Etykiety na produkty spożywcze

Atrakcyjne opakowanie nie jeden raz decyduje o sukcesie lub porażce sprzedaży. Dlatego skupiamy się na tym, by było ono ładne i zachęcało klienta do zakupu. Przy tym warto też pamiętać o prawnych wymogach zawartości etykiet na opakowania. Co musi się na nich znaleźć?

Kolory i wzory na opakowaniach

Zamawiając etykiety na butelki lub torebki, zlecamy z reguły projektowanie grafikowi, który ujmie dostarczone przez nas informacje i zamknie je w atrakcyjnej, barwnej formie, po którą ręce konsumentów same będą chciały sięgać.

Trzeba pamiętać, że ci ostatni są coraz bardziej świadomi i złaknieni wiedzy, czy to, co kupują, jest zdrowe i zgodne z opisem oraz reklamą. W sukurs przychodzi im także prawo dotyczące znakowania żywności, czyli szereg ustaw i rozporządzeń, na których, kontrolując produkty, opiera się Główny Inspektorat Sanitarny.

Skład i wartości odżywcze

Klienci zerkają na etykiety na butelki czy słoiki, głównie w poszukiwaniu informacji o składzie. Obowiązkowo na etykietach podajemy wartość odżywczą, wykaz składników, nazwę produktu, dane producenta lub importera, datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia.

Co istotne, artykuły spożywcze muszą być oznakowane w języku polskim, co oznacza, że jeśli np. importujemy napoje z innych krajów, prawo obliguje nas, byśmy umieścili etykiety na butelki z tłumaczeniem oryginalnych nalepek i naszymi danymi, jako wprowadzającego żywność do obrotu w Polsce.

Czy ten produkt mi nie zaszkodzi?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie konsument, kupując żywność. Nikt nie chce borykać się z alergią pokarmową lub skórną i narażać na groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny albo miażdżycę. Dlatego na naklejkach powinno się umieszczać pełny wykaz alergenów, nadrukowany pogrubioną czcionką.

Aby odpowiedzieć na tę potrzebę, producenci coraz częściej idą „za ciosem” i umieszczają na opakowaniach bardziej szczegółowe informacje. Przepisy obligują ich do podania wartości energetycznej, ilości tłuszczów, węglowodanów, białka, cukrów, soli i nasyconych kwasów tłuszczowych. Dbający o klientów dodają do tego wykaz wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, skrobi, błonnika czy składników mineralnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here