Malowanie artystyczne w przestrzeni miejskiej. To nie trend, to codzienność!Malowanie artystyczne w przestrzeni miejskiej. To nie trend, to codzienność!

Przestrzeń publiczna to znakomite miejsce na pokazanie swojej twórczości. Nic dziwnego, że street art ma się w Polsce bardzo dobrze, a coraz więcej firm zatrudnia osoby do malowania murali. Dzięki ich talentowi, zamiast pustych i szarych ścian, mamy okazję podziwiać prawdziwe dzieła sztuki i zasmakować w malarstwie artystycznym.

Na początek ważna kwestia: poruszamy wyłącznie kwestię legalnej sztuki ulicznej, która staje się coraz powszechniejsza jako forma dania upustu kreatywności. Dzięki temu młodzi i starsi artyści mają okazję pokazać swoje umiejętności bez dewastowania przestrzeni miejskiej. Są zatrudniani lub zachęcani do ozdabiania murów, ogrodzeń i ścian budynków. Przez to, że w Polsce malarstwo artystyczne naprawdę ma się bardzo dobrze – wystarczy przywołać przykład Łodzi lub Krakowa – możemy poszczycić się osobistościami znanymi również poza granicami naszego kraju jak Nawer, Zbiok i Etam Cru, którzy niestrudzenie rozwijają street art w kraju.

Murale jako forma sztuki

Murale to wielkoformatowe obrazy tworzone w przestrzeni publicznej. Dzięki nim brzydkie i nieciekawe zakątki miasta ożywają i na nowo nabierają atrakcyjności. W mediach społecznościowych można napotkać grupy, w których fani tej formy sztuki tropią najnowsze dzieła street art i dzielą się nimi z innymi użytkownikami. Nie brakuje również blogów tematycznych (nasz również takim jest), a oprócz aktywności internetowej widać też tą fizyczną – pod muralami gromadzą się turyści, co chwilę ktoś robi selfie lub przynajmniej przystaje i się wpatruje. Mało tego, w miastach organizowane są specjalne wycieczki szlakiem murali, gdzie można podziwiać artystyczne malowanie ścian za darmo.

Murale jako forma sztuki

Piękne malarstwo artystyczne zdobi stare budynki i rewitalizuje je, stąd w Poznaniu można spotkać wiele kamienic, których puste ściany zostały zaadaptowane i teraz po prostu cieszą oko. Zdobione są przejścia podziemne, mury – wszystko to, co jest powierzchnią i nadaje się do malowania. Co ciekawe, sztuka jest na tyle żywa i inspirująca, że co chwilę powstaje jakiś nowy obraz i nie jesteśmy nawet w stanie oszacować, ile ich w Polsce jest. Jedno jest pewne – murale powstają masowo.

Obrazy miejskie opowiadają historie

Każda realizacja artystyczna ma swoją historię, nie inaczej jest w przypadku murali. Wykonywane są, aby uczcić ważne okoliczności, zwracają uwagę na życiowe idee i wartości, są też wykorzystywane w celach reklamowych. Malarstwo jednak wymaga sporych umiejętności, wyobraźni, kreatywności, a przede wszystkim – warsztatu technicznego. Tylko wtedy można uzyskać efektowny i spektakularny efekt! Warto przeczytać co piszą o malarstwie artystycznym sami artyści z GoodLookingStudio na swoim blogu, niewątpliwie jest to ciekawa wiedza z zakresu malarstwa tego rodzaju

Za dziełami stoi historia. Wystarczy wspomnieć mural wykonany z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego lub o zauważalnym trendzie, jakim są murale patriotyczne i o tematyce żołnierzy wyklętych. Jest to sposób na ożywienie na nowo bohaterów i postaci historycznych, których dokonania warto przypominać, a tym bardziej upamiętniać w sposób artystyczny i skłaniającym do zadumy. Na przykład ze ściany budynku przy Heweliusza 3. patrzy Ludwik Krempa, bohater II wojny światowej. Upamiętniony został również między innymi Lech Wałęsa – mural umieszczony został na ścianie bloku, w którym mieszkał z rodziną w Gdańsku.

Malarstwo artystyczne sprawia, że sztuka wychodzi na ulicę. Tematyka jest rozmaita – możemy spotkać martwą naturę, portrety, obiekty architektoniczne, pejzaże, sceny zbiorowe, a nawet typografię. Potężne i dopracowane w najdrobniejszym szczególe murale na ścianach budzą zainteresowanie lub zaskoczenie. Dobrze się wpisują w miejską przestrzeń i nie naruszając estetyki. Mają jeden cel: zatrzymać człowieka na chwilę, by ten, chociaż na sekundę, zapomniał o codzienności i oddał się sztuce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here