Atrakcje turystyczne różnych krajów przyciągają ludzi z całego świata. Muzea, wystawy, budynki – wszędzie tam znajdują się intersujące oraz warte uwagi obiekty i przedmioty mówiące nam o przeszłości. Samo oglądanie to jednak za mało, by dowiedzieć się czegoś więcej warto skorzystać z audioprzewodników. Coraz więcej atrakcji wyposaża się w Audio guide. Dzięki temu turyści ze wszystkich zakątków świata poznają historię miejsc i zabytków, bez pomocy kustosza, czy przewodnika.

Działanie audioprzewodników

Są to najczęściej urządzenia swoim wyglądem przypominające telefony z dużym wyświetlaczem. Do zestawu dołączane są słuchawki. Audioprzewodnik, tzw. audio guide posiadają nagrany wcześniej głos, informujący kolejno o  oglądanych obiektach. Bardzo często mają one wgrany system GPS i mapy, dzięki którym samodzielnie można zwiedzać np. muzeum i wybierać te trasy, które nas najbardziej interesują. Można także zdecydować się na pójście wyznaczoną wycieczką w audioprzewodniku, wszystko zależy od nas. To wszystko powoduje, że niemożliwe jest zgubienie się, zawsze możemy skorzystać z mapy i znaleźć punkt wyjścia. Audioprzewodniki bez problemu możemy nabyć w biurach informacji turystycznej oraz w placówkach, do których się wybieramy, np. w obiektach zabytkowych. Te są wypożyczane na czas zwiedzania. Dużą zaletą jest również cena. Są one dostępne za mała kwotę, co jest z całą pewnością opłacalne.

Audio guide – dlaczego warto

Do zalet audioprzewodników należy przede wszystkim duża niezależność. Dzięki nim możemy samodzielnie zwiedzać wybrane przez nas miejsca i oglądać znane oraz cenione obiekty sztuki. To, co możliwe jest dzięki przewodnikom, to także własne tempo. Sami decydujemy o tym, kiedy i co zwiedzamy oraz jak szybko to robimy. Wycieczki z przewodnikiem mogą być bardzo pouczające oraz ciekawe, jednak nie zawsze jest czas na to, by przyjrzeć się uważniej obrazowi ulubionego malarza, czy dokładnie obejrzeć znaną rzeźbę. Z audioprzewodnikiem nie ma w ogóle takiego problemu.  Audioprzewodnik daje też możliwość zatrzymania nagrania, powrotu do niego i odtworzenia jeszcze raz, co również jest niezwykle korzystne. Dzięki temu turyści mogą zatrzymać się w wybranym miejscu, odpocząć lub poznać lepiej to, co najbardziej interesuje. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że być może jest to jedyny sposób na to, by właściwie zwiedzić dany obiekt. Inaczej cały pośpiech może wszystko zepsuć. Ponadto, audioprzewodniki mogą być bardzo przydatne turystom zagranicznym. Nie w każdych muzeach możemy liczyć na ciekawostki dotyczące danych obiektów w języku ojczystym lun angielskim. Wówczas audioprzewodniki wydaję się być niezastąpione.  Audio guide to też sposób na zaciekawienie dzieci. Te nie zawsze są chętne na zwiedzanie muzeów i zabytków. Jednak audioprzewodniki mogą zostać opracowane także dla młodszego pokolenia. Dostosowanie języka przekazu oraz treści może znacznie zmienić podejście dziecka. Historia starego zamczyska, czy obrazu z dwunastego wieku może zainteresować młodszych i zachęcić do dalszego zwiedzania.