Mikser jest podstawowym narzędziem pracy każdego DJ-a. Jego zdaniem jest miksowanie, czyli mieszanie ze sobą różnych źródeł dźwięku w celu stworzenia własnego i unikalnego brzmienia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy na jaki mikser powinien zdecydować się początkujący oraz profesjonalny DJ.

Czym jest mikser?

Najważniejszym elementem każdego DJ-skiego zestawu jest mikser. Bez niego żaden DJ nie ma możliwości tworzenia muzyki. Może służyć jako osobne urządzenie, ale także jako dedykowany kontroler komputera. W samym centrum konsolety umieszcza się mikser i podłącza się do niego wszystkie inne urządzenia, takie jak np. głośniki, monitory, wzmacniacze oraz źródła dźwięku (odtwarzacze CD oraz gramofony).

Jaki mikser dla amatora?

Tworzenie muzyki oraz własnego unikalnego brzmienia nie należy do prostych zadań. Oswojenie się ze sprzętem oraz jego obsługą wymaga poświęcenia wielu godzin na naukę. W efekcie czego nim stworzymy swój pierwszy utwór minie bardzo dużo czasu. Z tego powodu wielu adeptów rezygnuje z tego rozwijającego oraz kreatywnego zajęcia.

Pierwszym krokiem jest ustalenie budżetu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na mikser. Nawet jeśli mamy nieograniczone fundusze to nie wybierajmy zbyt drogiego sprzętu. Na początek wystarczy prosty mikser, który pozwoli nam na zapoznanie się z jego obsługą oraz ułatwi pierwsze kroki w tworzeniu muzyki. Na swój pierwszy sprzęt marki Pioneer powinniśmy przeznaczyć maksymalnie 3000 zł. Naszą propozycją jest dwukanałowy mikser znanej firmy Pioneer DJ, a dokładnie Pioneer DJM-450. To idealna propozycja dla osób początkujących. Połączenie prostoty z profesjonalizmem pozwoli amatorowi na zapoznanie się z podstawami tworzenia muzyki, przy okazji ucząc się zaawansowanego miksowania.

Mikser dla profesjonalnego DJ-a

W przypadku sprzętu dla profesjonalistów nie ma miejsca na żadne kompromisy oraz ograniczenia. Zawodowy DJ, który regularnie grywa na imprezach powinien mieć zapewniony mikser najwyżej klasy. W odróżnieniu od propozycji dla amatorów, profesjonalista powinien mieć dostępne 4 kanały audio, dzięki czemu DJ będzie miał możliwość podłączenia wielu źródeł dźwięku i stworzenia jeszcze ciekawszej muzyki.

Kolejnym ważnym elementem są fadery, za pomocą których można kontrolować głośność wybranego kanału. Ważnym faderem, który musi się znaleźć w sprzęcie dla profesjonalisty jest cross odpowiadający za balans stosunku głośności na dwóch wybranych kanałach.

W profesjonalnych mikserach nie może zabraknąć equalizera, który służy do regulacji głośności pasm danego sygnału na kanale. Z reguły składa się on z 3 potencjometrów – basu, środka oraz trebli. Equalizer jest niezwykle ważny jeżeli zależy nam na tworzeniu jak najlepszych miksów.

Ostatnim elementem, który powinien się znaleźć w mikserze dla profesjonalisty jest efektor. Jego zadaniem jest nałożenie specjalnych efektów na ścieżkę dźwiękową.

Podsumowanie – jaki mikser wybrać dla siebie?

Mikser powinien być dobrany przede wszystkim wedle posiadanych umiejętności. Polecaną przez nas marką jest Pioneer DJ, który już od ponad 20 lat zajmuje się produkcją najlepszego sprzętu DJ-skiego. Dla amatorów z pewnością wystarczy Pioneer DJM-450. Profesjonaliści docenią możliwości Pioneera DJM 2000 NXS, który oferuje użytkownikowi bardzo wiele i nie stawia przed nim żadnych ograniczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here