naderwanie
fot. pixabay.com

Naderwanie ścięgna to jedna z częstszych kontuzji. Chociaż nie jest  zbyt groźna i nie wymaga interwencji lekarskiej to jednak jest bolesna i powoduje ograniczenia ruchowe. Warto więc wiedzieć, jak można łagodzić ból w takich przypadkach, aby czym prędzej wrócić do dawnej formy. 

zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/naciagniete-sciegno-miesien-przyczyny-objawy-sposoby-leczenia/

Naderwanie ścięgna

Ścięgna to włókna łączące mięśnie z kośćmi. Ich naderwanie najczęściej spowodowane jest sporym przeciążeniem, zbyt długą intensywną aktywnością lub nagłym mocnym ruchem z obciążeniem. Dochodzi wtedy zazwyczaj do stanu zapalnego. Pojawia się ból, a także miejscowa opuchlizna. W niektórych wypadkach można zauważyć zsinienie w tym konkretnym miejscu. 

W przypadku naderwania ścięgna nie ma konieczności konsultowania tego z lekarzem. Nie podejmie on interwencji czy szczególnego leczenia, ponieważ jedyne, co można zrobić w tej sytuacji, to oszczędzać kończynę, której dotyczy ten uraz. Po kilku dniach odpoczynku ból powinien minąć, a my odzyskamy dawną sprawność ruchową. Ważne jednak, aby w najbliższym czasie nie przeciążać danej kończyny. Warto zastosować mniej intensywne treningi czy aktywności, a co najważniejsze poprzedzić je solidną rozgrzewką. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka chroni przed większością urazów. Nie żałujmy więc czasu i wykonajmy ja sumiennie, zgodnie z zaleceniami. Jeśli naderwanie ścięgna nie jest odosobnionym przypadkiem i zdarza się dość często warto skorzystać z fizjoterapii, która pozwoli ma pełna regenerację i przywróci dawna kondycję. 

Naderwanie mięśnia

Naderwanie mięśnia zdarza się tak samo często jak zerwanie ścięgna. W tym wypadku również mamy do czynienia ze stanem zapalnym, powstałym na skutek mikrouszkodzeń i rozsunięcia się włókien mięśniowych. Najczęściej problem ten dotyczy szyi, ud, mięśni pośladkowych. Uraz ten również spowodowany jest zbyt dużym obciążeniem nierozgrzanego mięśnia. Pojawia się ostry kłujący ból, skurcz mięśni, czasami towarzyszy mu obrzęk. Na ogół jednak dolegliwości te mijają w przeciągu doby. Warto jednak oszczędzać dany mięsień i nie forsować go przez pewien czas nadmierną aktywnością. 

Przeczytaj też: http://kobiecylajf.pl/id4743,nadwyrezenie-kregow-szyjnych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here