Płyty winylowe w polskim rapie

Winyl oferuje użytkownikom możliwość szybkiego cięcia między dwoma płytami, zatrzymania i rozpoczęcia niemal natychmiastowo odtwarzania, a co najważniejsze, manipulowania płytą przy igle, aby stworzyć perkusyjne dźwięki drapania, które służą jako rytmiczne ozdoby w muzyce. Tymi zaletami cieszą się prestiżowi DJ w licznych klubach. W hip-hopie odtwarzacze CD zawsze były na drugim miejscu, narzędziem niegodnym poważnego wykonawcy. Jednak lata sprawiły, że wyparły winyle na drugie miejsce… obecnie ten rodzaj płyt jest perełką w kolekcji każdego miłośnika muzyki.

Szał na winyle

Winyl to podróż sentymentalna, piękna kolekcja obok gramofonu, wieczór spędzony z ulubioną płytą… to ma sens i robi cały klimat. Pomimo najnowszych technologii wciąż chodzi o to uczucie… przy słuchaniu muzyki z winyla obdywamy zupełnie inną, muzyczną podróż. Trudno uchwytną cechą jest wartość pamiątkowa i sentymentalna starych nagrań płytowych. Muzyka rap na płytach winylowych to inny poziom rozrywki.

Cenne płyty na polskim rynku muzycznym

„Najebawszy EP” to hip hopowy album z 2005 roku od Smarki Smarkiego, wyprodukowany przy udziale Kixnare’a i DJ-a Pyska. Ta wyjątkowa EP-ka w wersji winylowej wydana została w roku 2012 – w nielicznych 380 egzemplarzach za 50 złotych każda. Przy takim niewielkim nakładzie, znalazła się na liście najbardziej pożądanych i trudnych do zdobycia płyt.

Płomień 81 „Na zawsze będzie płonął” – płyta Pezeta i onara doczekała się reedycji, jednakże debiutancki album wydany przez Asfalt to wciąż złoty graal każdej kolekcji płyt hip-hopowych. Album „Na zawsze będzie płonął” ukazał się na CD, winylu i kasecie. Za każdą z opcji trzeba zapłacić kilkset złotych, jednakże winylowa wersja albumy to iście biały kruk na polskim rynku muzycznym swego czasu był dostępny za siedemset złotych na allegro.

PRO8L3M „C30-C39”. Prawdziwi szczęśliwcy to Ci, którzy Oskarem i Steezem zainteresowali się znacznie wcześniej, czyli w 2013 roku. Wielu z nich ma dziś w swoich kolekcjach istny, bezcenny, a właściwie to bardzo cenny skarb. Pierwsze wydanie na płytach CD wyszło w limitowanym nakładzie tysiąca sztuk przez co obecnie krąży po sieci za około 550 złotych. Winylowa reedycja zaś wydana w nakładzie 500 sztuk, wydana w roku 2016, to prawdziwy biały kruk winylowych płyt hip-hopowych na polskim rynku. PRO8B3M to jeden z tych artystów, którzy nie stawiają na sprzedaż masową, każdy album, każde wydanie to perełka, o którą walczy tysiące fanów, przeciążone strony, białe kruki… cały duet Oskara i Steeza.

Quebonafide „Eklektyka” – to pierwszy mixtape rapera, który ukazał się 31 lipca 2013 roku, nakładem wytwórni muzycznej SB Maffjia. W 2016 roku na rynku muzycznym pojawiła się winylowa wersja debiutanckiej płyty Quebonafide w limitowanym nakładzie 550 sztuk. Płyta sprzedała w się w oka mgnieniu czyniąc ją rzadkością wśród kolekcjonerów. Obecnie płyta krąży od czasu do czasu po sieci w spodziewanej cenie – tak, około kilkuset złotych za winylowy krążek. Z racji braku planów na dodruk tego albumu posiadacze za kilka lat na pewno będą mogli się na nim ogłowić.

Grammatik – Friko/ Wiatruczas – obecnie krąży po allegro biały kruk jednego z najbardziej znaczących składów polskiego rynku muzycznego Grammatika. Płyta została wytłoczona we Francji w 2000 roku i do tej pory a jej obecna cena to ponad tysiąc złotych. Tracklista na winylu:

A1, Friko (Album), 3:43

A2, Friko (Instrumental), 3:43

A3, Friko (Acapella), 2:52

B1, Wiatruczas (Album), 3:24

B2, Wiatruczas (Instrumental), 3:24

B3, Wiatruczas (Acapella), 2:37

Poza białymi krukami w sklepach hip – hopowych można kupić winyle polskich i zagranicznych artystów hip-hop. Dla każdego fana powinna być to nie lada frajda- możliwość powiększania kolekcji o płyty ulubionych artystów. Nie zwykłe CD, ale wizualnie piękne płyty winylowe, które niosą ze sobą prócz świetnego designu ducha czasu i sentyment związany z muzyką rap.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here