Dobra myszka gamingowa to sprzęt, który musi posiadać każdy zapalony gracz. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej zakupie?
Sposób łączenia się z komputerem, czyli czy myszki bezprzewodowe mają rację bytu?
W ostatnich latach zapanowała ogromna moda na sprzęt bezprzewodowy: chodzi tutaj o myszki, klawiatury, ale też przede wszystkim słuchawki. Faktycznie, kable bywają uciążliwe, mają tendencję do plątania się, przerwania i psucia. Jednak czy myszki bezprzewodowe mają rację bytu w grach?
W większości przypadków nie, zwłaszcza w grach sieciowych, gdzie szybkość reakcji jest kluczowa i musi być jak najmniejsza, abyśmy mieli szansę na sukces. Połączenia bezprzewodowe mają to do siebie, że są mniej stabilne i cechują się większym opóźnieniem niż połączenia przewodowe, tak więc zapaleni gracze nie powinni w dużej mierze decydować się na myszki bezprzewodowe.
Są jednak oczywiście wyjątki – jest kilka firm, które produkuje myszki bezprzewodowe o tak wysokiej jakości i tak niskim opóźnieniu, że docenią je też gracze, ale oczywiście wiąże się to z bardzo wysoką ceną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://techpolska.pl/ranking-myszek-gamingowych/.
W przypadku „niedzielnych graczy”, czyli osób, którym zazwyczaj bardziej będzie zależało na wygodzie niż wynikach, a także tych, którzy grają tylko w gry jednoosobowe (i to nie strzelanki, a na przykład gry strategiczne), wystarczające mogą okazać się także bardziej budżetowe modele.
Czy myszka naprawdę potrzebuje dziesięciu przycisków?
Standardowe myszki mają lewy przycisk, prawy przycisk i rolkę. Nieco inaczej jest w przypadku myszek gamingowych, gdzie przycisków może być znacznie więcej – nawet kilkanaście. Wybierając myszkę, musimy się zastanowić, czy rzeczywiście będziemy ich używać i czy są nam one potrzebne, ponieważ jeśli nie, to ich obecność może być po prostu niewygodna, zwłaszcza, jeśli będziemy je co jakiś czas przez przypadek wciskać w nieodpowiednich momentach.
Niezwykle ważny jest design myszki, a mówiąc konkretniej, to, w jakich miejscach umieszczono przyciski. Złe ich rozplanowanie może sprawić, że w czasie gry i tak nie będziemy mogli ich komfortowo i szybko wcisnąć, tak więc w miarę możliwości warto chociaż przez chwilę wypróbować myszkę przed zakupem i sprawdzić, czy możemy łatwo i bez problemów dosięgnąć każdego przycisku.
Rozdzielczość myszki – czy ma znaczenie?
Producenci myszek gamingowych często chwalą się, jak wysoką rozdzielczość mogą osiągnąć ich produkty, na przykład nawet kilkanaście tysięcy DPI. O ironio, większość profesjonalnych graczy decyduje się na DPI z drugiego końca spektrum, czyli bardzo niskie. Faktycznie, od DPI może zależeć nasza skuteczność i wygoda grania. Każdy może mieć inne preferencje w zakresie rozdzielczości, tak więc trudno wskazać jednoznacznie, jaka jest najlepsza.
Dla jednego niskie DPI będzie zbyt toporne, inni nie lubią wysokiego DPI i uważają, że myszka jest wtedy zbyt czuła i nie da się komfortowo grać. Dobre myszki gamingowe pozwalają z reguły samemu ustalać DPI (oczywiście do pewnej granicy), tak więc warto wypróbować kilka ustawień, na przykład u znajomego, a potem kupić taką myszkę, która obsługuje najwygodniejsze dla nas DPI.
Przy wyborze myszki pomocny może się okazać ranking myszek gamingowych, wskazujący przetestowane przez ekspertów i polecanie przez nich produkty, cechujące się wysoką jakością wykonania i przydatnymi funkcjami. Warto się z takim rankingiem zapoznać.