Każdy z nas odnosi czasami wrażenie, że spadło mu na głowę całe niebo – czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków i codziennych spraw. I nie jest to wcale tylko domeną dorosłych, ale również i dzieci, o czym niejednokrotnie zdarza się nam zapominać. Nasi milusińscy także muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom. Jak sobie z nimi radzą?

Dlaczego sięgnęłam po książkę Agnieszki Chylińskiej „Zezia i wszystkie problemy świata”?

Agnieszka Chylińska jest osobą wzbudzającą wiele kontrowersji. Bez względu na to czy się ją lubi, czy nie, nie sposób odmówić jej charyzmy, dzięki której artystka wypłynęła na szerokie wody. Kojarzy się głównie ze sceną muzyczną, a warto tymczasem wiedzieć, iż jest niezwykle utalentowaną autorką książek dla dzieci. Kiedy swego czasu usłyszałam o jej literackim debiucie, dopadły mnie mieszane uczucia, ale koniec końców postanowiłam swoim dzieciom kupić jej książkę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, w związku z czym do nabycia kolejnych wydawnictw sygnowanych nazwiskiem Chylińskiej nie trzeba było mnie zachęcać. Nie inaczej było i w przypadku „Zezi i wszystkich problemów świata” – ze zniecierpliwieniem wyglądałam tej książki w księgarniach.

Kim jest autorka książki Agnieszka Chylińska?

Agnieszka Chylińska, urodzona w 1976 r. w Gdańsku, to znana polska piosenkarka. W latach 1994-2003 była wokalistką zespołu O.N.A., zaś w latach 2003-2006 śpiewała w formacji Chylińska. Od kilku lat rozwija swoją solową karierę, udziela się również w telewizji w popularnych programach muzycznych. Jako wokalistka i autorka tekstów zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień. Jest bardzo wszechstronną artystką, a jej zainteresowania nie ograniczają się jedynie do muzyki. Z powodzeniem radzi sobie również jako autorka książek dla dzieci – na jej literacki dorobek składa się kilka pozycji, spośród których ostatnią jest „Zezia i wszystkie problemy świata”. Prywatnie Chylińska jest mężatką i mamą trójki dzieci.

O fabule książki „Zezia i wszystkie problemy świata” słów kilka

Młodym czytelnikom w Polsce Zezia jest doskonale znana, nic więc zatem dziwnego, że kolejna część jej perypetii zatytułowana „Zezia i wszystkie problemy świata” spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem. Zuzanna zwana zdrobniale Zezią liczy sobie już 11 lat i czuje się tak, jak by musiała dźwigać na swoich barkach ciężar przeróżnych problemów. Bohaterka jest bardzo pilną uczennicą i jednocześnie gwiazdą sportu, a przy tym wszystkim chce również mieć czas dla swojej rodziny. Przecież i rodzicami, choć są dorosłymi ludźmi, ktoś też powinien się zajmować! Dużo jest tego, lecz Zezia jest niezłomna w swej wierze, że sprawy ułożą się dobrze i po jej myśli. Jest także głęboko przekonana o tym, iż każdy poranek – a w szczególności ten świąteczny – sprzyja cudom i ma w sobie coś magicznego.

Książka napisana została wspaniałym, lekkim językiem, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie. Należy przy tej sposobności wspomnieć także i o tym, że jest pięknie wydana – twarda okładka plus rewelacyjne ilustracje zdecydowanie przemawiają na jej korzyść, co w połączeniu z wartościową treścią daje naprawdę znakomity rezultat.

Moja opinia na temat książki „Zezia i wszystkie problemy świata” Agnieszki Chylińskiej

„Zezię i wszystkie problemy świata” moje dzieci przeczytały wręcz błyskawicznie. Ja również z wielką radością poświęciłam nieco czasu na lekturę i przyznać po raz kolejny muszę, iż na brak pisarskiego polotu Agnieszka Chylińska narzekać nie może. Zachęcam wszystkim rodziców starszych dzieci do tego, by podsunęli swym pociechom omawianą przeze mnie książkę – to na pewno zachęci je do czytania, a jak doskonale wiemy, z czytelnictwem w Polsce jest naprawdę krucho. Warto zatem oswajać dzieci z literaturą już od najmłodszych lat, wyrabiając w ten sposób dobre nawyki.

Ponadto uważam, iż „Zezia i wszystkie problemy świata” jest także lekturą dla dorosłych. Dzięki niej możemy spojrzeć na świat oczami dziecka i dostrzec to, czego na co dzień nie widzimy oraz cofnąć się w czasie i przenieść do lat naszego dzieciństwa. Co nam to daje? Przede wszystkim uświadamiamy sobie, iż bardzo często bagatelizujemy problemy dzieci, wychodząc z założenia, że nie są one tak ważne jak nasze kłopoty. Zapominamy o tym, jak wrażliwi są młodzi ludzie i że zupełnie inaczej odbierają bodźce dostarczane przez otoczenie. Odmiennie niż dorośli interpretują rzeczywistość.

I wreszcie wypada wspomnieć, iż książka niesie mega pozytywne przesłanie. Przypomina o tym, że to, co w życiu najważniejsze i najpiękniejsze jest obok nas. Wcale nie musimy szukać tego nie wiadomo gdzie. Wystarczy, że nauczymy się czerpać radość z drobnych rzeczy. O ile dzieciom przychodzi to łatwiej, o tyle my dorośli mamy z tym niemałe kłopoty. Z czego to wynika? Wydaje mi się, że z ogromnego nacisku na gromadzenie dóbr materialnych – pogoń za nimi to niejako wizytówka współczesnych czasów.

Czy warto kupić książkę „Zezia i wszystkie problemy świata”?

Jestem pod ogromnym wrażeniem „Zezi i wszystkich problemów świata”, więc z czystym sumieniem polecam tę książkę Wam i Waszym dzieciom. Jest pełna ciepła i zwykłej, ludzkiej serdeczności. Chylę czoła przed autorką za niezwykłą umiejętność pokazania świata widzianego z perspektywy dziecka. Chwilami zastanawiałam się czy oby na pewno jest to pozycja adresowana do młodych czytelników, czy raczej do ich rodziców – zresztą, sami się przekonajcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here