu okna mogą mieć również możliwość otwierania się w sposób uchylny. Najpopularniejszym typem są tzw. unoszono-przesuwne (HST), ale równie komfortowy wybór to system PSK, tzw. odstawno-przesuwne. Wszystkie systemy wyposażone są w w wysokiej jakości uszczelnienie, które przy każdym typie jest po prostu niezbędne.

Stolarka okienna

Przesuwane okna występują w różnorodnej kolorystyce. Najpopularniejsze są oczywiście białe, ale równie dobrym wyborem są w kolorze drewna lub grafitowym. Pozwala to skomponować ze sobą całe wnętrze, by było przytulne i eleganckie. Istnieją również warianty, w których okno z zewnątrz i od środka ma zupełnie inny kolor. Od wewnątrz może być brązowe, a na zewnątrz białe. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe stylizacje, które będą się wyróżniały oryginalnością. Już przy projekcie domu warto więc przemyśleć kwestie, czy będziemy brać pod uwagę montaż okien przesuwnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here