Auschwitz Birkenau krakow – Okrucieństwo w Oświęcimiu

0
2614

Wszystkim Polakom, zwłaszcza fanatykom historii (i nie tylko) znany jest jeden z największych, najokrutniejszych, niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce – Auschwitz-Birkenau, Sama nazwa powoduje ciarki u zwyczajnego człowieka, który zdaje sobie sprawę, jakie dramatyczne i nieludzkie sceny odbywały się wewnątrz morderczej, nazistowskiej machiny, która pozbawiła życia setkom tysięcy ludzi.

Piekło na ziemi

Obóz został zbudowany przez nazistów w połowie roku 1940 w Oświęcimiu(Auschwitz-Birkenau Krakow), a dokładniej to na jego przedmieściach. Powstał on z inicjatywy Oberfuehrera SS Arpada Wiganda. Głównym powodem był niepokój Niemców, ze względu na otrzymywane raporty o przepełnianiu się więzień. Wigand uważał, iż przedmieścia Oświęcimia będą idealnym miejscem na utworzenie obozu, gdyż znajdowały się tam polskie koszary, które można było bez problemu przejąć, a w przyszłości rozbudować go, ze względu na to, iż znajdował się pomiędzy dwiema rzekami – Wisłą oraz Sołą. Pozwalało to na odcięcie tego miejsca od świata, aby nikt nie dowiedział się, jakie potworne czynności będą się tam odbywały. W pobliżu proponowanej lokalizacji znajdowały się tory kolejowe, prowadzące do Generalnego Gubernatorstwa oraz łączyło je z Dolnym Śląskiem. Oznaczało to bardzo dogodną lokalizację dla przyszłych transportów więźniów.

Auschwitz-Birkenau Krakow

Źródło zdjęcia: http://cracowvisit.com/

Pomimo solidnych argumentów Wiganda, nazistowskie władze nie były przekonane do podanej przez niego lokalizacji, dlatego w styczniu 1940 roku wysłano specjalną komisję, której zadaniem było sprawdzenie, czy koszary, o których była mowa, na pewno zadają się na założenie obozu koncentracyjnego. Jednak komisja zdecydowała, iż miejsce to zupełnie się na to nie nadaje.

Niecały miesiąc później, Himmler nakazał przeanalizowanie kilku miejsc pod budowę nowego obozu, zwanego Auschwitz(Auschwitz-Birkenau Krakow). Raport, jaki do niego dotarł, informował, iż wcześniej wspomniane koszary są idealnym miejscem do utworzenia obozu kwarantanny. Warunkiem jednak było objęcie przez Wehrmacht koszarów, które następnie podpisałyby umowę z SS o przekazaniu go w ich ręce. Wkrótce rozpoczęła się budowa obozu, w której brali udział żydowscy i polscy więźniowie, a także niemieccy kryminaliści.

W 1941 roku powstał największy obiekt – zwany Auschwitz-Birkenau. To miejsce było największą męką dla każdego, kto tam trafił. Krzyki, cierpienie, płacz – to wszystko było tam na porządku dziennym.

Machina ruszyła

14 czerwca 1940 roku – to właśnie tę datę powszechnie uważa się jako początek działalności obozu Auschwitz(Auschwitz-Birkenau Krakow). Tego dnia także przybył pierwszy transport więźniów, a byli nimi Polacy. Przekraczając bramę z magicznym napisem „Arbeit Macht Frei” („Praca czyni wolnym”) – nie mieli pojęcia, jakie potworne rzeczy na nich tam czekają. Nie wiedzieli także kiedy, w jaki sposób zostaną odarci z resztek godności i zginą. Niestety, nie byli to jedyni więźniowie obozu. W cierpieniach, traktowani nieludzko, gdzie nie słyszano w ogóle o czymś takim, jak prawa człowieka, zginęło łącznie około 400 tysięcy osób, w tym około 205 tysięcy ludności pochodzenia Żydowskiego.

Jednak bestialskie morderstwa to nie wszystko. Przeprowadzano także niehumanitarne doświadczenia medyczne. Badania te odbywały się głównie w celu ideologii nazistowskiej teorii rasizmu. O etyce lekarskiej w ogóle tutaj nie było mowy. Ludzie byli tutaj uważani jako łatwo dostępny materiał do eksperymentów.  Testowane był różne substancje, np. choroby zakaźne, badania genetyczne, a także badania nad skutkami głodu. Prowadzone badania doskonale świadczą o tym, naziści nie byli ludźmi, tylko potworami w ludzkiej skórze, dosłownie.

Pamięć i prawda

Pomimo wielu zamordowanych osób, zdarzyły się udane ucieczki, dzięki czemu można dowiedzieć się „od kuchni”, jakie bestialskie zachowania okazywali Niemcy więźniom obozowym. Pielęgnowanie pamięci o brutalnie mordowanych ludziach to bardzo ważny element polskiego patriotyzmu. Należy szerzyć prawdę, iż obozy te były niemieckie, a nie polskie. One znajdowany się na polskiej ziemi, ale były zarządzane przez nazistowskie Niemcy. Tę prawdę trzeba głosić całemu światu, że Polska nigdy nie prowadziła obozów koncentracyjnych!

Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here