Ukulele wraca do łask

Ukulele jest instrumentem strunowym, który kojarzy się powszechnie z Hawajami, choć ostatnia hawajska królowa, Lydia Lili’uokalani, twierdziła, że ukulele przybyło na wyspy wraz z emigrantami z Madery. Bez względu na to, gdzie po raz pierwszy użyto instrumentu, obecnie wraca on do łask muzyków na całym świecie. Dowiedz się więcej o ukulele.

Radosne, hawajskie brzmienia są popularne od wielu lat, a ukulele przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Niewielki instrument strunowy szarpany jest promowany przez liczne gwiazdy, a młodzi ludzie chętnie uczą się gry na nim. Dziś w sklepie muzycznym bez trudu znajdzie się ukulele, choć jeszcze kilkanaście lat temu było to niemalże niemożliwe.

Pierwsza fala popularności ukulele

Poza granicą Hawajów na ukulele zaczęto grać na początku XX wieku, gdy rozwijała się moda na kulturę hawajską i zwiększała się liczba turystów ze Stanów Zjednoczonych, którzy wypoczywali na rajskich wyspach. Przełomem w historii instrumentu była wystawa Panama-Pacific International Exposition, która odbyła się w San Francisco w 1915 roku. Pawilon z muzykami grającymi na ukulele cieszył się ogromną popularnością w czasie wystawy i od tego momentu popularność instrumentu rosła aż do lat 30. XX wieku. Zainteresowanie nim zwiększyło się ponownie po II wojnie światowej, gdy po ukulele sięgnął Arthur Godfrey. O hawajskich brzmieniach zapomniano jednak w latach 60., gdy najmodniejszy był rock’n’roll, a w sklepach muzycznych pojawiły się zupełnie inne instrumenty.

Ukulele współcześnie

Dziś „niewielka gitara” z Hawajów gości w kulturze masowej. Jej renesans rozpoczął się na początku XXI wieku, wraz z rozwojem sceny alternatywnej i wejściem wielu nowych artystów do mainstreamu. Obecnie po ukulele sięgają takie gwiazdy jak Paul McCartney i Meghan Trainor. W Polsce gra na nim między innymi Julia Pietrucha, a na YouTubie zobaczyć można oryginalne, hawajskie aranżacje hitów takich jak Małomiasteczkowy Dawida Podsiadło. Na świecie rozwija się również wiele społeczności grających na ukulele, w których propaguje się granie na tanim i prostym instrumencie.

Który sklep muzyczny oferuje ukulele?

Moda na hawajskie instrumenty jest widoczna również w Polsce. Ukulele oferuje sklep muzyczny Warszawa, który znajdzie się pod adresem https://www.megascena.pl/. Instrument kupi się już za niecałe 200 złotych, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na jego nabycie nawet te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here