W poszukiwaniu intrygujących książek

Kojarzą się z nudnymi lekturami szkolnymi. Jednak przed pasjonatami otwierają wspaniały świat minionych wieków. Powieści historyczne. Czy warto po nie sięgać? Czy znajdziemy w nich coś, co nas zaciekawi, zaskoczy, zainspiruje?

Powieść historyczna to gatunek książki, który jedni kochają, inni nienawidzą. Okazuje się jednak, że nawet sceptycy powinni sięgnąć po kilka poczytnych tytułów, aby zweryfikować swoją opinię o tym gatunku.

Powieści historyczne – co je wyróżnia? 

W powieści historycznej nie znajdziemy wątków na miarę science fiction czy fantasy. Jednak to autentyczność, często nieznanych powszechnie faktów, które stanowią podstawę fabuły, jest najbardziej intrygująca. Co więcej, współczesna powieść historyczna nie zawsze trzyma się kurczowo suchych faktów. Niejednokrotnie twórcy pozwalają sobie naginać historyczne zdarzenia, przeinaczać fakty i dodawać wiele ciekawych aspektów, których źródłem jest ich własna wyobraźnia. To sprawia, że powieść historyczna różni się od rzeczywiście niejednokrotnie nudnych książek historycznych, popularnonaukowych czy biograficznych, a postaci stają się bohaterami z krwi i kości. Powieść historyczna to przede wszystkim ciekawa fabuła osadzona, niekiedy dość luźno, w historycznych realiach.

Bogactwo motywów

Właściwie wszystko sprowadza się do pytania czy historia jest fascynująca. I oczywiście jest. Choć nie zawsze ta, którą kojarzymy z monotonnych lekcji historii. Pisarze nie zawsze muszą się odwoływać do fikcji, aby stworzyć ciekawą powieść. O tym, że tematy historyczne mogą być niezwykle wciągające świadczy chociażby popularność filmów opartych na wątkach historycznych. Kto z nas z zapartym tchem nie oglądał „Gladiatora„, „Braveheart – Waleczne Serce„, czy filmu „300” o bitwie pod Termopilami? Kogo nie zaintrygował film „Kochanice króla„, „Patriota” albo „Jak zostać królem„?! Podobnie jest z powieściami historycznymi – wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Niezwykłe powieści

Pisarze polscy i zagraniczni umiejętnie akcentują fascynujące wydarzenia historycznie, sprawnie poruszają się na przestrzeni różnych epok i efektownie wykorzystują beletrystyczne cechy utworów. Dzięki nim możemy śladami historii ruszyć w pasjonującą przygodę, w czasy nam bliskie i odległe. W świat Imperium Rzymskiego zabierze nas cykl powieści Simona Scarrowa „Orły imperium„, amatorzy historii miłosnych wplecionych w realia historyczne z zapartym tchem przeczytają powieści Paulliny Simons na czele z książką „Tatiana i Aleksander„, której fabuła umieszczona jest w zniszczonym wojną Leningradzie. Sekrety monarchii brytyjskiej odkrywa przed nami Maureen Waller w powieści „Królowe Anglii„, a także Robert Hugh Benson w książce „Królewski łup„. Na półkach księgarń nie brakuje też ciekawych powieści historycznych sięgających do naszej rodzimej historii. Dlatego właśnie w tym gatunku powieści historycznych każdy znajdzie coś dla siebie! Powieść historyczna to ciągle popularny gatunek książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here