Sztuka rynku sztuki dla początkujących

Tworzysz i zastanawiasz się w jaki sposób pokazać swoje prace światu? A może posiadasz przedmiot sztuki dawnej i chciałbyś sprzedać go z zyskiem? Drogi do osiągnięcia tych celów są różne. Poznaj jednak możliwości, które ułatwią Ci te przedsięwzięcia i zamiast chować swoje prace w magazynie czy pamiątki na strychu – niebawem umieścisz je w galerii sztuki czy w domach aukcyjnych.

Realia polskiego rynku sztuki

Rozpoczynając swoją przygodę na polskim rynku sztuki należy zdawać sobie sprawę z tego, że ten dopiero się rozwija, co niestety wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest nie aż tak duży popyt na dzieła sztuki, jaki można spotkać za granicą (np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych).

Innym problemem, który dotyczy światowego rynku sztuki, są falsyfikaty. Podrabianie dzieł sztuki na szczęście jest coraz trudniejsze za sprawą zastosowania innowacyjnych technologii badawczych. Jednak wciąż takie sytuacje się zdarzają i sprawiają wiele problemów nie tylko organizacjom sztuki, ale też samym artystom czy właścicielom antyków, którzy tracą na redukcji wartości ich prac z powodu ich bezprawnego powielenia.

Sprzedaż dzieła – krok po kroku

Przychodzi moment, kiedy zastanawiasz się nad tym jak/gdzie można sprzedać swój obraz / dzieło sztuki. Tym zajmuje się kilka organizacji w Polsce, które z pewnością Ci w tym pomogą. Jedną z opcji jest przesłanie swojego portfolio do galerii sztuki. Innym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z domem aukcyjnym, co szczególnie poleca się w przypadku chęci upłynnienia przedmiotów sztuki dawnej czy biżuterii.  

Przykładowa ścieżka sprzedażowa prac wygląda mniej więcej w ten sposób:

  • 1) Wysyłka zdjęć i specyfikacji dzieła sztuki do domu aukcyjnego w celu wyceny jego wartości
  • 2) Weryfikacja wyceny (np. poprzez spotkanie z rzeczoznawcą / specjalistą z domu aukcyjnego) i podpisanie umowy
  • 3) Aukcja prac / przedmiotów
  • 4) Wypłata wcześniej uzgodnionej należności

Tak wygląda sprzedaż w wielu miejscach, a w tym m.in. w największym domu aukcyjnym w Polsce DESA Unicum.

Warto spróbować swoich sił i korzystać z usług podobnych organizacji, które mogą pomóc w spełnianiu marzeń o artystycznej karierze lub np. upłynnieniu z zyskiem niepotrzebnych pamiątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here