Zalety obcowania ze sztuką

Wystawy sztuki są ciekawym, choć nie do końca popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wiele osób uważa je za coś nieciekawego i niewartego uwagi, głównie ze względu na to, że niewielka część społeczeństwa interesuje się sztuką. Może być to spowodowane faktem, że w szkole uczniowie zniechęcili się do dzieł i interpretowania ich w sposób, który nie był do końca zrozumiały. Prawda jest jednak taka, że obcowanie ze sztuką ma ogrom zalet i warto się o tym przekonać!

Sztuka

Sztuka ma wiele form. Jest to zarówno literatura, jak i film, a także malarstwo czy fotografia. Obcowanie z nią działa na nas kojąco, uspokaja, ale i dodaje energii. Wiele osób podchodzi do sztuki jak do źródła, które przekazuje wiedzę, ale przede wszystkim stanowi (bądź stanowiło) źródło utrzymania twórców. Bo choć w czerpaniu korzyści materialnych ze sztuki nie ma nic złego, warto zdać sobie sprawę, że artyści chcą również przekazać odbiorcom swój punkt widzenia, a także zapewnić rozrywkę, radość czy dostarczyć materiału do przemyśleń. Bardzo często jednak sztuka pozwala wyciszyć się, przemyśleć pewne sprawy i uporządkować je sobie, a przy okazji przyjemnie spędzić czas.

Książki, muzyka, film…

Wartości, jakie niesie ze sobą literatura, są oczywiste tylko pozornie. Bo choć wiadomo, że czytanie poszerza zasób słów i sprawia, że piszemy poprawniej gramatycznie i ortograficznie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że lektura stymuluje nasz umysł. Podczas śledzenia tekstu mimowolnie nawet wyobrażamy sobie miejsca, wydarzenia czy bohaterów, wizualizujemy ich sobie, a na podstawie opisów dowiadujemy się o problemach postaci i uczymy się je rozwiązywać. Dostajemy ponadto ogrom materiału do przemyśleń i wyrobienia sobie własnego zdania na wiele tematów, o których prawdopodobnie byśmy sami z siebie nie myśleli.

Muzyka również rozwija wyobraźnię, choć w nieco inny sposób. Słysząc utwór, możemy go dopasować do dowolnej wizji lub wręcz wyobrażać sobie coś, co do danej muzyki będzie pasować. Film natomiast podaje wszystko niejako „na tacy”, ma jednak przy tym inną wartość – przekazuje pewną mądrość, często dosłownie, czasem jednak między słowami.

A malarstwo?

Malarstwo, podobnie jak film, ukazuje nam coś – obrazu nie trzeba sobie wyobrażać, można jednak zastanowić się nad całą masą rzeczy, które go dotyczą. Odszukiwanie szczegółów pozwala na intepretowanie dzieł na wiele różnych sposobów, a nikt nie mówi, że tylko jeden jest właściwy. Każdy może dostrzec w sztuce coś innego i to jest właśnie w niej piękne.

Jak obcować ze sztuką

Czytanie, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki to oczywista kwestia. Obrazy można natomiast podziwiać w muzeach lub galeriach. By poszukiwać nowych doznań, warto przede wszystkim odwiedzać czasowe wystawy organizowane w różnych miejscach. Można w ten sposób bardzo często znaleźć dzieła nieznanych artystów czy takie, które na co dzień znajdują się w prywatnych zbiorach. Takie wystawy odbywają się cyklicznie w galeriach, takich jak Piękna Gallery w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here