Podobno dla każdego aktora najważniejszy jest teatr. Przeciętnemu Kowalskiemu trudno się z tym zgodzić, zwłaszcza jeśli porówna stawki za jeden spektakl z ze stawką za jeden dzień zdjęciowy na planie serialu czy zarabianiem na reklamach. Szczególnie te ostatnie potrafią zrobić z aktora milionera – i to w sensie dosłownym. Co więcej, przecież publiczność w teatrze nie zawsze dopisuje, a same sondaże wskazują, iż Polacy wcale nie lubią chodzić na spektakle. Mimo to, teatr jest uważany za pierwszą i najważniejszą miłość każdego aktora.
Jakie korzyści daje aktorom granie w teatrze?
Stały etat w teatrze przynosi stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję z uprawiania wyuczonego zawodu. To coś, z czego trudno zrezygnować, nawet na rzecz serialu nadawanego w prime time. Owszem, pensje nie są zawrotne, ale nie można nazwać ich głodowymi. Najlepiej zarabiają aktorzy związani z placówkami prywatnymi – tu stawki za spektakl sięgają kilku tysięcy złotych. W teatrach publicznych średnie pensje wahają się od 300 zł do 3500 zł plus stawka za każde przedstawienie. Oczywiście to nie pieniądze, ale sama możliwość grania na żywo przyciąga aktorów do teatrów, o czym świadczy doborowa obsada repertuarów. Wystarczy zajrzeć na stronę teatrkomedia.pl by przekonać się, że w na scenie pracuje elita utalentowanych i bardzo rozpoznawalnych polskich gwiazd.
Aktorzy o spektaklach
Teatr budzi emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Aktorzy są jednak zgodni co do tego, że spektakl powinien poruszać widza, skłaniać do refleksji, czasami bawić lub uczyć, wzbudzać kontrowersje i dotykać niewygodnych tematów. Z pozoru obrazoburcza sztuka potrafi nakłonić publiczność do myślenia, zadawania trudnych pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ale spektakle nie muszą prowokować do filozoficznych rozterek – w repertuarze na stronie teatrkomedia.pl znajdziemy spektakle komediowe, które z pewnością poprawią humor każdemu widzowi. Co ciekawe, aktorzy teatralni przyznają, że trudniej grać komedię niż dramat, gdyż zdecydowanie prościej wzruszyć publiczność niż rozbawić ją do łez.