Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że magia nie istnieje, to jednak czerpiemy wiele radości z uczestnictwa w pokazach iluzjonistycznych. Jednak iluzja to nie tylko efektowne sztuczki karciane czy króliczki wyciągane z kapelusza. To również spektakularna iluzja sceniczna, która robi jeszcze większe wrażenie na publiczności!

Sztuka iluzji zaliczana jest do sztuki estradowej i polega na wykorzystaniu umiejętności wywoływania zjawisk sprzecznych pozornie z prawami fizyki z użyciem odpowiednich działań artysty. Dzięki odpowiednim sztuczkom może on uzyskać naprawdę zachwycające rezultaty i wprawić widzów w osłupienie.

Iluzja w przeszłości i dziś

Historia sztuki iluzji sięga już czasów starożytnych. Już w Egipcie znano nadal stosowaną sztuczkę z trzema piłeczkami i kubeczkami. W okresie średniowiecza iluzja nie cieszyła się zbyt dobrą renomą – iluzjoniści byli posądzani o kontakty z diabłem. W późniejszych latach triki iluzjonistyczne, oprócz gry z piłeczkami i kubeczkami, stosowane były często w kartach, często w niecnych celach, aby oszukać przeciwników.

Współczesna iluzja zrodziła się w XIX wieku. Ważną postacią był wówczas Jean Eugène Robert-Houdin, pierwszy nowoczesny iluzjonista, który zaczął wprowadzać do sztuki iluzjonistycznej urządzenia mechaniczne, a także rozwinął triki bazujące na manipulacji dłońmi i przedmiotami. W XIX wieku także działał Harry Houdini, który swój artystyczny pseudonim wziął od nazwiska Jeana Roberta-Houdina. Harry Houdini stał się popularny przede wszystkim ze względu na swoje spektakularne ucieczki, na przykład ze skrzyni pod wodą.

Dzisiaj iluzja za sprawą rozwiniętej techniki jest jeszcze bardziej efektowna. Doskonałym przykładem jest David Copperfield – symbol iluzji w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, który zasłynął swoimi efektownymi pokazami dla dużej publiczności.

Gatunki sztuki iluzji

Jak widać, iluzja ma naprawdę wiele oblicz, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Obecnie bardzo popularna jest iluzja sceniczna, która polega na prezentacji efektów na scenie, w dużej odległości do widzów. Taką iluzję prezentował Copperfield, ale możemy też zobaczyć ją w Polsce. Jednym z jej mistrzów jest Marcin Muszyński znany z programu „Mam Talent”. Jego triki możemy zobaczyć np. na stronie http://marcinmuszynski.com/.

Oprócz iluzji scenicznej również możemy spotkać się z wieloma innymi gatunkami sztuki iluzji. Zaliczamy do nich iluzję karcianą z użyciem talii kart, iluzję kameralną, która prezentowana jest z bliska mniejszej publiczności, mentalizm, czyli tak zwana iluzja mentalna, która polega na odgadywaniu myśli widzów czy innych czynników, których iluzjonista nie może znać. Ponadto są to eskapologia – efektowne ucieczki z zamkniętych klatek czy kajdanek, manipulacja, czyli iluzja z użyciem sprawności dłoni czy multimedia magic – najnowszy rodzaj sztuki iluzji, który stosuje zaawansowane techniki multimedialne.

Tu liczy się efekt!

Wobec tego iluzja ma naprawdę najróżniejsze postaci, ale niezależnie od tego, na jakich trikach polega, jej zadaniem jest zachwycenie i zdziwienie widzów. Oczywiście, aby osiągnąć tak rezultat, konieczne jest posiadanie wyjątkowych umiejętności. Efekt musi być wykonany tak, aby sprawiał wrażenie naturalnego, a widzowie nie mogli domyślić się niczego. Wobec tego bardzo ważna jest również oprawa wykonywanych sztuczek. Stosuje się najczęściej efekty dźwiękowe, sztuczny dym, efekty pirotechniczne, projektory. Nie bez znaczenia pozostaje też aktorstwo iluzjonisty.

Gdy również chcesz zobaczyć wyjątkowy pokaz iluzjonistyczny, sprawdź już teraz w internecie aktualne terminy pokazów odbywających się w twoim mieście oraz w innych miejscowościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here