Kupując nowe mieszkanie stawiamy sobie ogromne wyzwanie planując jego wystrój. Część świeżo upieczonych właścicieli na starcie decyduje się na pomoc z zewnątrz, zaś odważniejsi próbują własnych sił w projektowaniu wnętrz. Ważny jest wówczas pomysł na urządzenie swoich czterech kątów. Gdzie szukać inspiracji? Jaki styl wybrać? Bywa, że kupujący posiadają koncepcję, której podporządkowują wybór lokalizacji mieszkania bądź jego rozkład. Częściej jednak stajemy przed pustymi ścianami i wówczas rozpoczynamy gorączkowe wertowanie czasopism, katalogów, programów TV bądź blogów internetowych.

Aranżacja wnętrza

Nasze mieszkanie to przestrzeń, w której żyjemy, odpoczywamy, realizujemy zainteresowania. Musi być ono przede wszystkim funkcjonalne, zapewniać komfort użytkowania i tworzyć przytulną oazę, do której z przyjemnością wracamy po pracy. Jest to również miejsce, gdzie gościmy naszą rodzinę lub znajomych, więc jego estetyka powinna oddawać charakter właścicieli, ale też nie może odstraszać wpadającą w depresyjne ciemności kolorystyką bądź nazbyt infantylnymi odcieniami  pasteli. Chcąc dokonać niemożliwego, czyli pogodzić powyższe wymagania z wielkością i rozkładem mieszkania oraz naszymi preferencjami, musimy trzymać się konkretnego planu. W tworzeniu spójnego i dostosowanego do naszych potrzeb projektu aranżacji mieszkania pomoże nam inspirowanie się gotowymi projektami. Oczywiście nie dążymy do sytuacji, gdzie nasze mieszkanie będzie wyglądać jak ekspozycja z salonu meblowego Agata czy IKEA. Szukamy wyłącznie inspiracji, a nie kopiujemy! Nasze mieszkanie ma wyrażać nas samych, nie zaś pomysł projektanta, który stworzył uniwersalną koncepcję pod kątem konkretnego zestawu mebli. Pomysły zaczerpnięte z różnorakich źródeł pomogą nam stworzyć własne i niepowtarzalne wnętrze, ale wymagają odrobiny kreatywności z naszej strony.

Dobór wystroju i wyposażenia

W pewnym momencie projektowania zauważamy dość istotną zależność pomiędzy posiadanymi środkami przeznaczonymi na zagospodarowanie wnętrza, a naszymi wyobrażeniami. Jest to jedna ze zmiennych, którą warto wziąć od uwagę obok rozkładu mieszkania, jego funkcji i stylu. Planując budżet przy urządzaniu mieszkania, możemy się posiłkować rozwiązaniami jakie podsuwają nam m.in. programy TV. Na szczególną uwagę zasługuje sztandarowa propozycja TVN Style, w której pewna miła i kreatywna pani sugeruje oszczędne acz efektowne i praktyczne rozwiązania. Ich finalne efekty zaskakują nie tylko lokatorów, widzów, ale również samą autorkę. Ponowne wykorzystanie starych mebli, jak się okazuje, pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale też stworzyć mieszkanie z duszą. Daje to również możliwość wystylizowania trochę eklektycznych wnętrz, gdzie zderza się współczesność z antykiem. Dzięki wykorzystaniu prostych technik renowacyjnych powstają piękne meble retro, które są tanie i nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Stylizacje z wykorzystaniem starych elementów dekoracyjnych pozwalają stworzyć przytulne i swojsko wyglądające przestrzenie, nawet, jeżeli są zestawione na zasadzie kontrastu z dominującym stylem industrialnym lub nowoczesnym. Pamiętajmy, że przy odrobinie szaleństwa możemy się pokusić o stylizowane meble retro, czyli współczesne projekty postarzone na potrzeby realizacji naszej koncepcji wymarzonego wnętrza. Przykład wspomnianego programu dowodzi, że elementy wyposażenie czy dekoracji uzyskane niskim kosztem nie wykluczają nowoczesnej koncepcji mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here