Co to znaczy „być stylowym” człowiekiem? Dla każdego z nas oznacza to zapewne coś innego, ponieważ na wszystko patrzymy przez pryzmat indywidualnych doświadczeń i preferencji. Wątpliwościom jednak nie ulega to, że mówiąc o stylowym człowieku, mamy na myśli kogoś, kto zawsze wygląda szykownie i reprezentuje wysoki poziom kultury osobistej.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Jolanty Kwaśniewskiej „Lekcja stylu” w pakiecie?

Dlaczego zdecydowałam się nabyć pakiet „Lekcja stylu” Jolanty Kwaśniewskiej? Z paru powodów. Przede wszystkim dlatego, że darzę autorkę ogromnym szacunkiem i jestem pełna podziwu dla tego, co robi. Poza tym zawsze podobało mi się to, jak się nosi. To niezwykle elegancka, pełna klasy kobieta o nienagannych manierach. Jako pierwsza dama od podszewki poznała wszelakie zalecenia dotyczące ubioru, a swoją wiedzą na ten temat chętnie się dzieli. Modowe wpadki zdarzają się jej niezwykle rzadko – chyba nie da się całkowicie ich uniknąć. Świetnie prezentuje się bez względu na okoliczności – czy to w szykownej garsonce, wieczorowej sukni czy w dżinsach. Dla osób dbających o swój wizerunek to bez wątpienia jeden z najlepszych wzorów do naśladowania.

Kim jest autorka książki Jolanta Kwaśniewska?

Jolanty Kwaśniewskiej chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. W latach 1995–2005 była pierwszą damą Polski. Już wtedy stała się ikoną stylu, zachwycając doborem strojów i elegancją. Moda zresztą zawsze leżała w zakresie jej zainteresowań – była ekspertem w programie TVN Style „Lekcja stylu”. Właśnie na jego podstawie powstały znane książki – w tym będąca przedmiotem niniejszej recenzji „Lekcja stylu” z 2009 r. oraz „Lekcja stylu dla mężczyzn” z 2010 r.

Jolanta Kwaśniewska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest osobą bardzo zaangażowaną w działalność społeczną – założyła fundację „Porozumienie bez barier”, a wspólnie z mężem powołała do życia Fundusz Pomocy Młodym Talentom. Uhonorowana wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, w tym m. in. Orderem Uśmiechu, hiszpańskim Krzyżem Wielkim Orderu Izabeli Katolickiej, portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi etc. W 2012 r. jej imieniem została nazwana odmiana tulipanów wyhodowana przez Grażynę i Bogdana Królików – odmianę tę zarejestrowano w holenderskiej Królewskiej Księdze Rejestru Nowych Odmian.

O fabule książki „Lekcja stylu” w pakiecie słów kilka

Na pakiet „Lekcja stylu” Jolanty Kwaśniewskiej składają się trzy pozycje, a mianowicie wspomniane już wcześniej „Lekcja stylu” i „Lekcja stylu dla mężczyzn” oraz „Lekcja stylu dla par”. W każdej z tych książek znajduje się mnóstwo cennych porad i wskazówek – jak wyglądać zawsze świetnie bez względu na okazję, jak się zachowywać w bardziej i mniej oficjalnych sytuacjach, jak unikać modowych grzechów, o jakich zasadach savoir vivre’u pamiętać na co dzień etc. W poszczególnych pozycjach nie brakuje historii z życia autorki, co bardzo podnosi ich atrakcyjność. Dzięki temu nie mamy do czynienia z typowymi poradnikami – za sprawą tzw. osobnych wycieczek zyskują one całkowicie odmiennego charakteru. Czytelnik czuje się tak, jakby autorka zaprosiła go do swojego świata i przy dobrej kawie gawędziła z nim przy stole.

Kolejnym atutem książek jest to, że zostały napisane przyjemnym w odbiorze i bardzo przystępnym językiem, w związku z czym czyta się je naprawdę szybko. Podzielone są na rozdziały poświęcone różnym zagadnieniom. Na pewno przypadną do gustu zarówno tym osobom, które interesują się modą, jak i tym, które dopiero szukają własnego stylu. Przesłanie tej lektury jest takie, że o naszym wizerunku decydują nie tylko ubrania, które mamy na sobie, ale też to, jak się wysławiamy i zachowujemy. Czynniki te składają się na całokształt, który odbiera i ocenia nasze otoczenie.

Moja opinia na temat książki „Lekcja stylu” w pakiecie Jolanty Kwaśniewskiej

Grzeczności i dobrych manier nigdy za wiele. Jolanta Kwaśniewska przypomina momentami o wielu rzeczach, które dla większości są z nas są czymś zupełnie oczywistym, np. o tym, by nie mówić z pełnymi ustami czy wyłączać telefon w trakcie spotkania. Czasami jednak się zapominamy, a tymczasem to te z pozoru mało istotne i nic nie znaczące kwestie są przysłowiową kropką nad „i”. Poprzez zadbany wygląd i kulturalną postawę okazujemy szacunek samym sobie oraz osobom, które napotykamy na swej drodze. Być może we współczesnym świecie może się to wydawać niektórym nieco staromodne, ale ja osobiście uważam, że za dużo jest obecnie bylejakości i zwykłego chamstwa. Czy rzeczywiście do tych standardów chcemy się dostosowywać? Jeśli chodzi o mnie, to odpowiedź brzmi „nie”.

Czy warto kupić książkę „Lekcja stylu” w pakiecie?

Pakiet „Lekcja stylu” powinien znaleźć się w każdym polskim domu. Zawarte w nim porady przydają się na co dzień i od święta. Kto jak kto, ale Jolanta Kwaśniewska na temat pewnych kanonów ubioru i zachowań wie sporo. Wiedza ta jest poparta bogatym doświadczeniem, przez co książki zyskują na wiarygodności. Możemy mieć pewność, że autorka wie, o czym pisze i robi to z prawdziwą pasją. Cieszy niezmiernie to, iż pragnie się nią dzielić z czytelnikami. Gorąco polecam każdemu, kto szuka ciekawej i wartościowej lektury na wolny wieczór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here