Moja pierwsza gitara. Akustyczna czy klasyczna?

Kiedy zapada decyzja o zakupie gitary, jednym z pierwszych dylematów jest rodzaj instrumentu. Najpopularniejszym wyborem wśród kupujących są modele akustycznie oraz klasyczne. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór zarówno jednych, jak i drugich. Na czym warto się skupić przy wyborze, na co zwracać uwagę, a przede wszystkim, czym różnią się te dwa rodzaje instrumentów?

Budowa i technika grania
Wybierając gitarę, należy zauważyć kilka różnic pomiędzy wersją klasyczną a akustyczną. Są one widoczne już na pierwszy rzut oka. Gitara klasyczna jest lżejsza, ma mniejsze pudło rezonansowe i najczęściej jest wyposażona w nylonowe struny. Jej waga i wielkość wynikają przede wszystkim z budowy, ponieważ dzięki nylonowym strunom pudło musi wytrzymywać mniejsze naprężenie ze strony strun, niż w przypadku akustycznego odpowiednika. Ułatwieniem jest również to, że gitary klasyczne mają szerszy gryf, dzięki czemu łatwiej jest operować palcami na progach. Gitary akustyczne są większe, cięższe, natomiast ich struny są w pełni metalowe. Wpływa to na dźwięk i jego nośność, a także – tak ważną na początku – wygodę grania. Struny metalowe są bardziej kaleczące dla palców, szczególnie na początku nauki gry na gitarze.

Dźwięk i inne walory
Nie jest tajemnicą, że różnica pomiędzy instrumentem akustycznym a klasycznym polega przede wszystkim na odmiennym brzmieniu. Gitara wyposażona w struny nylonowe ma ciepłe i łagodne brzmienie, a dźwięk jest trochę przytłumiony i mniej nośny w porównaniu do tego, jaki wydaje akustyczny odpowiednik. Gitary akustyczne poprzez swoją budowę – większe pudło rezonansowe, metalowe struny – są bardziej słyszalne, ale ich dźwięk jest wyrazisty i ostry. Dlatego lepiej sprawdzają się one podczas gry w zespole, gdzie dźwięk musi przebić się przez inne instrumenty. Gitara klasyczna idealnie nadaje się do gry solo, dlatego używana jest do wykonywania muzyki klasycznej lub takiej, która wymaga łagodnego brzmienia – na przykład poezja śpiewana lub szanty.

Wybierając gitarę, warto wziąć pod uwagę to, do jakiego typu muzyki będzie ona wykorzystywana, oraz jakie są preferencje brzmieniowe i techniczne osoby, która będzie na niej grać. Na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór gitar (dostępnych również w sklepach internetowych, m.in. na www.muzyczny.pl). Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here